Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 10.12.2021

Kolejne sankcje wobec Rosji w razie agresji na Ukrainę? Możliwa opcja atomowa

Unia Europejska może uderzyć w sektor bankowy Rosji w reakcję na jej agresję na Ukrainę - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. To jedna z opcji, która jest obecnie rozpatrywana w Brukseli. Swoje propozycje przygotowała Polska i przekazała je Komisji Europejskiej.

Uderzenie w posiadaczy papierów wartościowych, w prywatny sektor bankowy, a także wyrzucenie Rosji z międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych SWIFT - to niektóre propozycje reakcji Unii Europejskiej. Z rozmów brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że eksperci z unijnego korpusu dyplomatycznego sporządzają listę możliwych decyzji w zależności od rozwoju sytuacji.

- Groźba tego co zawisło nad Ukrainą jest w Brukseli niezwykle poważnie rozpatrywana - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych ekspertów, który uczestniczył w dyskusjach na temat. Urzędnik w Komisji, z którym rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia przyznał, że Unia bardzo poważnie bierze pod uwagę najsurowsze sankcje, nazywane opcją atomową, czyli wykluczenie Rosji z systemu SWIFT. - Moskwa sama tę opcję nuklearną uruchomi jeśli znowu zaatakuje Ukrainę - powiedział Beacie Płomeckiej jeden z unijnych urzędników.

Zapowiedzi szefowej KE

O tym, że surowe sankcje finansowe są rozpatrywane potwierdziła niejako przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dziś po spotkaniu z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. - Unia Europejska jest gotowa nie tylko zaostrzyć istniejące sankcje wobec Rosji, ale także nałożyć nowe finansowe i gospodarcze restrykcje - powiedziała szefowa Komisji dodając, że agresja będzie miała swoją cenę.

Posłuchaj
00:46 ke-agresja-sanckje-spec-plomewcka .mp3 Unia Europejska odpowie w sposób zdecydowany i nałoży surowe sankcje, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę - tak mówili w Brukseli przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen i nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Zwiększona obecność rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą była jednym z tematów spotkania. O szczegółach: Beata Płomecka (IAR)

O sytuacji na Ukrainie i agresywnych działaniach Rosji będą w poniedziałek rozmawiać ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli, a później, w czwartek, będzie to jeden z tematów unijnego szczytu z udziałem europejskich przywódców.

Czytaj także: 

Obejrzyj także rozmowę z byłym szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim w Polskim Radiu 24:

mbl