Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 09.01.2011

Orkiestra Owsiaka gra na całym świecie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra nie tylko w polskich miastach. Jej wolontariusze rozdają serduszka m.in. w Brukseli, Paryżu i Goetebourgu.
Orkiestra Owsiaka gra na całym świeciefot. PAP/Jacek Turczyk

Polacy mieszkający w Goeteborgu zorganizowali charytatywną imprezę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od władz miasta uzyskali też zgodę na zbiórkę pieniędzy na ulicach i placach.

Sztab WOŚP w Goeteborgu utworzyła polonijna organizacja Polski Dom Paradis. - To była spontaniczna decyzja po tym, jak zobaczyliśmy, że wiele osób chce coś zrobić dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - mówi Sylwia Bjontegaard, prezes organizacji.

Impreza odbywa się w siedzibie Polskiego Związku Kulturalnego. W programie występy artystów, licytacje i konkursy dla dzieci. Jest też bufet w formie szwedzkiego stołu.

W ciągu pierwszych dwóch godzin sztab odwiedziło 100 osób, według wstępnych wyliczeń zebrano już ponad 4 tys. koron (1,7 tys. złotych). Wieczorem goeteborska Polonia połączy się z Polską, włączając się w "Światełko do nieba".

Organizatorzy postanowili do zbiórki zachęcić również Szwedów, dlatego postarali się o zgodę na kwestę na ulicach miasta. - Pełnoletni wolontariusze zbierają właściwie wszędzie - mówi Sylwia Bjontegaard.

Dzięki pomocy sponsorów udało się też uruchomić specjalną stronę internetową, ponadto w promocję imprezy włączył się również szwedzki portal polonijny Poloniainfo.se.

WOŚP w Brukseli

pieniędzy dla WOŚP odbywała się w Brukseli także w poprzednich latach, ale dopiero w tym roku powstał oficjalny sztab i zorganizowano finał z prawdziwego zdarzenia. Koncert, skierowany do polskiej publiczności, rozpoczął się po południu i potrwa do wieczora.

- Wszyscy tego bardzo pragnęli - powiedział szef sztabu Piotr Wiśniewski. - Wielka Orkiestra każdemu grała w sercu, ale potrzebny był zryw, potrzebna była iskra, by zorganizować taki finał.

W prace sztabu zaangażowali się przedstawiciele zarówno "starej" Polonii jak i "nowej", czyli polscy pracownicy unijnych instytucji. - Atrakcji jest mnóstwo - dodał Wiśniewski. Największą z nich jest koncert na placu przed kościołem, gdzie odbywają się polskie msze. Wystąpi sześć zespołów muzycznych, w tym grupa Cochise z popularnym aktorem i muzykiem Pawłem Małaszyńskim.

Ponadto po belgijskiej stolicy jeździ "orkiestrobus", w który przeistoczył się czerwony piętrowy autobus z Londynu. Poruszają się nim wolontariusze zbierający datki. Cały czas trwają licytacje - zarówno na scenie, jak i w internecie.

- Kupiłem piłkę dla 6-miesięcznego syna, może wyrośnie z niego piłkarz, ale przede wszystkim jest to na szczytny cel. Kiedyś moja córka, kiedy się urodziła, miała badany słuch na sprzęcie ufundowanym przez WOŚP. Biorę udział w akcji co roku; niech Jurkowi Owsiakowi będą dzięki, że wreszcie finał zawitał do Brukseli - powiedział jeden z mieszkających w Brukseli Polaków, który za 120 euro wylicytował piłkę z ostatnich mistrzostw świata w piłce nożnej, sygnowaną przez mieszkającego w Belgii piłkarza Włodzimierza Lubańskiego.

Brukselski finał objęli patronatem ambasador RP Sławomir Czarlewski i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który dla uczestników przygotował specjalne przesłanie wideo. Zaangażowali się także inni eurodeputowani Platformy Obywatelskiej, w tym była komisarz Danuta Huebner, która na licytację ofiarowała dwa pióra.

Partnerem brukselskiego finału WOŚP, dzięki któremu udało się zapewnić scenę i techniczne przygotowanie imprezy, było województwo wielkopolskie. Stąd też jedną z licytowanych na aukcji internetowej atrakcji jest epizodyczna rola w filmie fabularnym poświęconym Powstaniu Wielkopolskiemu.

Premiera filmu będzie miała miejsce w grudniu 2013 roku w związku z obchodami 95. rocznicy tego zrywu, organizowanymi przez samorząd województwa wielkopolskiego. Koszty podróży, zakwaterowania oraz wyżywienia w okresie zdjęć pokryje samorząd.

WOŚP w Paryżu

WOŚP organizowana w stolicy Francji od 2009 roku, po raz pierwszy odbywa się przez trzy kolejne dni, a nie tylko w finałową niedzielę, jak dotąd. W piątek odbyły się w Paryżu aukcja na rzecz Orkiestry oraz koncerty muzyki klasycznej w Instytucie Polskim, a w sobotę wystąpiły w paryskim klubie "La Java" zespoły grające rocka, folk i reggae.

