Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Joanna Twardowska 16.09.2021

Europejska strategia na rzecz równości LGBTIQ. Zdecydowane stanowisko Ordo Iuris

Zdaniem Instytutu Ordo Iuris europejska strategia na rzecz równości osób LGBTIQ jest sprzeczna z traktatami unijnymi i krajowym prawem państw członkowskich. Fundacja przygotowała raport, w której znalazła się analiza ostatnich działań Komisji Europejskiej.
Czytaj także:
LGBT Unia Europejska free-1200.jpg
Rezolucja o LGBTQ. Zobacz, jak głosowali polscy europosłowie

Dr Filip Furman z Ordo Iuris powiedział, że takie działania nie są ugruntowane w prawie, nie odnoszą się do sytuacji osób LGBTIQ w krajach takich jak Polska, a także powielają fake newsy. - Ignoruje ona traktaty, z których wynika, że kwestie związane z materialnym prawem rodzinnym powinny zostać wyłączną kompetencją państw, ignoruje też różnorodność państw i ich kultur. Do tego najnowsze badania Agencji Praw Podstawowych o sytuacji osób LGBT poddają w dużej części w wątpliwość słuszność podejścia Komisji Europejskiej do działań równościowych - mówił. 

Posłuchaj
00:30 11297565_2.mp3 Dr Filip Furman o europejskiej strategii na rzecz równości LGBT. (IAR)

Czytaj także:

Polityka UE

7 lipca Komisja Europejska poinformowała, że wszczyna kroki prawne przeciwko Węgrom i Polsce w związku z "naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ". Z kolei 14 września Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie związków partnerskich i jednopłciowych. Wezwano w niej do usunięcia przeszkód w krajach członkowskich, jakie napotykają osoby LGBTIQ w korzystaniu z podstawowych praw. Według Joanny Modrzewskiej z Ordo Iuris działanie to wskazuje na złą wolę Komisji i Parlamentu Europejskiego. - Sformułowania użyte w rezolucji w pewnym stopniu są namawianiem Komisji do obrania postawy niekorzystnej wobec Polski i naruszającej podstawy traktatowe Unii - uznała.

Posłuchaj
00:28 11297565_1.mp3 Joanna Modrzewska o europejskiej strategii na rzecz równości LGBT. (IAR)

Prawnicy z Ordo Iuris ocenili, że wszystkie zarzuty Komisji Europejskiej dotyczą uchwał poświęconych LGBTIQ, jednak takie sformułowanie nie pada w Samorządowej Karcie Praw Rodzin. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że w Polsce nie ma żadnych dyskryminujących aktów prawnych. Zaznaczył, że Unia Europejska nie ma żadnych kompetencji w zakresie określania, kto może zawrzeć związek małżeński w poszczególnych państwach członkowskich. Wskazał też, że rezolucja nie ma żadnej mocy wiążącej dla Polski.