Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Bączek 24.06.2021

PE zajął się raportem Maticia. Wiśniewska: aborcja jest dramatem matki i zabójstwem dziecka

Parlament Europejski debatował nad tzw. raportem Maticia. Projekt rezolucji pod nazwą "Zdrowie seksualne i reprodukcyjne oraz prawa w tej dziedzinie w UE w kontekście zdrowia kobiet" wzywa państwa Unii m.in. do zapewnienia powszechnego dostępu do aborcji. - Prawo do życia jest kompetencją państwa członkowskiego - podkreśliła podczas debaty europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.
Twitter abp Stanisław Gądecki 1200.jpg
"Wypaczona koncepcja praw człowieka". Abp Gądecki wzywa posłów PE do głosowania przeciwko rezolucji ws. aborcji

Wiśniewska zaznaczyła podczas debaty, że prawo do życia jest podstawowym prawem, z którego wywodzą się inne. - Państwo uważacie, że aborcja jest sposobem na życie? Czy widziałyście zdjęcie dziecka z USG 6- 7- 8-miesięcznego, a może nawet wcześniejsze? Bijące serce, pragnące życia. Autor raportu uznaje, że aborcja jest sposobem na pozbycie się niechcianego problemu na każdym etapie ciąży. Jesteście z tego dumni? Płaczę, gdy was słucham, wstydzę się za was - mówiła.

Posłuchaj
00:30 11154517_3.mp3 Jadwiga Wiśniewska o dramacie aborcji podczas sesji PE (IAR)

Czytaj także:

Europoseł PiS dodała, że aborcja nie jest metodą antykoncepcyjną, lecz dramatem matki i zabójstwem dziecka. - Tak było i jest, dlatego proszę, nie mając nadziei, że poprzecie rezolucję ECR (Europejskich Konserwatystów i Reformatorów). Prawo do życia jest kompetencją państwa członkowskiego - dodała.

1200_aborcja_shutterstock.png
"Kiedyś traktowana jako zbrodnia, dziś jako prawo człowieka". Ks. prof. Bortkiewicz o aborcji

Włoska europoseł i lekarka Simona Baldassarre mówiła, że sprawozdanie Maticia jest ideologiczne. - Zamiast tyle myśleć o aborcji, postarajmy się zrozumieć, dlaczego tyle kobiet jej dokonuje, co robi UE, by pomóc młodej dziewczynie - matce, która jest w trudnej sytuacji, by nie decydowała się na aborcję. Należy stworzyć takie warunki, by kobiety mogły wybierać życie - mówiła.

Raport Maticia jako "ochrona podstawowych praw człowieka"

Raport został przyjęty przez Komisję Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego 11 maja. Jego autorem jest chorwacki socjalista Predrag Fred Matić. Przemawiając dziś w Parlamencie Europejskim, argumentował, że projekt rezolucji zmierza do "ochrony podstawowych praw człowieka" a głosowanie nad przyjęciem rezolucji pokaże, czy Europa jest wspólnotą, która rzeczywiście żyje w XXI w.

- Nie pozwólmy, abyśmy przeszli do historii, jako społeczeństwo, które zatrzymało się gdzieś w XVII w. - dodał. Głosowanie nad rezolucją odbędzie się jutro.

Projekt rezolucji wzywa państwa członkowskie m.in. również do "depenalizacji aborcji oraz do usuwania i zwalczania przeszkód w legalnej aborcji", "zapewnienia powszechnego dostępu do wysokiej jakości i przystępnych nowoczesnych metod antykoncepcji i produktów antykoncepcyjnych", a także do "udostępnienia w Europie sztucznego zapłodnienia".

"Aborcja jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia"

Projekt rezolucji PE skrytykował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W oświadczeniu napisał, że "aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego".

"Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji" - zaznaczył. Zaapelował do posłów PE o głosowanie przeciwko projektowi. W oświadczeniu przypomniał katolikom, "że w sytuacji, gdy poddane głosowaniu dokumenty wymierzone są w podstawowe prawa człowieka i wartości, które nie podlegają negocjacjom, nie mogą zgodzić się na żaden kompromis, ale powinni jednoznacznie przeciwstawić się takim inicjatywom".

Stanowisko Konferencji Biskupów Niemiec

Krytycznie odnieśli się do projektu też Katoliccy Biskupi Niemiec. Przewodniczący komisji ds. społecznych i socjalnych przy Konferencji Biskupów Niemiec, bp Franz-Josef Overbeck oświadczył, że intencja tzw. raportu Maticia, aby chronić zdrowie i prawa kobiet, jest ważna, ale prawo do życia jest tym prawem człowieka, "bez którego nie będzie można rozwijać innych praw".

pb