Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sabina Treffler 18.05.2021

Będą dodatkowe lekcje historii? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że młodzież powinna wiedzieć, na jakich podwalinach budowana jest Polska, dlatego przygotowywana jest reforma programowa nauczania historii w szkołach. Zwiększenie liczby godzin historii zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Polskiego Ładu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas prezentacji założeń programowych Polskiego Ładu poinformował, że szczególnie w szkołach ponadpodstawowych nauka tego przedmiotu będzie prowadzona dwoma nurtami - historia Polski i powszechna. Dla każdego z tych nurtów będą przeznaczone 2-3 godziny zajęć w tygodniu.


Posłuchaj
00:29 11085467_2.mp3 Przemysław Czarnek: Nasza młodzież musi wiedzieć skąd Polska wzięła się w tym momencie i miejscu historii rozwoju (IAR)

 

Przemysław Czarnek wyjaśnił w TVP Info, że polska młodzież musi wiedzieć, skąd Polska wzięła się w tym miejscu historii i rozwoju, a dotychczas w programie nauczania brakowało czasu, by w sposób umiejętny pokazać prawdę o historii najnowszej naszego kraju. Uczniowie nie poznawali wystarczająco dobrze historii drugiej połowy XX wieku i XXI wieku.

 

czarnek 1200 pap.jpg
"Spowoduje zwiększenie wynagrodzeń wszystkich nauczycieli". Szef MEiN o Polskim Ładzie

Jak podkreślił Przemysław Czarnek, pewne zmiany w nauczaniu widać już po ostatniej reformie szkolnictwa przeprowadzonego przez Annę Zalewską. Wyjaśnił, że od tamtej pory zwiększyła się liczba godzin historii i podstawy programowe na czwartą klasę szkoły ponadpodstawowej przewidują już cały wiek XX i początek XXI wieku do momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej.


Posłuchaj
00:19 11085467_1.mp3 Przemysław Czarnek: Liczba godzin z historii zwiększyła się i podstawy programowe na czwartą klasę szkoły ponadpodstawowej przewidują już cały wiek XX i XXI aż do wejścia Polski do UE (IAR)

 

Oprócz zmian w podstawie programowej Polski Ład zakłada inwestycje również w inne obszary związane z oświatą. Na programy: Zielona szkoła, Świetlica, Cyfrowa podstawa programowa, Sieć nowoczesnych muzeów, Sportowe nadzieje oraz Narodowy Edukacyjny Program Wyrównywania Szans po COVID-19 w latach 2021-2030 zostanie przeznaczonych 64,8 mld zł.

Czytaj także:

st