Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Joanna Twardowska 29.04.2021

Nowe badania dot. szczepionek. Jedna dawka zmniejsza ryzyko przeniesienia koronawirusa o połowę

 - Jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 może zmniejszyć ryzyko przenoszenie zakażeń w gospodarstwach domowych nawet o połowę - wskazują nowe badania przeprowadzone przez Public Health England (PHE).

W porównaniu z niezaszczepionymi, osoby, które zakaziły się 3 tygodnie po otrzymaniu jednej dawki szczepionki Pfizer-BioNTech lub AstraZeneca od 38 do 49 proc. rzadziej przenosiły wirusa na osoby, z którymi miały kontakt w gospodarstwie domowym. Poziom ochrony był podobny niezależnie od wieku badanych osób i ich kontaktów.

Czytaj także:
szczepionka_pap_1200 (22).jpg
Rządowy profil SzczepimySię zapewnia: wszystkie dawki szczepionek pochodzą od producentów i są pełnowartościowe

Ochrona przed zakażeniem innych osób jest uzupełnieniem zmniejszonego ryzyka rozwoju objawowego zakażenia u osoby zaszczepionej, które wynosi około 60 do 65 proc. w 4 tygodnie po podaniu jednej dawki którejkolwiek ze szczepionek.


Czytaj także: Dworczyk: przekroczyliśmy liczbę 11 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19

Zakaźność w gospodarstwach domowych 

Gospodarstwa domowe to miejsca, w których łatwo dochodzi do zakażenia, a dotyczące ich badania dostarczają wczesnych dowodów na temat wpływu szczepionek na zapobieganie dalszemu przenoszeniu choroby.

Podobnych wyników można się spodziewać w innych miejscach o podobnym ryzyku transmisji, takich jak wspólne pomieszczenia mieszkalne i … więzienia.

Czytaj także:
szczepienie pap 1200 .jpg
Program szczepień na COVID-19. Od dziś otwarte zapisy dla kolejnych roczników

Badanie objęło ponad 57 000 kontaktów z 24 000 gospodarstw domowych, w których potwierdzono laboratoryjnie przypadek szczepienia, w porównaniu z prawie 1 milionem kontaktów z niezaszczepionymi przypadkami.

"Najlepszy sposób na wyjście z pandemii"

- To wspaniała wiadomość - wiemy już, że szczepionki ratują życie, a niniejsze badanie stanowi najbardziej wszechstronne dane z rzeczywistego świata, które pokazują, że ograniczają one również przenoszenie tego śmiertelnego wirusa - powiedział brytyjski sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej, Matt Hancock.


- To dodatkowo potwierdza, że szczepionki są najlepszym sposobem na wyjście z tej pandemii, ponieważ chronią cię i mogą zapobiec nieświadomemu zakażeniu kogoś w twoim gospodarstwie domowym - wskazała dr Mary Ramsay, kierownik działu szczepień w PHE.

Czytaj także:
pap szczepienia tarnów 1200.png
"Im więcej szczepień, tym mniej obostrzeń". Premier o planie odmrażania gospodarki

- Szczepionki są niezbędne, aby pomóc nam wrócić do normalnego trybu życia. Szczepionki nie tylko zmniejszają nasilenie choroby i zapobiegają setkom zgonów każdego dnia, ale teraz widzimy, że mają również dodatkowy wpływ na zmniejszenie ryzyka przeniesienia COVID-19 na innych. Zachęcam każdą osobę, której zostanie zaproponowana szczepionka, aby przyjęła ją tak szybko, jak to możliwe - dodała.

Czytaj także: "Zmarnowaliśmy całkiem porządny kryzys". Ekspert o nowej normalność po pandemii

Ostrożność 

Dr Ramsay zastrzegła, że chociaż te odkrycia są bardzo zachęcające, nawet zaszczepione osoby nadal powinny zachowywać się tak, jakby były zakażone wirusem, przestrzegać zasad higieny i wytycznych dotyczących dystansu społecznego.

Poprzednie badania PHE wykazały, że zarówno szczepionki Pfizer-BioNTech, jak i AstraZeneca są bardzo skuteczne w ograniczaniu zakażeń COVID-19 wśród osób starszych, a do końca marca udało się zapobiec 10 400 zgonom osób powyżej 60 lat.

PHE prowadzi również oddzielne badania nad wpływem szczepień na transmisję w szerszej populacji.

jbt