Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Natalia Godek 28.03.2022

Krytyczna sytuacja w oblężonym Mariupolu, brakuje prądu, ogrzewania i wody [ZAPIS RELACJI]

W oblężonym i bombardowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu zginęło dotychczas co najmniej 5 tysięcy osób, w tym około 210 dzieci. Od 20 do 30 tysięcy mieszkańców Mariupola zostało przymusowo przesiedlonych do Rosji - poinformował mer miasta Wadym Bojczenko.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

IAR/PAP/twitter.com/ng

04:04

Dziś rozpocząć się mają kolejne rozmowy pokojowe między Ukrainą a Rosją. Delegacje spotkają się m w Turcji. Według informacji prasowych podczas rozmów poruszona może być kwestia neutralności Ukrainy, czego domagała się Rosja. Władze w Kijowie jednak tego nie potwierdzają.



03:18

Japonia wprowadza od 5 kwietnia zakaz eksportu do Rosji dóbr luksusowych, w tym samochodów premium i biżuterii - poinformował we wtorek japoński rząd. Jest to kolejna decyzja o rozszerzeniu sankcji ekonomicznych za inwazję na Ukrainę.

Poinformował o tym we wtorek na konferencji prasowej w Tokio japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu Koichi Hagiuda.

03:17

Siły Powietrzne Ukrainy uderzyły w 17 wrogich celów powietrznych w ciągu ostatnich 24 godzin, zestrzeliwując osiem samolotów i trzy śmigłowce - poinformowało we wtorek dowództwo sił zbrojnych Ukrainy.

"28 marca Siły Powietrzne uderzyły w 17 celów powietrznych: osiem samolotów, trzy helikoptery, cztery bezzałogowe statki powietrzne i dwa pociski manewrujące" - czytamy w oświadczeniu.

03:11

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o działaniach armii w walce z rosyjską inwazją. Ukraińskie wojsko prowadzi operację obronną na wschodzie południowym wschodzie i północnym wschodzie.

"Wróg jest osłabiony, zdezorientowany, a znaczna jego część jest odcięta od logistyki" - podał ukraiński sztab generalny cytowany przez agencję Ukrinform.


Trwa obrona Mariupola, a także walka z rosyjskimi oddziałami w rejonie Czernichowa.

02:33

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba we wtorek w wywiadzie dla Radia Swoboda, powiedział że delegacja ukraińska przed rozmowami z Rosją w Turcji nakreśliła sobie "maksymalny i minimalny program".

- Minimalny program w negocjacjach w Turcji to rozwiązanie problemów humanitarnych, maksymalny to zawieszenie broni, osiągnięcie trwałych porozumień w sprawie zakończenia wojny - powiedział Kuleba.

01:56

 Mimo pewnych sukcesów militarnych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił sytuację w swoim kraju jako napiętą - podała niemiecka agencja informacyjna DPA, cytując wypowiedź ukraińskiego polityka, zamieszczoną we wtorek w nocy na portalu internetowym Telegram.

Ukraińscy obrońcy, jak powiedział Zełenski, wyparli rosyjskich najeźdźców z miasta Irpin koło Kijowa, ale walki trwają zarówno tam, jak i w innych częściach kraju.

01:41

 Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w poniedziałek powiedział stacji telewizyjnej PBS , że Rosja użyje broni jądrowej tylko w przypadku "zagrożenia dla istnienia państwa" - a nie w wyniku obecnego konfliktu z Ukrainą.

Jakikolwiek wynik operacji na Ukrainie oczywiście nie jest powodem do użycia broni jądrowej - powiedział Pieskow.

01:39

Siły zbrojne Ukrainy odpierają ataki wojsk rosyjskich w różnych rejonach kraju - poinformował w mediach społecznościowych w nocy z poniedziałku na wtorek ukraiński Sztab Generalny.

Obecnie trwa odpieranie rosyjskiego natarcia na miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju, a także na miasteczko Barwinkowe w obwodzie charkowskim - głosi raport sytuacyjny.

01:00

Na terenie Rumunii stacjonuje już prawie 4 tys. żołnierzy państw NATO, którzy przybyli do tego kraju w ramach różnych misji wojskowych - poinformował w poniedziałek wieczorem minister obrony narodowej tego kraju Vasile Dincu.

W rozmowie z bukareszteńską telewizją Digi24 Dincu wyjaśnił, że władze Rumunii od dłuższego czasu zabiegały o obecność sojuszników z Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO. Zauważył, że szybkie zwiększenie ich liczby nastąpiło po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

00:48

Ponad tysiąc rosyjskich najemników z Grupy Wagnera zostało rozmieszczonych na wschodniej Ukrainie. Poinformował o tym resort obrony Wielkiej Brytanii.

"Z powodu ciężkich strat poniesionych przez rosyjską armię, co wstrzymało rosyjską inwazję na Ukrainę, Rosja zadecydowała o wprowadzeniu do walki najemników, którzy wcześniej uczestniczyli w wojnach w Afryce i w Syrii" - napisało brytyjskie Ministerstwo Obrony.

00:41
00:25

Ukraińska państwowa firma telekomunikacyjna Ukrtelecom przerwała w poniedziałek świadczenie usług internetowych na skutek "potężnego" cyberataku - poinformowali ukraińscy urzędnicy państwowi i przedstawiciele firmy cytowani przez agencje Reutera.

- Dzisiaj wróg przeprowadził potężny cyberatak na infrastrukturę informatyczną Ukrtelecomu - powiedział Jurij Szczijoł, przewodniczący Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

23:49

Od początku rosyjskiej inwazji z zagranicy powróciło około 510 000 osób - poinformowały ukraińskie służby graniczne cytowane przez niemiecki dziennik "Die Welt".

23:41
23:23
23:16

Wojna na Ukrainie i związany z nią kryzys uchodźczy zdominowały pierwszy dzień Konferencji Przewodniczących Parlamentów UE, która odbywał się w Brdo w Słowenii z udziałem Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. - Nie możemy pozwolić, by Europa przyzwyczaiła się do tej wojny - mówiła w poniedziałek Witek.

23:13

Rosyjska prywatna firma wojskowa, Grupy Wagnera, została wysłana do wschodniej Ukrainy, oczekuje się, że pojawi się tam ponad tysiąc najemników - poinformowało w poniedziałek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

23:05
23:05

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda rozmawiali podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim o leczeniu dzieci chorych na raka i ochronie sierot.

23:03

1099 ludzi ewakuowano w poniedziałek korytarzami humanitarnymi z różnych ukraińskich miast i miejscowości atakowanych przez wojska rosyjskie - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

22:27

W czwartek przed izbą niższą parlamentu (Tweede kamer) przemawiać będzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Posłowie nie wyrazili jednocześnie zgody, aby premier Mark Rutte był na nim obecny. 

22:09

W oblężonym i bombardowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu zginęło dotychczas co najmniej 5 tysięcy osób, w tym około 210 dzieci. Od 20 do 30 tysięcy mieszkańców Mariupolu zostało przymusowo przesiedlonych do Rosji - poinformował mer miasta Wadym Bojczenko.

