Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Natalia Godek 06.10.2021

Premier o rozwoju ekonomicznym Polski: chcemy, by nasza gospodarka stała się jedną z najlepszych na świecie

"Sześć lat temu najważniejszym celem było uporządkowanie polskich finansów publicznych. Dziś nasz budżet jest jednym z najbardziej stabilnych w Europie. To otwiera przed nami nowe możliwości" - ocenił w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika biznesowego "WirtschaftsWoche" premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odniósł się także do wielu kluczowych kwestii gospodarczych, zwracając przy tym uwagę na relacje polsko-niemieckie.

Jednym z tematów rozmowy była odbudowa gospodarki po pandemii koronawirusa. "Pandemia jest punktem zwrotnym w historii Europy i świata. Naszą odpowiedzią na to jest Polski Ład" - podkreślił. "W ciągu 100 dni wdrożymy 10 najważniejszych projektów, które obiecaliśmy wyborcom - historyczne obniżki podatków, restrukturyzację ubezpieczeń zdrowotnych, wsparcie dla rodzin i osób starszych oraz wsparcie marzeń Polaków o własnym mieszkaniu" - zadeklarował premier.

Putin FREE 1200.jpg
"Obawy Polaków były uzasadnione". Niemiecka europoseł o działaniach Putina

"Zwiększymy wydatki na służbę zdrowia do 7 proc. PKB w ciągu najbliższych sześciu lat. Będziemy wypłacać nieopodatkowane emerytury i zwiększymy dopłaty do paliw w rolnictwie" - zaznaczył Mateusz Morawiecki. Dodał przy tym także, że dynamiczny rozwój Polski jest głównym celem rządzących.

"Nasz budżet jest jednym z najbardziej stabilnych w Europie"

Szef rządu podkreślił również, że Polska będzie zmierzać do zacieśniania więzi gospodarczych z pozostałymi krajami Unii Europejskiej oraz "dążyć do osiągnięcia wyższego poziomu w globalnym łańcuchu wartości i zwiększać liczbę produktów zaawansowanych technologicznie w naszym eksporcie".

Czytaj także:

Premier podkreślił, że polityka gospodarcza musi być pragmatyczna i otwarta na zmiany. "Sześć lat temu najważniejszym celem było uporządkowanie polskich finansów publicznych. Dziś nasz budżet jest jednym z najbardziej stabilnych w Europie. To otwiera przed nami nowe możliwości" - zaznaczył szef rządu. "Nasz cel jest jasny: chcemy, by Polska stała się jedną z najlepszych gospodarek świata. Ale nasza droga do tego celu musi pozostać otwarta na korekty" - dodał Mateusz Morawiecki.

Polska jest dobrym miejscem dla inwestorów

Premier odniósł się także do przestrzeni inwestycyjnej dla zagranicznych firm. "W 2019 r. osiągnęły one (inwestycje - przyp. red.) poziom około 40 mld euro. Działa tu prawie 6000 niemieckich firm, które zatrudniają 400 000 osób. (...) Niemieccy przedsiębiorcy doceniają bardzo atrakcyjne otoczenie rynkowe i duży potencjał Polski" - ocenił Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

"Wymiana handlowa między Niemcami a Polską wzrosła w pierwszym kwartale o 11,8 procent, tak że Polska jest obecnie trzecim najważniejszym partnerem handlowym Niemiec po Chinach i Holandii, wyprzedzając USA" - ocenił. "Będę nadal promował rozszerzanie działalności niemieckich przedsiębiorstw i oferował warunki dostosowane do ich potrzeb" - zapowiedział szef rządu.

Premier zadeklarował także wdrożenie szeregu ułatwień dla inwestorów. "Najważniejsze inwestycje będą obsługiwane bezpośrednio przez polskie ministerstwo finansów. Ponadto pojawią się korzystne rozwiązania podatkowe dla spółek holdingowych oraz zachęty inwestycyjne dla instytucji finansowych, które będą mogły odliczać część podatku VAT" - zaznaczył.

Transformacja energetyczna

Nord Stream 2 free 1200.jpg
Rosja tłoczy gaz do Nord Stream 2 pod pretekstem testów

Mateusz Morawiecki skomentował również rozwiązania dotyczące klimatu. Premier ocenił, że "surowe wymogi klimatyczne wytyczone we wspólnej polityce ochrony środowiska UE stanowią duże wyzwanie dla Polski, ponieważ mamy tu inne uwarunkowania niż chociażby Niemcy". Szef rządu podkreślił także, że nasz kraj musi rozłożyć zobowiązania w dłuższej perspektywie czasowej.

Premier nawiązał również do transformacji energetycznej. "Chcemy skupić się przede wszystkim na energii jądrowej, ale popieramy również energię wiatrową i słoneczną. Polska jest piątym co do wielkości producentem wodoru, dlatego chcemy stworzyć »doliny wodorowe«, gdzie będzie się rozwijać współpraca przemysłu z uczelniami wyższymi i samorządami. Transformacja energetyczna w Polsce może być wielką szansą dla inwestycji zagranicznych. Nie musi ona wcale prowadzić do ubóstwa energetycznego i wyższego bezrobocia" - tłumaczył szef rządu.

Czytaj także:

Mateusz Morawiecki skomentował również wysokie koszty energii w Polsce. "Rosja manipuluje europejskim rynkiem energii. Dostarczyła mniej gazu niż oczekiwano, więc mamy niższe zapasy na zimę. Obawy te wpływają na ceny" - tłumaczył. "Tak więc Rosja ma wpływ na całą europejską gospodarkę. To jest właśnie ten scenariusz, który przewidywaliśmy w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. Dostawy błękitnego paliwa zapewniają Rosji narzędzie do wywierania presji politycznej i poważnie zagrażają bezpieczeństwu całej Europy" - zaznaczył premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska nie ma zamiaru wychodzić z Unii Europejskiej. "Polexit to po prostu fake news" - zaznaczył. "Polska przyciąga najwięcej inwestycji typu greenfield spośród wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej i zajmuje trzecie miejsce w UE. W pierwszych czterech miesiącach 2020 r., kiedy wybuchła pandemia, w Polsce powstało 165 nowych inwestycji - o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Polska wciąż jest krajem godnym zaufania dla inwestorów. Nie ma powodu, by obawiać się odpływu inwestycji" - podkreślił szef rządu.

ng/www.tvp.info