Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Martin Ruszkiewicz 15.04.2021

Czarne dziury niczym francuskie pieski. "Jedzą" wedle własnego uznania

Każda duża galaktyka posiada przynajmniej jedną supermasywną czarną dziurę. Naukowcy zajmujący się katalogowaniem ich zachowań zwrócili uwagę, że każdy taki obiekt zachowuje się w nieco inny sposób.

Portal pulskosmosu.pl wskazuje, że przegląd aktywnych jąder galaktycznych (AGN) znajdujących się w wycinku nieba znanym jako GOODS-North w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy pozwolił porównać ze sobą znajdujące się w nich supermasywne czarne dziury. Użyto do tego sieci radioteleskopów.

mars kolonizacja astronauta Shutterstock 1200.jpg
Czy wody na Marsie wystarczy dla ludzi, którzy go zasiedlą?

Badacze ustalili, że nie ma jednego schematu, według którego postępują wszystkie czarne dziury. Jedne pożerają ogromne ilości gazu i pyłu w swoim otoczeniu, inne raczej ograniczają się do stabilnego pochłaniania umiarkowanych ilości materii, a jeszcze inne, mimo znajdowania się w centrum swojej galaktyki, potrafią "głodzić się".

Nie ma jednej zależności

Zwrócono również uwagę, że nie ma jednej zależności wiążącej aktywność czarnej dziury z procesami gwiazdotwórczymi odbywającymi się w jej otoczeniu. Zdarza się, że pochłanianie dużej ilości gazu przez czarną dziurę wywołuje wzrost aktywności gwiazdotwórczej w jej otoczeniu. Wtedy młode gwiazdy przyćmiewają blaskiem czarnego sąsiada, przez co ciężko go dostrzec.

W innych przypadkach obserwuje się aktywność czarnej dziury i brak aktywności gwiazdotwórczej. Taki brak zależności dotyczy również tego, czy aktywnie pochłaniająca gaz czarna dziura emituje tzw. dżety radiowe, czy też nie.


pulskosmosu.pl, TVP Info