21:52

Wielka Brytania wzmocni presję gospodarczą na Rosję - zapowiedział premier Boris Johnson prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas ich rozmowy telefonicznej w poniedziałek.

21:46

Ukraiński radny Ołeksij Konowałow z rady miejskiej Heniczeska w obwodzie chersońskim, który został w poniedziałek rano uprowadzony przez żołnierzy rosyjskich, jest na wolności - powiadomił przedstawiciel władz regionu chersońskiego Jurij Sobołewski.

21:42

W Trościańcu w obwodzie sumskim na północy Ukrainy rosyjscy wojskowi zakatowali mężczyznę - podało w poniedziałek biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

21:38

Joe Biden: jeśli Putin nie zejdzie ze ścieżki wojny, zostanie światowym pariasem i kto wie, co się z nim stanie w Rosji.

21:38

Joe Biden: nie wycofuję moich słów o Putinie, wyrażałem swoje moralne oburzenie; to nie jest zmiana polityki.

21:38

Głównym celem negocjacji ukraińsko-rosyjskich, które rozpoczną się we wtorek w Turcji jest porozumienie w sprawie zawieszenia broni - powiedział w poniedziałek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

21:02

Rosjanie ostrzelali w poniedziałek bazę paliwową w obwodzie rówieńskim - poinformował szef władz tego regionu Witalij Kowal.

21:01

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock odwiedziła w poniedziałek ośrodek recepcyjny dla uchodźców w Eisenhuettenstadt w Brandenburgii. Podkreśliła, że należy się spodziewać dalszego wzrostu liczby uchodźców z Ukrainy. Zdaniem Baerbock do Niemiec może ich przybyć nawet około miliona - pisze portal rbb24.

20:47

- O żadnej denacjonalizacji ukraińskich dzieci w Polsce nie ma mowy. Naszym celem jest zaopiekowanie się nimi w czasie, kiedy z przymusu są w naszym kraju - oświadczył w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

20:46
20:46

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał Władimira Putina do przestrzegania traktatów dotyczących importu energii. Polityk SPD zaznaczył, że Moskwa narusza nie tylko prawa człowieka na Ukrainie, ale też umowy z zachodnimi państwami. Od kilku dni władze Rosji domagają się od nich płatności w rublach za dostawy gazu.

20:45

Na południu Ukrainy Rosjanie zbierają dane osobowe mieszkańców; możliwe, że wykorzystają je podczas organizacji tzw. referendów - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

20:44

- Wszyscy uczestnicy negocjacji ukraińsko-rosyjskich pracują tak, jak zwykle - zapewnił w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Skomentował on w ten sposób doniesienia mediów, że negocjatorzy mieli objawy otrucia wskazujące na broń chemiczną.

20:27

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej", podkreśla, że jeśli wojsko ukraińskie nie ustanie w swej skuteczności, to może się okazać, iż to Kreml będzie zmuszony do zawarcia pokoju.

Jak mówi, stanie się on "jakimś kompromisem, ale bardzo odległym od tego, czego oczekiwali Rosjanie i to może rozpocząć jakiś proces zmian w Moskwie".

20:11

Rotacja sił rosyjskich dobiega końca, ale pod względem liczebnym pozostają one na dotychczasowym poziomie 150 tys. żołnierzy. Zakończenie rotacji nie oznacza wznowienia ofensywy - uważają eksperci warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 32 dniach wojny.

20:04

Papież Franciszek jest pełen uznania dla otwartości Polaków przyjmujących uchodźców z Ukrainy - zapewnił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki po prywatnej audiencji w Watykanie. Główne tematy jego rozmowy z papieżem, to rosyjska agresja na Ukrainę i pomoc dla uchodźców, których ponad 2 mln przybyły do Polski.

20:01

Za "niebywałe" oceniają komentatorzy hiszpańskiej telewizji Trece przyjęcie zorganizowane przez władze Polski dla uchodźców z Ukrainy. Podkreślają, że sprawna pomoc dla uciekinierów wojennych odbywa się "bez oglądania się Polaków na wsparcie ze stronny innych państw".

19:59

Od niemieckiego weta wobec członkostwa w NATO dla Ukrainy i Gruzji w 2008 roku, przez dążenie do zawarcia umów gazowych z Moskwą, po sprzeciw wobec wysyłania broni do Kijowa – przywódcy Niemiec byli pożytecznymi idiotami Putina - pisze w poniedziałek portal Politico.

19:58

- Ukraina nie może zostać zdradzona podczas rozmów pokojowych z Rosją, a prezydent Władimir Putin nie może być postrzegany jako zwycięzca ten inwazji - oświadczyła w poniedziałek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

19:49

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda po raz kolejny naradza się z ministrami i dowódcami w sprawie sytuacji na Ukrainie.

19:42

Wojska rosyjskie koncentrują teraz wysiłki na zadaniu, którym jest zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy, podejmują też maksymalne wysiłki, by utrzymać pod kontrolą zajęte już tereny - podał w poniedziałek ukraiński sztab generalny.

19:41

Dziennikarz ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN Dmytro Hyliuk jest przetrzymywany przez rosyjskich wojskowych - podała w poniedziałek organizacja pozarządowa Medialna Inicjatywa na rzecz Praw Człowieka.

19:32

Ukraiński poeta i pisarz Serhij Żadan poinformował w poniedziałek, że trafił w Charkowie pod ostrzał, ale jemu i jego towarzyszom nic się nie stało. Żadan w czasie wojny relacjonuje na swym Facebooku sytuację w Charkowie.

19:08

Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował na swojej stronie internetowej listę 620 funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, "uczestniczących w przestępczej działalności na terytorium Europy".

W komunikacie wywiadu udostępniono dane funkcjonariuszy, które zawierają m.in. imię i nazwisko, datę urodzenia, numer paszportu, miejsce pracy (centrala FSB w Moskwie lub oddziały regionalne), poprzedni adres zameldowania, informacje na temat kart SIM, modemów i numerów rejestracyjnych pojazdów

18:40

NATO musi bardziej słuchać wschodnich członków, bo to oni mieli rację, ostrzegając przed Rosją i musi wzmocnić wschodnią flankę nim będzie za późno - napisał prezydent Estonii Alar Karis w tekście opublikowanym przez dziennik "Financial Times".

"Odstraszanie Zachodu zawiodło na Ukrainie. NATO musi być teraz przygotowane na przyszłe zagrożenia. Uznajmy, że agresja Rosji zagraża całemu demokratycznemu światu, a zwłaszcza tym krajom, które są najbliżej Rosji. Uznajmy, że Putin stanowi militarne zagrożenie dla nas wszystkich" - wezwał Karis.

Wyraził przekonanie, że jedyną odpowiedzią jest "wzmocniona i trwała sojusznicza obecność w krajach wschodniej flanki NATO". Jak dodał, byłoby to podkreśleniem tego, że państwa bałtyckie i Polska są równe Niemcom, Włochom czy Wielkiej Brytanii, a silna odpowiedź militarna zaczyna się już od pierwszego centymetra terytorium Sojuszu.

