Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Natalia Godek 30.04.2022

Szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Znamy nieoficjalne propozycje KE

Stopniowe wprowadzanie embarga na dostawy ropy z Rosji do końca roku, odłączenie największego banku od systemu SWIFT, uderzenie w przemysł chemiczny - to niektóre propozycje Komisji Europejskiej dotyczące kolejnych sankcji wobec Rosji. Takie są nieoficjalne ustalenia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia. Dyplomaci i urzędnicy, z którymi rozmawiała Beata Płomecka, zastrzegają, że propozycje mogą się jeszcze zmienić, bo Komisja cały czas prowadzi konsultacje z krajami członkowskimi.

Zgodnie z oczekiwaniami embargo na dostawy ropy nie będzie całkowite i natychmiastowe, ale stopniowe, obejmujące wybrane produkty petrochemiczne - jakie dokładnie, będzie wiadomo, kiedy Komisja prześle propozycje na papierze.

Sankcje będą zróżnicowane także ze względu na sposoby dostawy, ale z założeniem, by do końca roku obowiązywało pełne embargo na dostawy ropy. Nadal nie ma w propozycjach Komisji embarga na gaz z Rosji, o co apelują przede wszystkim Polska i kraje bałtyckie.

Szósty pakiet sankcji wobec Rosji

Brukselska korespondentka Polskiego Radia rozmawiała z dyplomatami z tych krajów i w ich zgodnej ocenie wstrzymanie dostaw błękitnego paliwa jest niezbędne zwłaszcza po odcięciu surowca do Polski i Bułgarii. - W przeciwnym razie okaże się, że strategia zastraszania jest skuteczna - powiedział Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów. Inny stwierdził, że może i propozycje Komisji zmierzają w dobrym kierunku, ale to wciąż za mało.

Jeśli chodzi o odłączenie od globalnego systemu SWIFT, to wymieniany jest Sberbank, największy bank w Rosji. Nie ma natomiast na liście sankcyjnej Gazprombanku, za pomocą którego unijne kraje płacą za surowce.

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika ponadto, że sankcje mają objąć między innymi przemysł chemiczny, mówi się także o przemyśle nuklearnym. Jest również propozycja, by uderzyć w machinę propagandową oraz dezinformacyjną i nałożyć sankcje na kolejne rosyjskie media. Do tej pory Unia objęła sankcjami telewizję RT, dawniej Russia Today i Sputnika.

Natomiast jeśli chodzi o kalendarz przyjmowania szóstego pakietu sankcji, to nie jest wykluczone, że zostanie on zmieniony. Początkowo informowano, że propozycja Komisji na piśmie będzie rozesłana do unijnych stolic w poniedziałek, by w środę zostały one zaakceptowane przez ambasadorów. Teraz jeden z dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że być może projekt zostanie ogłoszony dopiero w środę.

Posłuchaj
00:58 11715915_1.mp3 Wstępne propozycje KE dot. szóstego pakietu sankcyjnego - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj także:

ng