Przez całą niedzielę będzie trwała kwesta na rzecz Orkiestry przed kilkoma polskimi kościołami w Paryżu i na jego przedmieściach, m.in. przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP w pobliżu placu Concorde. Już od kilku dni puszki są wystawione w polskich instytucjach, szkołach i sklepach w stolicy Francji.

W niedzielę na placu Trocadero, położonym u stóp wieży Eiffla, zebrali się organizatorzy i sympatycy paryskiej Orkiestry. Następnie wsiedli do zabytkowych polskich aut: "malucha", syrenki i warszawy, i przejechali nimi do paryskiego sztabu WOŚP, znajdującego się w barze "Caprice Cafe", w 14. dzielnicy Paryża.

Tam właśnie rozpoczął się koncert poznańskiego zespołu "Drumstein" połączony z kolejną aukcją na cele charytatywne. Do wylicytowania są m.in. dzieła sztuki podarowane WOŚP przez polskich artystów z Paryża oraz przejażdżka nad Sekwaną wspomnianymi starymi pojazdami.

Wieczorem uczestnicy imprezy mają połączyć się na żywo z Warszawą, gdzie będzie wysyłane przez WOŚP "światełko do nieba".

Organizatorzy liczą na poprawienie rezultatów ubiegłorocznej zbiórki. Udało się wtedy łącznie zgromadzić - dzięki kweście, aukcji i darom - 6,6 tysięcy euro.

Paryską WOŚP, organizowaną przez miejscowe stowarzyszenie Open Europa, wsparły w tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, prywatne i publiczne instytucje we Francji, w tym Ambasada RP w Paryżu. W zbiórce pieniędzy wzięło udział kilkudziesięciu wolontariuszy.

WOŚP w Hiszpanii

Po raz pierwszy WOŚP oficjalnie zagrała w Hiszpanii, gdzie zarejestrowały się cztery sztaby - dwa w Madrycie, jeden na Wyspach Kanaryjskich oraz jeden w Palma de Rio koło Kordoby.

Sztaby w Madrycie powstały przy Europejskim Stowarzyszeniu Studentów "Victoria" oraz Stowarzyszeniu Polaków w Hiszpanii "Klub Wawel", sztab na Wyspach Kanaryjskich (Gran Canaria) - przy Szkole Nurkowania "Delphinus", a sztab w Palma de Rio - przy Hiszpańskim Czerwonym Krzyżu. Do inicjatywy madryckich studentów dołączyło Hiszpańsko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne "Forum", Stowarzyszenie Polsko-Kanaryjskie "Arka" na Teneryfie, dyrekcja hiszpańskiego Teatru Replica oraz znany w Polsce konferansjer, uczestnik wielu programów telewizyjnych, Conrad Moreno.

Pod hasłem: "Europa ponad podziałami dla Orkiestry" organizatorzy zaprosili Polaków mieszkających w Hiszpanii i Hiszpanów do wspólnej zabawy i kwestowania. - Główna ideą naszego projektu jest granie, wspólne, bez względu na różnice kulturowe - zapewnili.

Teatr Replica do południa zaprosił wszystkie dzieci na spektakl i inne "atrakcyjne niespodzianki", m. in. losowanie nagród. Przy szkole polonijnej organizacji "Forum" zorganizowano loterie fantowe, konkursy plastyczne i konkursy na najlepsze hasła - rymowankę.

Po południu rozpoczęła się wielka impreza muzyczna z udziałem polskich i hiszpańskich grup rockowych - Metronom, Hell's Fire oraz Local 55. Część muzyczną oraz licytację poprowadził Conrad Moreno.

Licytowano m. in. koszulki zawodników Realu Madrid z podpisami wszystkich graczy, bilet wstępu na mecz tego klubu, rękawice Jerzego Dudka, piłki Realu Madrid z podpisami zawodników, autograf Adama Małysza, koszulkę gracza Barcelony Lionela Andresa Messiego z jego autografem, obrazy polskich i hiszpańskich artystów.

Stowarzyszenie Polsko-Kanaryjskie "Arka" na Teneryfie przeprowadziło zbiórkę pieniędzy w Lucy's Bar w porcie Colon, gdzie można było na bieżąco oglądać transmisję z wydarzeń towarzyszących 19. Finałowi WOŚP w Polsce.

W tym samym czasie sztab działający przy Stowarzyszeniu Polaków w Hiszpanii "Klub Wawel" zorganizował w Ośrodku Kultury w Vicalvaro pod Madrytem przedstawienie jasełkowe grupy teatralnej z parafii San Casimiro oraz występ zespołu tańca ludowego z Getafe "Nasz Dom". Szkoła teatru Żywiły Pietrzak wystawiła sztukę dla dzieci o życiu Fryderyka Chopina pt. "Mały Chopin". Odbył się wernisaż obrazów polskich malarek, a następnie organizatorzy zaprosili wszystkich na wypieki świąteczne i degustację wina.

Na Allegro wystawiono na aukcji koszulki Realu Madrid, podarowane przez Jerzego Dudka, oraz dwa bilety na mecz tej drużyny w kwietniu br., wraz z przelotem, noclegami i zwiedzaniem Madrytu.

Do WOŚP przyłączyły się organizacje polonijne działające w okręgu madryckim - "Nasz Dom", "Dom Polski", "Polonica" i "Orzeł Biały".

kk