18:36

Między Ukrainą a Rosją toczy się pierwsza w dziejach wojna cybernetyczna - powiedział we Lwowie szef Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy Jurij Schyhol. Ataki dotyczą m.in. infrastruktury wojskowej.

18:33

Większość Amerykanów uważa, że postawa administracji Bidena wobec rosyjskiej inwazji nie jest wystarczająco twarda i chce "skutecznych" sankcji nawet jeśli ucierpi na tym gospodarka USA - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu dla Associated Press. Jednocześnie aż 88 proc. obawia się użycia przez Rosję broni jądrowej.

Według badania Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research 56 proc. ankietowanych uznało, że odpowiedź prezydenta na rosyjską inwazję nie była wystarczająco twarda, zaś 56 proc. uważa, że sankcje USA powinny być "tak skuteczne, jak to tylko możliwe", nawet jeśli dotkną one amerykańskiej gospodarki.

Jednocześnie aż 68 proc. popiera dotychczas nałożone restrykcje, 64 proc. - dostawy broni na Ukrainę, a 67 proc. przyjęcie ukraińskich uchodźców.

Sondaż pokazuje też powszechne obawy dotyczące użycia przez Rosję broni jądrowej. Aż 88 proc. - w tym 60 proc. "bardzo" lub "skrajnie" - jest zaniepokojonych tym, że Rosja użyje takiej broni na Ukrainie, 81 proc. - w innym europejskim kraju i 75 proc. - przeciwko USA.

18:30

18:28

W okupowanym przez wojska rosyjskie Heniczesku w obwodzie chersońskim na Ukrainie uprowadzony został radny Ołeksij Konowałow, reprezentujący w radzie miasta prezydencką partię Sługa Narodu - powiadomił przedstawiciel władz regionu, Jurij Sobołewski.



Według Sobołewskiego, wiceszefa rady obwodu chersońskiego, do zatrzymania doszło w poniedziałek rano na rosyjskim punkcie kontrolnym. Konowałow i jego żona jechali samochodem i na punkcie kontrolnym Rosjanie sprawdzali ich dokumenty. "Wojskowi mieli przy sobie listy interesujących ich osób. Ołeksij Konowałow był na liście, więc został zatrzymany" - napisał Sobołewski na swoim Facebooku.

18:28

MSZ Ukrainy wzywa kraje, by zmieniły nazwy ulic, przy których są zlokalizowane ambasady i konsulaty Rosji, na ulice imienia Ukrainy.

"Ukraina wzywa świat do zmiany adresu rosyjskich ambasad i konsulatów na "Ulica im. Ukrainy" - czytamy w poniedziałkowym wpisie na Twitterze.



Zamieszczono link do strony internetowej kampanii, która zawiera linki do petycji o zmianę nazwy ulic w 53 miastach i 34 krajach. 


Dotychczas m.in Ryga nazwała część ulicy, przy której mieści się rosyjska ambasada na Łotwie, im. Niepodległości Ukrainy. Zaś w Wilnie pojawiła się ulica Bohaterów Ukrainy.

18:18

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w poniedziałek o zlikwidowaniu od początku wojny z Rosją pięć wrogich farm botów liczących ponad 100 tys. fałszywych kont.

Jak przekazała SBU w serwisie Telegram, farmy botów działały w Charkowie, Czerkasach, Tarnopolu, Połtawie i na Zakarpaciu. Fałszywe konta funkcjonowały w różnych mediach społecznościowych.

Za pomocą "armii botów" rozpowszechniano fake newsy o wojnie Rosji przeciw Ukrainie, usprawiedliwiano rosyjską agresję i narzucano jej ideologię.



"W ten sposób wróg próbował wywołać paniczne nastroje wśród ukraińskich obywateli i zdestabilizować społeczno-polityczną sytuację w różnych regionach" - czytamy.

Podczas przeszukań znaleziono m.in. prawie 10 tysięcy kart SIM różnych operatorów i sprzęt komputerowy.

17:39

 "Niemcy przekazały (Ukrainie) broń wartą 37 mln euro, co stanowi jedną szóstą tego, co do tej pory dostarczyła jej Estonia" - zauważył w poniedziałek na Twitterze dziennikarz niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" Mathieu von Rohr.

17:28

Miasto Irpiń w obwodzie kijowskim zostało wyzwolone z rąk Rosjan - oświadczył w poniedziałek mer Ołeksandr Markuszyn. Walki o miasto toczyły się od lutego.

Zastrzegł przy tym, że mieszkańcy nie mogą jeszcze wrócić do miasta, bo jest to niebezpieczne. Wspomniał, że Irpiń będzie jeszcze celem ataków.

"Umacniamy się na naszych i na nowych odcinkach, pójdziemy dalej i będziemy wyzwalać Buczę, Hostomel, Worzel" - powiedział mer, wymieniając inne miejscowości w obwodzie kijowskim.

17:27

Ze wstępnych szacunków władz wynika, że w blokowanym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy zginęło prawie 5 tys. ludzi, w tym ok. 210 dzieci - pisze w poniedziałek portal Ukraińska Prawda.

Serwis informuje, że na razie niemożliwe jest dokładne określenie liczby ofiar.

Ukraińska Prawda, powołując się na statystyki władz, podaje, że po zablokowaniu przez Rosjan miasta udało się z niego ewakuować 150 tys. osób. W oblężonym Mariupolu pozostaje ok. 170 tys. ludzi.

Miasto jest w oblężeniu 28 dni. Przed blokadą z Mariupola wyjechało ok. 140 tys. mieszkańców.

30 tys. mieszkańców wywieziono do Rosji albo na wschód Ukrainy niekontrolowany przez rząd w Kijowie - czytamy.

W mieście uszkodzonych zostało 90 proc. budynków mieszkalnych.

17:25

Prokuratura generalna posiada dowody na użycie przez Rosjan amunicji kasetowej w obwodach chersońskim i odeskim - poinformowała w poniedziałek agencja UNIAN, powołując się na prokuraturę generalną Ukrainy. Trwa gromadzenie dowodów w innych regionach.

17:25

 Premier Włoch Mario Draghi podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim powtórzył "stanowcze poparcie włoskiego rządu dla władz i narodu ukraińskiego" - podała kancelaria szefa rządu w Rzymie.

Ponadto, jak podkreślono w komunikacie, premier Draghi zapewnił o "pełnej gotowości Włoch do wniesienia wkładu w działania międzynarodowe, by zakończyć wojnę i promować trwałe rozwiązanie kryzysu na Ukrainie".

To była kolejna od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę rozmowa Draghiego z prezydentem Zełenskim,, który 22 marca wystąpił podczas wideokonferencji przed parlamentem Włoch. 

17:23

Kolejna próba zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego została udaremniona - podał angielskojęzyczny ukraiński portal Kyiv Post.

