Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 10.01.2011

33 tysiące za Jedynkowe serduszko WOŚP!

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia zakończyła się licytacja orkiestrowego serduszka nr 111.
Jerzy Owsiak podczas 19. Finału WOŚPJerzy Owsiak podczas 19. Finału WOŚPfot. PAP/Jacek Turczyk
Galeria Posłuchaj
  • Raport ze sztabu i sprzed PKIN
  • Raport z Krakowa i Lublina
  • Relacje ze sztabu Orkiestry, z PKiN i z Chorzowa
  • Mamy już dziesięć tysięcy za serduszko nr 111
  • Jurek Owsiak o przebiegu 19. finału
  • Relacja ze Śląska i z Placu Defilad w Warszawie
  • Finał WOŚP w Krakowie i Łodzi
Czytaj także
Jedynka jak co roku, bierze udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Przez cały dzień na antenie radiowej Jedynki trwa relacja z Finału, ale także licytacja niezwykłego SERDUSZKA WOŚP.
Zgłoszenia telefoniczne przyjmowane są pod numerem: 022 645-28-28.
Zgłoszenia SMS przyjmowane są pod numerem 71151. Koszt SMS to 1,23 zł brutto (1,00 zł + VAT). Przychód uzyskany z ruchu SMS nie zostanie przekazany na cele charytatywne.
Nie zawiedli Państwo podczas dotychczasowych XVIII-tu Finałów - wiemy, że nie zawiodą Państwo i tym razem.

Jedynka jak co roku brała udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez cały dzień na antenie radiowej Jedynki trwała relacja z Finału, ale także licytacja niezwykłego SERDUSZKA WOŚP.

Niezmiernie miło nam poinformować, że serduszko z numerem 111 wylicytowaliśmy za 33 tysiące złotych! Zwycięzcy gratulujemy, a wszystkim biorącym udział w aukcji serdecznie dziękujemy i życzymy powodzenia za rok.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz dziewiętnasty! Tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia (9.01.2011 r.) tysiące wolontariuszy wyszło na ulice, by zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla polskich szpitali. W 2011 r. graliśmy dla urologii i nefrologii dziecięcej.

Serduszko
Serduszko nr 111

Dlaczego urologia i nefrologia? To wyjaśnia nasz ekspert: doc. dr hab. n med. Sylwester Prokurat:

Zależy nam na tym, by wcześniej wykrywać wady układu moczowego u dzieci z możliwością wczesnego rozpoczęcia leczenia i interwencji urologicznej. To bardzo ważne, bo wczesne rozpoznanie może w sposób decydujący wpływać na dalsze losy dzieci, a później osób dorosłych.

W przypadku stwierdzenia wady rozwojowej układu moczowego u małego pacjenta konieczna jest dalsza diagnostyka, w tym badania czynności pęcherza moczowego oraz wczesne leczenie z wykorzystaniem precyzyjnego sprzętu urologicznego, bo dotyczy to między innymi dzieci w okresie noworodkowym i niemowlęcym.

Innym, bardzo ważnym problemem w zakresie ratowania dzieci z niewydolnością nerek jest narastająca częstość występowania ostrego uszkodzenia nerek. W miarę postępu medycyny, prowadzenia szeregu trudnych, ale koniecznych zabiegów takich jak transplantacje szpiku, wątroby lub serca, wzrasta liczba dzieci ze stwierdzaną ostrą niewydolnością nerek.

Niebywale istotna jest możliwość zastosowania i dostępność do tzw. ciągłych metod leczenia nerkozastępczego bezpośrednio po przyjęciu chorego do szpitala, a nie przekazywanie do odległego niekiedy o setki kilometrów ośrodka dysponującego możliwościami stosowania metod eliminacji toksyn. Dzisiaj w zakresie tzw. intensywnej nefrologii mieści się pojęcie wczesnego leczenia nerkowspomagającego lub nerkozastepczego, którego celem jest stabilizacja stanu klinicznego chorego, kontrola jego stanu nawodnienia, wspomaganie leczenia sepsy (zwłaszcza w pierwszych 24 godzinach leczenia), eliminacja toksyn w przypadku zatrucia lekami, grzybami lub innymi substancjami.

W tych wszystkich przypadkach decydującą rolę odgrywa czas i dostępność leczenia. Współczesne aparaty do prowadzenia ciągłych metod, pozwalają na stosowanie szeregu opcji terapeutycznych począwszy od pacjentów najmłodszych, z wykorzystaniem także zabiegów plazmaferezy (terapeutycznej wymiany osocza) w przypadku zatruć. Metody te zalecane są i stosowane we wszystkich krajach europejskich.

Dlatego właśnie w tej chwili bardzo ważna jest wzajemna współpraca nefrologii, urologii i intensywnej terapii w celu:

  • wczesnej diagnostyki wad układu moczowego i skutecznego ich leczenia urologicznego
  • walki z ostrym uszkodzeniem nerek w przebiegu niewydolności wielonarządowej u chorych hospitalizowanych w Oddziałach Intensywnej Terapii
  • utrzymanie wysokiego standardu leczenia nerkozastępczego dzieci z przewlekłą chorobą nerek
  • diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego u dzieci

Wielka Orkiestra postanowiła wesprzeć ten dział medycyny dziecięcej. To będzie możliwe dzięki Wam!