Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 02.11.2010

Film o papieżu to "propagandowy chłam"

"Propagandowym chłamem" i "dziełem apologetycznym" nazwał główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni wyświetlony w weekend w telewizji RAI film fabularny o Piusie XII.
Pius XIIPius XIIfot. Wikimedia Commons

Jego ostre słowa rozbudziły dyskusję na temat przyszłej beatyfikacji papieża czasów wojny.

Bezkrytyczny chłam

Dwuczęściowy film pod tytułem "Pod niebem Rzymu", wyprodukowany dla włoskiej telewizji publicznej wyreżyserował Kanadyjczyk Christian Duguay, który w roli papieża obsadził amerykańskiego aktora Jamesa Cromwella. Głównym tematem mini-serii jest niemiecka okupacja Rzymu i postawa papieża Pacellego wobec nazizmu i wojny.

Wg rabina z Wiecznego Miasta ten filmowy portret jest nieobiektywny i idealizuje Piusa XII. Rabin Di Segni w wywiadzie dla miesięcznika włoskiej wspólnoty żydowskiej "Shalom", przypominając stawiane papieżowi zarzuty milczenia w obliczu holokaustu powiedział: Wokół tej historii trwa od bardzo dawna dramatyczna dyskusja i padają przeciwstawne opinie.

- Ten film popiera w pełni, bezdyskusyjnie jedną z tych opinii. Mówiąc bardzo prosto powiedziałbym, że ten scenariusz to chłam, którego celem jest ukazanie absolutnej dobroci tego papieża oraz polityczne i moralne usprawiedliwienie wszystkiego, co zrobił - dodał.

Zdaniem lidera wspólnoty żydowskiej film jest "bezkrytyczny", pełen "przemilczeń i przekłamań", a apologia i "oczyszczenie z zarzutów" w fabule ma miejsce bez prezentacji wszystkich faktów tamtych czasów.

Pomagał czy nie?

- Pius XII stworzył tajną organizację, która w czasie II wojny światowej pomagała Żydom - twierdzi ksiądz Giancarlo Centioni, członek ów organizacji.

97-letni duchowny powiedział w wywiadzie dla katolickiej agencji H20 news, że ks. Anton Weber dostarczał rodzinom żydowskim pieniądze i paszporty, które "otrzymywał bezpośrednio od sekretariatu stanu jego Świątobliwości, na życzenie Piusa XII".

Według katolickich historyków, dostojników kościelnych i samego papieża Benedykta XVI, doniesienia o braku empatii Piusa XII na los Żydów były dziełem Moskwy i jej sojuszników. W ten sposób w latach 60. rewanżowano się temu papieżowi za jego antykomunistyczne nastawienie.

To tylko film

- To tylko fabuła, a nie film dokumentalny - stwierdził włoski producent filmu Ettore Bernabei. - Wszystkie dzieła mogą być nieprecyzyjne - zaznaczył, odpowiadając na zarzuty.

Zasadnicza część procesu beatyfikacyjnego Piusa XII zakończyła się w grudniu 2009 roku wraz z podpisaniem przez Benedykta XVI dekretu o heroiczności jego cnót.

kk