"Tym razem 25-osobowa grupa wojskowa dowodzona przez rosyjskie służby specjalne została schwytana niedaleko słowacko-węgierskiej granicy. Jej celem była fizyczna eliminacja ukraińskiego prezydenta" - przekazał portal.

Doradca Zełenskiego Mychajło Podolak powiedział na początku marca, że wedle niego przeprowadzono już kilkanaście prób zamachów na prezydenta.

17:22

Rosjanie ostrzelali Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy, niszcząc pięć budynków - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Spod gruzów uratowano siedem osób, są wśród nich ranni.

Rosjanie po raz kolejny uderzyli w Siewierodonieck - przekazał Hajdaj w Telegramie. Jak dodał, ostrzelanych zostało pięć budynków mieszczących się na tym samym osiedlu. "Mamy pożary i liczne zniszczenia. Zaangażowano prawie wszystkich ratowników" - przekazał.

Hajdaj poinformował, że w jednym z budynków zniszczone zostały dwa najwyższe piętra, w dwóch innych - po dwie klatki schodowe.

16:48

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała w poniedziałek, że wśród Rosjan - jeńców wojennych są podejrzani o dokonanie zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy. Zastrzegła jednak, że są to informacje poufne.

Urząd prokurator Wenediktowej prowadzi postępowania karne dotyczące zbrodni wojennych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Dowody w postaci zdjęć i nagrań wideo gromadzone są na stronie http://warcrimes.gov.ua/.

Prokurator generalna Wielkiej Brytanii Suella Braverman poinformowała w poniedziałek, że Wenediktowej będzie doradzał prawnik Howard Morrison. Przez 12 lat był on sędzią Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze

16:43

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wezwał Rosję do wycofania swoich wojsk z Ukrainy, a także do przestrzegania prawa międzynarodowego i zobowiązań Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Przypomniał, że każde państwo ma obowiązek przestrzegania prawa międzynarodowego. Podkreślił, że jest to niezbędne do zapewnienia praw człowieka i podstawowych wolności.

15:49

Przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec zaapelowali o zwiększenie pomocy finansowej. W liście wysłanym do Komisji, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, wezwali między innymi o przyznanie tysiąca euro z unijnego budżetu na każdą przyjętą osobę. Na razie Komisja Europejska nie zaproponowała dodatkowych pieniędzy. Zgodziła się natomiast na wykorzystanie funduszy z poprzedniego unijnego budżetu, które nie zostały wydane i na wydanie pieniędzy z puli programu przeznaczonego na walkę z pandemią.

Nie ma też w Unii decyzji o podziale uchodźców między kraje członkowskie. - Nie potrzebujemy systemu relokacji. Osoby, które uciekają do Unii, mają swobodę wyboru i przemieszczania - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Unijni dyplomaci nie wykluczają natomiast, że ten pomysł powróci w jakiejś formie jeśli liczba uchodźców wzrośnie do 8-10 milionów.

15:48

W Brukseli na nadzwyczajnej naradzie spotkali się ministrowie spraw wewnętrznych unijnych krajów, by rozmawiać o kryzysie uchodźczym wywołanym napaścią Rosji na Ukrainę. Od początku inwazji do Unii uciekło prawie 3 miliony 800 tysięcy osób, ponad 2 miliony 300 trafiło do Polski, pozostałe osoby wyjechały do Rumunii, na Węgry, Słowację oraz do nienależącej do Unii Mołdawii.

15:33

KE apeluje o cofnięcie obywatelstwa osobom z Rosji i Białorusi, objętym sankcjami. Część krajów członkowskich, między innymi Malta, Cypr, Grecja sprzedawały obywatelstwa w przeszłości bogatym oligarchom, głównie z Rosji.

Zyskiwali oni tym samym prawa przysługujące obywatelom Wspólnoty i otwierało im to dostęp do europejskich rynków finansowych, jednolitego rynku, czy strefy Schengen pozwalającej na swobodne podróżowanie po Unii.

Komisja Europejska przypomniała, że wielokrotnie wyrażała poważne obawy dotyczące tak zwanych złotych paszportów i wskazywała na zagrożenia.

15:11

1 kwietnia na całym terytorium Rosji ruszy masowa potajemna mobilizacja; rezerwiści zostaną skierowani do walk na Ukrainie - poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy. Według niego mobilizowani mają być też więźniowie.

By ukryć mobilizację, ma ona odbywać się jednocześnie z planowanym poborem do służby wojskowej. Będzie to przykrywką dla dużej liczby zmobilizowanych przybywających do komisji wojskowych - czytamy w komunikacie ukraińskiego wywiadu. 

15:10

W Charkowie, który przed inwazją rosyjską był drugim co do wielkości miastem Ukrainy, zrujnowanych zostało 1177 wielopiętrowych bloków mieszkalnych - powiedział w poniedziałek mer Ihor Terechow, cytowany przez agencję Ukrinform.

Zniszczone zostały także 53 przedszkola, 69 szkół i 15 szpitali.

15:04

Badania "Die Welt" wskazują, że to najwyraźniej przede wszystkim Urząd Kanclerski jest hamulcowym, jeśli chodzi o broń dla Ukrainy. Friedrich Merz, przewodniczący chadeckiej frakcji CDU/CSU, zwrócił się w środę w Bundestagu do Scholza o zajęcie stanowiska w sprawie powolnego dostarczania broni na Ukrainę. Kanclerz nie odniósł się do tej kwestii ani jednym słowem.

"Ze względów bezpieczeństwa rząd federalny nie wypowiada się na temat ewentualnych indywidualnych przypadków i ewentualnego eksportu" - odpowiedział Urząd Kanclerski oraz ministerstwa obrony, gospodarki i spraw zagranicznych w odpowiedzi na pytanie gazety.

"Krytycy zarzucają rządowi, że wykorzystuje tajemnicę do zatuszowania swojej bezczynności" - pisze "Die Welt".

Ekspert partii CDU ds. polityki zagranicznej Roderich Kiesewetter ostro skrytykował w niedzielę Scholza. "Do tej pory w Biurze Kanclerza panowało przekonanie, że chcemy, aby wojna trwała krótko i nie dostarczamy broni" - powiedział Kiesewetter. "Takie nastroje panują również w dużej części grup parlamentarnych SPD i Zielonych" - dodał.

Wezwał rządzącą koalicję do wypracowania sposobu, który pozwoli Ukrainie "wygrać tę wojnę, która jest sprzeczna z prawem międzynarodowym". "Nasza wolność jest broniona nad Dnieprem, jeśli Ukraina upadnie, następna upadnie Mołdawia, a kraje bałtyckie będą szantażowane" - oświadczył Kiesewetter

15:03

Ukraina nie otrzymała nowej broni z niemieckich fabryk, choć firmy zbrojeniowe oferują ją od tygodni; Niemcy są 4. co do wielkości eksporterem broni na świecie, ale do tej pory dostarczały jedynie broń z niewielkich zapasów Bundeswehry - pisze w poniedziałek dziennik "Die Welt" w tekście pt. "Dziwna bezczynność Olafa Scholza".

