Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Kowalski 07.03.2022

Grali Biało Czerwoni: kto trafił do notesu trenera Michniewicza? W poniedziałek pierwsze powołania

W poniedziałek Czesław Michniewicz ogłosi pierwsze powołania dla zawodników z klubów zagranicznych. Miniony weekend był zatem ostatnią szansą by przekonać do siebie nowego selekcjonera. Nie wszyscy potencjalni reprezentanci należycie wykorzystali tę okazję.
  • Wojciech Szczęsny potwierdził wysoką formę, Bartłomiej Dragowski kolejny raz na ławce rezerwowych
  • Matty Cash z asystą w Premier League, jego Aston Villa rozbiła Southampton z Janem Bednarkiem
  • Nicola Zalewski przebija się do składu Romy, porażka SSC Napoli z Milanem w meczu na szczycie Serie A
  • Robert Lewandowski drugi raz z rzędu bez gola, trafił za to Krzysztof Piątek

Szczęsny nadal pewniakiem, kto numerem dwa?

Przegląd potencjalnych kadrowiczów Michniewicza rozpoczynamy od bramkarzy. To już mała, niepisana tradycja, że kolejni selekcjonerzy reprezentacji Polski na samym początku kadencji ogłaszają, że numerem jeden między słupkami naszej bramki będzie Wojciech Szczęsny. Golkiper Juventusu w miniony weekend miał nadspodziewanie dużo pracy w spotkaniu ze Spezią, ale ze swoich obowiązków wywiązał się bez zarzutu, zachowując czyste konto i przyczyniając się do wygranej "Starej Damy" 1:0.

Bartłomiej Drągowski raczej nie ma co liczyć na powołanie i to nie tylko z powodu nie najlepszych relacji z Michniewiczem z czasów młodzieżówki. Bramkarz Fiorentiny rozegrał w tym sezonie ledwie siedem ligowych spotkań, ostatnio będąc głównie rezerwowym. Podobnie zresztą, jak w 28 kolejce Serie A. Wobec jego kłopotów numerem dwa w kadrze będzie zatem zapewne Łukasz Skorupski, który zaliczył kolejny udany występ i czyste konto w barwach Bologni.

U Paulo Sousy szans na grę nie miał Rafał Gikiewicz, ale po nowym rozdaniu ma pełne prawo liczyć przynajmniej na miejsce w szerokiej kadrze. W miniony weekend nie wpuścił bramki w meczu z Arminią, a jego Augsburg odniósł bezcenne w walce o utrzymanie zwycięstwo.

Poważnym rywalem dla wyżej wymienionych byłby z pewnością Łukasz Fabiański, ale niestety zrezygnował już z gry w reprezentacji. Nie przeszkadza mu to godnie reprezentować nasz kraj w najmocniejszej lidze świata - Premier League - gdzie w ostatniej kolejce tylko raz skapitulował na Anfield Road.

Marcin Bułka ponownie był rezerwowym w Nicei, a jego kolega z Ligue 1 - Radosław Majecki po wyleczeniu kontuzji walczy o odzyskanie miana numeru dwa w AS Monaco. Na pierwszy skład obaj mają w tej chwili niewielkie szanse.

Cash i Reca w reprezentacyjnej formie

Z grona polskich obrońców grających w ligach "TOP 5" w miniony weekend reprezentacyjną formę zaprezentowało tylko dwóch.

Matty Cash był jednym z architektów wysokiej (4:0) wygranej Aston Villi nad Southampton, zaliczył też asystę. Z dobrej strony pokazał się również Arkadiusz Reca ze Spezii w starciu z potentatem z Turynu. Nasz defensor nalezycie wywiązywał się z obowiązków z tyłu, będąc przy tym aktywny w akcjach zaczepnych. To może być bardzo ciekawa opcja w cierpiącej na wieczny niedobór klasowych wahadłowych reprezentacji. Jego klubowy kolega - Jakub Kiwior - pauzował po otrzymaniu przed tygodniem piątej żółtej kartki w sezonie. Mimo tego on również powinien się znaleźć wśród wybrańców nowego selekcjonera.

Kilku innych obrońców leczy bardziej lub mniej poważne urazy. W tej grupie są np. Robert Gumny, Sebastian Walukiewicz i Paweł Dawidowicz. Zdrowy, ale póki co bez szans na grę jest za to Paweł Jaroszyński z Salernitany.

Mimo rozegrania pełnych 90 minut nie będzie ostatniej kolejki dobrze wspominać Jan Bednarek. Southampton z polskim stoperem stracił aż cztery gole w Birmingham, przegrywając wysoko z Aston Villą.

Pozorny kłopot bogactwa

W linii pomocy - ciąg dalszy kłopotów potencjalnych reprezentantów.

Karol Linetty kolejny raz mecz Torino przesiedział na ławce rezerwowych. Śladu nie ma tez już po wysokiej formie Przemysława Frankowskiego, jak i całego RC Lens, z początku sezonu. Skrzydłowy zagrał tylko ostatni kwadrans w przegranym 0:1 starciu z beniaminkiem z Brestu.