Gazeta zauważa, że "Niemcy zdecydowanie dozbrajają Bundeswehrę, ale wciąż nie dostarczyły Ukrainie żadnej nowej broni. W niedzielę okazało się, że kanclerz Olaf Scholz zleca zbadanie możliwości zakupu dla Niemiec tarczy antyrakietowej, wzorowanej na izraelskim systemie +Iron Dome+ (Żelazna Kopuła)".

Natomiast rząd federalny "pozostaje stosunkowo bierny w odniesieniu do dostaw broni na Ukrainę". Według "Die Welt" Berlin "posiada około 60-stronicową listę produktów, które mogłyby być dostarczane przez niemieckie firmy zbrojeniowe".

Jednak do tej pory jedynie broń ze starych zapasów Bundeswehry została przez stronę niemiecką dostarczona Ukrainie. W odpowiedzi na tę bezczynność rząd ukraiński podjął nawet własne działania. Kijów kupił za własne pieniądze 2650 pocisków przeciwpancernych od producenta Dynamit Nobel Defence (DND) z Nadrenii Północnej-Westfalii - zwraca uwagę dziennik.

15:00

Wywiad ministerstwa obrony Ukrainy uzyskał listę rosyjskich funkcjonariuszy FSB, którzy, jak zaznaczono, biorą udział w przestępczej działalności państwa-agresora w Europie.

14:53

Rosja przygotowuje się do ofensywy - poinformował ukraiński Sztab Generalny. Jednocześnie trwają walki m.in. w Donbasie i w pobliżu ukraińskiej stolicy. Trwa 33 doba wojny prowadzonej przez Rosję na terytorium Ukrainy.

Jak czytamy w komunikacie - obserwowane jest przegrupowanie Rosjan w celu zwiększenia możliwości ofensywnych. Jak napisano głównym zadaniem Rosji jest zajęcie ukraińskich terytoriów do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego.

Trwają działania wojenne w okolicach miast i w miastach Popasna, Rubiżne, Wuhłedar. Kontynuowane są próby zdobycia przez Rosjan Mariupola. Rosjanie próbowali też atakować w kierunku podkijowskiej miejscowości Browary, ale ukraińska armia odparła ataki wroga. Rosyjskie wojsko kontynuuje ostrzały rakietowe i bombowe ukraińskich celów wojskowych i cywilnych. Jak napisano, Rosjanie przygotowują do przerzucenia na Ukrainę żołnierzy z rosyjskiego dalekiego wschodu.

14:00

Rosyjska "Nowaja Gazeta" zawiesza działalność po otrzymaniu drugiego ostrzeżenia od cenzorów państwowych w sprawie relacji z Ukrainy. Redaktor naczelny gazety zdobył w zeszłym roku Pokojową Nagrodę Nobla.

13:55

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i prezydent Łotwy Egils Levits poparli w Bratysławie surowe zachodnie sankcje wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę. Zdaniem obojga przywódców sankcje powinny zniechęcać Moskwę do dalszych ataków.

13:55

Ministerstwo spraw zagranicznych Macedonii Północnej uznało pięciu rosyjskich dyplomatów za persona non grata - poinformowała w poniedziałek agencja MIA, powołując się na oświadczenie resortu. Na opuszczenie kraju mają pięć dni.

13:52

- Rosją powinna rządzić osoba, na której można polegać - powiedział agencji Reutera szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen. Bronił słów prezydenta USA Joe Bidena, który podczas niedawnej wizyty w Warszawie podkreślił, że prezydent Rosji Władimir Putin nie może pozostać na stanowisku.

13:49

Na Litwie zarejestrowano blisko 35 tysięcy uchodźców z Ukrainy. W tym miesiącu wzrosła też liczba obywateli Białorusi i Rosji, którzy ubiegają się o azyl w tym kraju.

Posłuchaj
00:47 11654356_1.mp3 Na Litwie zarejestrowano 35 tysięcy uchodźców z Ukrainy - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
13:46

Ukraińscy policjanci opiekują się mieszkańcami Charkowa, którzy tymczasowo mieszkają w schronach.

13:44

Około jedna trzecia mieszkańców Charkowa opuściła miasto, jednak wielu mężczyzn dołącza do wojsk obrony terytorialnej - poinformował mer Ihor Terechow.

Jak dodał, do miasta wracają nawet całe rodziny, bo nie chcą mieszkać gdzieś indziej. "To prawdziwi lokalni i ukraińscy patrioci" - powiedział.

13:38

Trwają przygotowania do przemieszczenia na terytorium Ukrainy dodatkowych pododdziałów oraz wycofania niektórych oddziałów do Rosji i na Białoruś w celu odnowienia ich zdolności bojowych - wskazał ukraiński sztab generalny.

"Nie da się całkowicie wykluczyć włączenia sił białoruskich do działań bojowych na terytorium Ukrainy" - podano, zaznaczając, że na Białorusi, przy granicy z ukraińskim obwodem wołyńskim, znajduje się do czterech batalionowych grup taktycznych białoruskich sił zbrojnych, zaangażowanych do wzmocnienia ochrony granicy.

13:30

Siły rosyjskie skupiają się obecnie na utrzymaniu zajętych rubieży i przygotowaniu do nowych działań ofensywnych - podał ukraiński sztab generalny. W Donbasie ich celem będzie rozszerzenie kontrolowanych terenów do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego - wskazano.

Czytaj także: Poważne straty rosyjskiej armii na Ukrainie. Okupanci przegrupowują siły

13:14

Tureccy saperzy wyłowili z Morza Czarnego, w pobliżu granicy z Bułgarią, minę morską - podało ministerstwo obrony Turcji. Media twierdzą, że mina pochodzi prawdopodobnie z okolic Odessy, gdzie rosyjskie siły morskie od końca lutego prowadzą działania w ramach inwazji na Ukrainę.

13:07

- Dane pokazują, że już około 17 tys. Ukrainek podjęło pracę w Polsce. Obywatelki z tego kraju korzystają również z aktywnych form nauki języka polskiego - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

12:54

W polskim systemie oświaty jest już ponad 130 tys. uczniów z Ukrainy - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał też, że na intensywny kurs języka polskiego prowadzony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji zapisało się 900 nauczycieli i osób z związanych z oświatą z Ukrainy.

12:47

Mer Kijowa Witalij Kliczko ogłosił skrócenie godziny policyjnej w stolicy Ukrainy i obwodzie kijowskim. Od poniedziałku będzie się ona zaczynać o godz. 21 (czyli godzinę później) i kończyć o godz. 6 rano (czyli godzinę wcześniej niż dotychczas).

12:42

Rosyjski żołnierz w konwoju celowo wjechał na pieszych we wsi Czumakowo w obwodzie sumskim. W rezultacie 15-letni chłopiec i jego matka zostali ranni, a jego ojciec zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń - podało ukraińskie biuro prokuratora generalnego.

Trwa postępowanie przygotowawcze w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych - dodano.

12:37

Agencja TASS podała, że ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew powiedział, że 45 rosyjskich dyplomatów wydalonych przez Polskę opuściło już kraj.

12:36

Unijna agencja ds. współpracy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Eurojust poinformowała, że wspiera utworzenie wspólnego zespołu śledczego (JIT) w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie.

"Odpowiedzialne władze krajowe Litwy, Polski i Ukrainy podpisały 25 marca porozumienie o JIT, aby umożliwić wymianę informacji i ułatwić dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i innych najpoważniejszych zbrodni" - napisano.

12:26

Komisja Europejska wezwała kraje UE do cofnięcia obywatelstwa przyznanego w ramach programu "złotych paszportów" Rosjanom i Białorusinom, którzy zostali objęci sankcjami w związku z wojną na Ukrainie.

12:25

Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował na swojej stronie internetowej listę 620 funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, "uczestniczących w przestępczej działalności na terytorium Europy".

W komunikacie udostępniono dane funkcjonariuszy, które zawierają m.in. imię i nazwisko, datę urodzenia, numer paszportu, miejsce pracy, poprzedni adres zameldowania, a także informacje na temat kart SIM, modemów i numerów rejestracyjnych pojazdów.

12:19

Portal Aktualnie.cz napisał, że w związku z wojną na Ukrainie mniej osób w Czechach czyta prorosyjskie portale. Według ekspertów więcej treści propagandowych pojawia się w sieciach społecznościowych, np. w komunikatorze Telegram, a za dezinformacją stoją osoby związane z ambasadą Rosji w Pradze.

Posłuchaj
01:00 11654280_1.mp3 Rosyjska propaganda w Czechach przeniosła się z portali do mediów społecznościowych - relacja Wojciecha Stobby (IAR)
12:10
11:58

Kolejna runda rozmów ukraińsko-rosyjskich rozpocznie się w Turcji we wtorek, a nie w poniedziałek, jak zapowiadano wcześniej - poinformował członek ukraińskiej delegacji, deputowany Dawyd Arachamija w wypowiedzi dla agencji Interfax-Ukraina.

11:44

Udającym się do Polski po uchodźców wojennych z Ukrainy szwedzkim wolontariuszom trudno jest wypełnić autobusy, ponieważ Ukraińcy obawiają się w Szwecji strzelanin z udziałem zorganizowanych grup przestępczych - podają zagraniczne media.

11:25

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak ocenił, że codziennie ginie 510-530 rosyjskich żołnierzy, co wskazuje na wysoką intensywność działań wojennych i motywację wojsk ukraińskich. "Aby podwoić/potroić liczbę niepowetowanych strat Rosji, należy gwałtownie zwiększyć dostawy pocisków do systemów artylerii ciężkiej i dalekiego zasięgu" - skomentował.

11:16

Według aktualnych danych niemieckiego MSW liczba zarejestrowanych osób, które z powodu wojny uciekły z Ukrainy do RFN wynosi obecnie 272 338. To o ponad 5000 więcej niż dzień wcześniej - zwraca uwagę telewizja ARD.

Resort podkreśla, że liczba uchodźców wojennych z Ukrainy może być w rzeczywistości znacznie wyższa, ponieważ nie wszyscy wjeżdżający do kraju są rejestrowani na granicach.

11:07

Obawy o problemy z zaopatrzeniem sklepów wywołane wojną na Ukrainie sprawiają, że Niemcy zaczynają wykupywać niektóre towary, z półek znikają m.in. olej i mąka. W supermarketach coraz częściej dochodzi do incydentów, a jeden z nich skończył się nawet interwencją policji - podała gazeta "Bild am Sonntag".

10:55

Rosyjskie wojska przegrupowują się, ale nie są w stanie posuwać się naprzód w żadnym miejscu - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Dodała, że siły rosyjskie próbują wzmocnić swoje pozycje i przebić się przez obronę Kijowa, ale "nie mają nadziei" na zdobycie stolicy.

10:52

"Obywatele Ukrainy, którzy zostali przymusowo wywiezieni przez wojska okupacyjne do Rosji i chcieliby wrócić do ojczyzny, mogą podać swoje dane i zwrócić się o pomoc do naszych ambasad w sąsiednich państwach" - przekazało MSZ w Kijowie.

W komunikacie wskazano, że wywiezieni obywatele mogą zwrócić się do ambasad w 12 państwach - w Polsce, na Litwie, Łotwie, w Estonii, na Białorusi, w Finlandii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Turcji i Chinach.

10:51

W niektórych rejonach obwodu charkowskiego siły ukraińskie przeszły do kontrataku - poinformował Ołeh Syniehubow. Mała Rohań i Wilchiwka są pod kontrolą Ukraińców, wyzwolono także wieś Husariwkę. W Iziumie toczą się zacięte walki z Rosjanami. 

10:40

W ciągu ostatniej doby Rosjanie 59 razy ostrzelali obwód charkowski z artylerii i moździerzy i aż 180 razy z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z użyciem amunicji kasetowej - poinformował rano szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

10:30

- Wielka Brytania, w odróżnieniu od kilku innych krajów europejskich, zdecydowanie jest po stronie Ukrainy i chce, żeby Ukraina wygrała wojnę - ocenił prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist". Jak dodał, Francja obawia się Rosji.

10:25

Około 160 tysięcy osób w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu nad Morzem Azowskim nie ma dostępu do ogrzewania - przekazał mer miasta Wadym Bojczenko.

Wezwał także do przeprowadzenia całkowitej ewakuacji Mariupola, który, jak powiedział, znajduje się "u progu katastrofy humanitarnej".

Czytaj także: Krytyczna sytuacja w Mariupolu. Blokada pomocy humanitarnej, kilkaset tysięcy osób bez ogrzewania

10:19

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian wezwał do kontynuowania dialogu z Rosją. Pałac Elizejski poinformował tymczasem o planowanej kolejnej rozmowie prezydentów Francji i Rosji, Emmanuela Macrona i Władimira Putina, do której ma dojść w najbliższym czasie.

10:13

"Ponad jedna trzecia rosyjskich taktycznych grup batalionowych, które wzięły udział w inwazji na Ukrainę, utraciła już zdolność bojową. Dlatego ataki na cele cywilne to teraz w przypadku Rosji jedyna możliwa strategia. Przeciwnik wciąż dysponuje stosunkowo dużą liczbą rakiet" - wskazał Wadym Denysenko.

10:11

"Rosyjskie wojska są świadome, że ich operacja lądowa na Ukrainie nie przynosi efektów. Dlatego przeciwnik zmienia strategię i koncentruje się na ostrzałach infrastruktury cywilnej z dala od linii frontu" - oświadczył doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

10:05

Korytarze humanitarne z atakowanych przez Rosjan miast nie będą uruchomione w związku z informacjami ukraińskiego wywiadu o groźbie rosyjskich prowokacji - przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

10:04

Prawicowi ekstremiści w Niemczech po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie przestali utrzymywać kontaktów z Rosyjskim Ruchem Imperialnym - rasistowską organizacją, która dąży do stworzenia imperium rosyjskiego, a walkę zbrojną przeciwko państwu ukraińskiemu postrzega jako środek do osiągnięcia swoich celów - wynika z odpowiedzi rządu Niemiec na interpelację poselską.