Przemysław Płacheta nie pojawił się na boisku w barwach Norwich, a nowy nabytek Hellas Werona - Mateusz Praszelik - leczy kontuzję.

Inni Biało-Czerwoni wyszli co prawda w pierwszych składach swoich drużyn, ale nie pomogli w odniesieniu zwycięstw i opuszczali murawę przed końcem gry. Piotr Zieliński z Napoli przegrał arcyważne spotkanie z Milanem, Mateusz Klich i Leeds niebezpiecznie zbliżają się do strefy spadkowej w Premier League. Porażki doznało także Brighton, w którym Jakub Moder grał przez niespełna godzinę.

Optymizmem powiało za to z Rzymu, gdzie kolejny raz w wyjściowym składzie AS Romy pojawił się Nicola Zalewski. Nie dotrwał do końca zawodów, podobnie jak Szymon Żurkowski, który zaliczył bezbarwny występ w barwach Empoli.

W drugiej linii Czesław Michniewicz ma tylko pozorny kłopot bogactwa i możliwe, że będzie musiał posiłkować się zawodnikami z ligi polskiej, a nawet rosyjskiej.

Piątek stworzony do Serie A

Drugi mecz z rzędu bez trafienia dla Roberta Lewandowskiego. W meczu na szczycie Bundesligi kapitan reprezentacji Polski nie miał wieku okazji, co jest spowodowane głównie nie najlepszą ostatnio formą całego Bayernu.

W lidze naszych zachodnich sąsiadów pierwszy raz w tym sezonie w wyjściowym składzie Wolfsburga wyszedł Bartosz Białek. Zagrał nieco ponad godzinę.

Pełne 90 minut otrzymał za to Arkadiusz Milik, ale nie pomógł Olympique Marsylia, które przegrało ważny mecz na własnym boisku z AS Monaco.

Wobec tego na pierwszy plan wśród polskich snajperów wysunął się Krzysztof Piątek. Strzelił gola na wagę remisu w starciu z Hellas Werona i kolejny raz potwierdził, że liga włoska jest dla niego stworzona. "Pio" odzyskuje skuteczność i nie ma powodów by martwić się o powołanie na zgrupowanie reprezentacji.


Występy Polaków w europejskich ligach TOP 5 w miony weekend (4-6 marca 2022):

Bundesliga

Robert Gumny (FC Augsburg) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg) – 90 minut i czyste konto w meczu z Arminią Bielefeld (1:0)

Bartosz Białek (VFL Wolfsburg) – do 64 minuty w meczu z Unionem Berlin (1:0)

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut w meczu z Bayerem Leverkusen (1:1)

Ligue 1

Radosław Majecki (AS Monaco) – poza kadrą meczową

Arkadiusz Milik 90 minut w meczu z AS Monaco (0:1)

Przemysław Frankowski (RC Lens) – od 75 minuty w meczu z Brest (0:1)

Marcin Bułka (OGC Nice) – na ławce rezerwowych w meczu z PSG (1:0)

Karol Fila (RC Strassbourg) – poza kadrą meczową

Premier League

Łukasz Fabiański (West Ham United Londyn) – 90 minut w meczu z Liverpoolem (0:1)

Matty Cash (Aston Villa Birmingham) – 90 minut i asysta w meczu z Southampton FC (4:0)

Jan Bednarek (Southampton FC) – 90 minut w meczu z Aston Villą (0:4)

Przemysław Płacheta (Norwich City) – na ławce rezerwowych w meczu z Brentford (1:3)

Mateusz Klich (Leeds United) – do 70 minuty w meczu z Leicester City (0:1)

Jakub Moder (Brighton & Howe Albion) – do 59 minuty w meczu z Newcastle United (1:2)

Serie A

Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn) – 90 minut i czyste konto w meczu ze Spezią (1:0)

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio) – 90 minut w meczu z Juventusem Turyn (0:1)

Jakub Kiwior (Spezia Calcio) – pauzował za żółte kartki

Piotr Zieliński (SSC Napoli) – do 82 minuty w meczu z AC Milan (0:1)

Łukasz Skorupski (FC Bologna) – 90 minut i czyste konto w meczu z Torino (0:0)

Karol Linetty (FC Torino) – na ławce rezerwowych w meczu z Bologną (0:0)

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina) – na ławce rezerwowych w meczu z Hellas Werona (1:1)

Krzysztof Piątek (ACF Fiorentina) – do 71 minuty i gol w meczu z Hellas Werona (1:1)

Mateusz Praszelik (Hellas Werona) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji

Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - poza kadrą meczową z powodu kontuzji

Szymon Żurkowski (FC Empoli) – do 74 minuty w meczu z Genoą (0:0)

Nicola Zalewski (AS Roma) – do 62 minuty w meczu z Atalanta Bergamo (1:0)

Paweł Jaroszyński (US Salernitana) – poza kadrą meczową

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji


Czytaj także:

MK