09:58

Ukraiński minister edukacji Serhij Szkarłet przekazał, że z powodu "napiętej sytuacji bezpieczeństwa" całkowicie nie działają placówki edukacyjne w dwóch z 24 obwodów Ukrainy. Brakuje też informacji o działaniu szkół w jednym z obwodów, ponieważ toczą się w tam walki.

"W dziewięciu obwodach nauka w części lub we wszystkich szkołach odbywa się zdalnie, uczniów wysłano na wakacje lub czasowo zawieszono zajęcia" - dodał.

09:53

W Kijowie wznawiane jest nauczanie w szkołach, lekcje prowadzone są online - poinformował Witalij Kliczko. "Dzisiaj ważnym zadaniem jest to, by nawet w tak trudnych warunkach stanu wojennego miasto żyło i pracowało" - podkreślił mer ukraińskiej stolicy.

09:40

Od 24 lutego do 28 marca Rosja straciła 1 694 pojazdy opancerzone, 95 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1 150 samochodów, siedem okrętów, 73 cysterny z paliwem, 66 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu - podał w komunikacie ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych.

09:39

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 17 tys. żołnierzy, a także 586 czołgów, 302 systemy artyleryjskie, 123 samoloty i 127 śmigłowców - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:37

- Nie sądzę, aby doszło do jakiegokolwiek przełomu dotyczącego najważniejszych problemów w czasie nadchodzących rozmów z przedstawicielami Rosji - oświadczył doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję Reutera.

09:31
09:14

Ponad 3,8 mln mieszkańców Ukrainy wyjechało z kraju na skutek wojny z Rosją, a 6,5 mln zostało uchodźcami wewnętrznymi. Około 13 mln osób utknęło w strefach działań zbrojnych i nie może tych miejsc opuścić - przekazała Organizacja Narodów Zjednoczonych.

"Jest to najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej" - wskazano.

09:06

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ogłosił, że wciąż nie może dostarczyć jakiejkolwiek pomocy do oblężonego przez siły rosyjskie Mariupola, bo nie ma gwarancji bezpiecznego przejazdu - informuje BBC.

- Strony (Ukraina i Rosja - red.) muszą być poręczycielami i zawrzeć porozumienie, by zezwolić na bezpieczny przejazd. Muszą ogłosić trasę i zapewnić ludziom dużo czasu na wyjazd (…). Nie mamy obecnie zespołu, który miałby dostęp do Mariupola - powiedział rzecznik MKCK Matt Morris.

09:01

Joe Biden został zapytany, czy wzywał do zmiany reżimu w Rosji. "Nie" - odpowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

08:43

- Przewidujemy dodatkową dotację na dziecko ukraińskie w przedszkolu. Prawdopodobnie będzie to około pięć tysięcy złotych. Do polskiego systemu edukacji zapisanych jest sto kilkanaście tysięcy uczniów z Ukrainy - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

08:42

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało ponad 2,3 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Granicę w przeciwnym kierunku, z Polski do Ukrainy, przekroczyło od tego samego czasu 352 tys. osób. 

08:31

Łącznie w obwodach ługańskim i donieckim udało się w niedzielę zorganizować dwa konwoje, którymi przetransportowano około 1 100 osób, natomiast 586 mieszkańców Mariupola przedostało się w ciągu doby własnymi środkami transportu do Zaporoża - oświadczyła Iryna Wereszczuk.

08:30

Wicepremier Iryna Wereszczuk przekazała, że w Rubiżnem udało się uratować 155 osób ze schronów pod ruinami zbombardowanych budynków. Ponadto, 513 osób z miast: Rubiżne, Lisiczańsk, Siewierodonieck i Popasna ewakuowano korytarzem humanitarnym do Bachmutu.

08:29

W godzinach porannych wojska rosyjskie ponownie ostrzelały miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy. Zginęła co najmniej jedna osoba, jedna została ranna. Dokładna liczba ofiar jest ustalana - podał szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.

08:21

Agencja Nexta podała, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał Władimira Putina do zawieszenia broni na Ukrainie oraz do poprawy warunków humanitarnych dla ludności cywilnej.

W przyszłym tygodniu Turcja ma być gospodarzem kolejnej rundy bezpośrednich rozmów między delegacjami Rosji i Ukrainy.

08:13

Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w wyniku działań zbrojnych zginęło 143 dzieci, a ponad 216 zostało rannych.

Jak przekazano w komunikacie najwięcej dzieci poniosło śmierć bądź zostało rannych w obwodzie kijowskim - 67, donieckim - 53, charkowskim - 49 i czernihowskim - 38.

08:11

Zniszczenia oblężonego przez Rosjan Mariupola.

08:09

Rosyjskie wojska nadal czynią powolne, ale stałe postępy w Mariupolu, lecz w ciągu minionej doby ich natarcia w innych miejscach zakończyły się niepowodzeniem - poinformował amerykański ośrodek analityczny ISW.

08:07

- Nie wydaje się prawdopodobne, by trwające obecnie wysiłki na rzecz uzupełnienia strat bojowych umożliwiły wojskom rosyjskim podjęcie zmasowanej operacji wokół Kijowa - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

07:59

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że jego kraj sprzeciwia się wysłaniu kontyngentu pokojowego NATO do Ukrainy. Opowiedział się też przeciwko ustanowieniu tam strefy zakazu lotów. Według niego głównym narzędziem pomocy dla Ukrainy są obecnie sankcje Zachodu wobec Rosji.

07:51

Charge d’affaires Słowenii Bosztjan Lesjak przybył do Kijowa i wkrótce rozpocznie pracę. "Miasto jest puste, słychać w oddali sygnały alarmów i wybuchy, poza tym życie osób, które pozostały w stolicy toczy się normalnie" - przekazał słoweński resort spraw zagranicznych.

07:45

Brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że w ciągu ostatniej doby nie nastąpiła żadna istotna zmiana w rozmieszczeniu sił rosyjskich na okupowanych terenach Ukrainy.

"Trwające braki logistyczne zostały spotęgowane przez ciągły brak impetu i niskie morale wśród rosyjskich wojskowych oraz agresywne działania ze strony Ukraińców. Rosja zdobyła większość terenów na południu w okolicach Mariupola, gdzie trwają ciężkie walki, których celem jest zdobycie portu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

07:39

"Na kierunkach donieckim i ługańskim Siły Połączonych Operacji odparły w ciągu doby pięć ataków. Zniszczono dwa czołgi, bojowy wóz piechoty i samochód opancerzony; wróg poniósł też straty osobowe. Ukraińcy odpierają rosyjski szturm w okolicach miejscowości Werchniotorecke koło Awdijiwki" - wskazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:38

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że wojska rosyjskie są powstrzymywane na północny zachód i wschód od stolicy, gdzie próbują przerwać obronę, by przejąć kontrolę nad kluczowymi drogami i miejscowościami.

Na południu kraju wysiłki wojsk ukraińskich są skupione na organizacji działań obronnych rejonie Krzywego Rogu, Zaporoża i Mikołajowa, utrzymaniu odcinków wybrzeża i ochronie obiektów infrastruktury krytycznej.

07:36

Zgrupowania wojsk ukraińskich prowadzą operację obronną na kierunkach: wschodnim, północno-wschodnim i południowo-wschodnim; w Donbasie odparto pięć ataków, siły rosyjskie poniosły straty - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w najnowszym raporcie.

07:22

Niedzielny atak rakietowy na Łuck, w wyniku którego wybuchł pożar na terenie bazy paliwowej, został przeprowadzony z terytorium Białorusi - poinformował szef władz obwodowych Jurij Pohulajko. Jak dotąd nie ma informacji o ofiarach. Dodano, że rakieta manewrująca leciała na małej wysokości, więc radary jej nie wykryły.

07:19

Żona prezydenta Ukrainy Olena Zełenska zaapelowała do społeczności międzynarodowej, aby "nie przyzwyczajała się do wojny na Ukrainie".

"W XXI wieku Europa nie może przyzwyczaić się do tego, że dzieci zasypiają przy odgłosie wybuchających pocisków i nie wiedzą, czy obudzą się następnego dnia" - napisała pierwsza dama Ukrainy.

07:17

Rosyjska inwazja na Ukrainę w ciągu pierwszego miesiąca wyrządziła szkody w infrastrukturze tego kraju wyceniane na ponad 63 mld dolarów - podało BBC, cytując szacunki badaczy z Kijowskiej Szkoły Ekonomii.

Według ich obliczeń od 24 lutego do 24 marca zniszczonych, uszkodzonych lub zajętych zostało co najmniej 4 431 budynków mieszkalnych, 92 fabryki i 378 szkół, a także 12 lotnisk i siedem elektrowni.

07:15

W poniedziałek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez Andrzeja Dudę. Szef BBN Paweł Soloch zapowiedział, że na spotkaniu prezydent podzieli się informacjami m.in. z nadzwyczajnego szczytu NATO oraz rozmów z Joe Bidenem.

07:12

- Wojska rosyjskie przeprowadziły pomiary w Sławutyczu, gdzie mieszkają pracownicy Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, a następnie opuściły miasto - poinformował mer Jurij Fomiczew, cytowany przez agencję Reutera. Wcześniej pojawiły się informacje, że mer został zatrzymany przez Rosjan.

07:11

W Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie szefów resortów spraw wewnętrznych państw UE. Będzie ono poświęcone kwestii uchodźców wojennych z Ukrainy.

07:10

77 proc. firm chce zatrudniać pracowników z Ukrainy, również na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie - wynika z badania firmy Antal. Chodzi przede wszystkim o takie branże jak transport i logistyka oraz IT; kluczowa jest znajomość języka angielskiego.

07:08

- Dostawy broni z Francji do Rosji były sprzeczne z zasadami przyjętymi przez UE. Odpowiedzialnymi za kontynuowanie dostaw w czasie trwania embarga były rządy i premierzy za czasów prezydentów Francois Hollande’a i Emmanuela Macrona - powiedziała autorka śledztwa dziennikarskiego na temat tych dostaw z portalu i NGO Disclose, Ariane Lavrilleux.

07:06

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian skomentował, że skala katastrofy humanitarnej w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu wymaga natychmiastowej interwencji społeczności międzynarodowej. Porównał tę sytuację do oblężenia Aleppo w Syrii.

07:03

Hakerzy z Anonymous twierdzą, że włamali się do Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej. Zapowiadają wkrótce opublikować 870 gigabajtów danych.

07:00

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zostanie przyjęty przez papieża Franciszka na prywatnej audiencji. Spotkanie dotyczyć będzie aktualnych spraw Kościoła, wojny na Ukrainie oraz pomocy uchodźcom.

06:58

Rosyjscy okupanci wtargnęli w niedzielę do biura Przedstawicielstwa Prezydenta Ukrainy na Krymie, mieszczącego się w Chersoniu. Wyłamano drzwi, zdjęto ukraińską flagę, prawdopodobnie wyniesiono sprzęt komputerowy i dokumenty - przekazało przedstawicielstwo w komunikacie.

"Nie wykluczamy prowokacji, dlatego prosimy naszych obywateli o ostrożność. Wskazane jest wtrzymanie się od odwiedzania biura" - podano w komunikacie.

06:54

Prezydent Wołodymyr Zełenski w specjalnym nagraniu wsparł telewizyjny koncert na rzecz pokoju na Ukrainie, który był manifestacją solidarności z walczącym narodem. 

Posłuchaj
00:21 11653269_1.mp3 Prezydent Wołodymyr Zełenski wsparł telewizyjny maraton charytatywny Save Ukraine - #StopWar (IAR) 
06:46

"Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła ostatniej doby cztery rosyjskie samoloty, w tym najpewniej myśliwiec Su-34, a także helikopter i dwie rakiety manewrujące" - poinformowała agencja Ukrinform, cytując komunikat sił powietrznych Ukrainy.

06:37

Prokurator generalna Wielkiej Brytanii Suella Braverman poinformowała, że Howard Morrison, który przez 12 lat był sędzią Międzynarodowego Trybunału Karnego, będzie doradzał prokurator generalnej Ukrainy Irynie Wenediktowej w sprawach dotyczących rosyjskiej inwazji.

06:36

Ponad 40 konwojów z pomocą humanitarną dla Ukrainy - każdy ważący średnio po 20 ton - odjechało dotąd z greckokatolickiej bazyliki Świętej Zofii w Rzymie. Świątynia jest od ponad miesiąca ośrodkiem koordynującym zbiórkę i wysyłkę darów.

06:32

W wywiadzie dla "Economist" prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją. Jak dodał, zwycięstwo oznacza dla niego uratowanie tak wielu ludzi, jak to możliwe.

06:28

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa ostrzega, że Rosyjska inwazja na Ukrainie grozi gwałtownym zmniejszeniem dostaw zbóż do Ameryki Łacińskiej, co "skokowo" pogłębi zjawisko niedożywienia i głodu w tej części świata.

06:28

Sytuacja militarna na Ukrainie kolejną dobę pozostaje względnie stabilna - oceniają eksperci OSW. Według autorów analizy jednostki ukraiński zanotowały lokalne sukcesy w obwodzie sumskim, zajmując zniszczony walkami Trościaniec oraz położone przy granicy z Rosją miejscowości Krasnopillia i Sławhorod; a także obrońcy Charkowa, którzy odzyskali leżącą na wschodnich obrzeżach miasta Wyłchywkę.

06:25

Nadal istnieje poważne zagrożenie zaangażowaniem Białorusi w wojnę, obserwujemy transporty rakiet drogami w kierunku białoruskiego miasta Kalinkowicze - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.