Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 14.01.2011

Czy Benedykt XVI ogłosi dziś datę beatyfikacji?

Benedykt XVI podpisze dziś dekret uznający cud, który dokonał się za wstawiennictwem Jana Pawła II, co otworzy polskiemu papieżowi drogę do chwały ołtarzy.
Papież Jan Paweł IIPapież Jan Paweł II(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Dekret zostanie opublikowany przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej w biuletynie po audiencji, na której papież przyjmie prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Amato. Nie wiadomo jeszcze, czy w piątek ogłoszona zostanie też data beatyfikacji polskiego papieża. Beatyfikacja, najszybsza w najnowszych dziejach Kościoła, odbędzie się w tym roku, najprawdopodobniej na wiosnę lub w październiku.

Obserwatorzy są niemal pewni, że odstępując od reguły, którą ustanowił na początku pontyfikatu, że przewodniczy wyłącznie kanonizacjom, następca Jana Pawła II zechce sam dokonać jego beatyfikacji. To on przecież, krótko po śmierci polskiego papieża, zgodził się na to, aby z rozpoczęciem jego procesu beatyfikacyjnego nie czekano przepisowych pięciu lat, lecz przystąpiono do niego od razu.

19 grudnia 2009 roku ukazał się dekret stwierdzający heroiczność cnót Jana Pawła II. Do beatyfikacji wybrano trudny, jak się podkreśla, przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia całkowitego ustąpienia objawów zaawansowanej choroby Parkinsona u francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre. Dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II modliła się ona do niego z całą swą wspólnotą zakonną.

W końcu ubiegłego roku uznały go kolejno komisja lekarzy i teologów, a 11 stycznia podzieliła ich opinię komisja kardynałów i biskupów. Dekret w tej sprawie z prośbą o jego aprobatę zostanie przekazany Benedyktowi XVI wyjątkowo szybko, zaledwie trzy dni po głosowaniu kardynałów.

Marsze dziękczynne w całej Polsce

Wieczorem w największych miastach Polski mają zostać zorganizowane marsze i modlitwy dziękczynne za zakończenie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

Z taką inicjatywą wystąpili stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", którzy za pomocą sms-ów i wpisów na portalach społecznościowych apelują do młodych ludzi o uczestnictwo w spotkaniach.

Marsze dziękczynne rozpoczną się o godz. 21. W tej chwili wiadomo, że odbędą się między innymi w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, Szczecinie i Rzeszowie.

Beatyfikacja 1 maja?

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym 1 maja. Decyzję ma ogłosić Benedykt XVI w ciągu najbliższych dni - wynika z nieoficjalnych źródeł dziennika.

Wg "Rzeczpospolitej" sprawa beatyfikacji nabrała przyspieszenia. Z nieoficjalnych informacji gazety wynika, że chodzi o to, by zdążyć z przygotowaniem uroczystości na 1 maja - w święto Miłosierdzia Bożego. Byłoby to bardzo symboliczne. Jan Paweł II ustanowił to święto w Kościele w 2000 roku, ogłaszając kanonizację świętej Faustyny. Zmarł w wigilię tego święta, 2 kwietnia 2005 roku.

Przeciwko beatyfikacji 1 maja podnoszono dotąd dwa argumenty: zbyt mało czasu na przygotowanie miasta oraz zaplanowana na ten sam dzień w Hiszpanii beatyfikacja biskupa Juana de Palafoksa.

"Santo subito"

Nadzieje wiernych, że Jan Paweł II zostanie uznany za świętego, były widoczne już podczas jego ceremonii pogrzebowej w Watykanie w kwietniu 2005 roku, gdy zgromadzeni na Placu Świętego Piotra wznosili transparenty z napisem "Santo subito", czyli "Święty natychmiast".

Benedykt XVI skorzystał z przysługującego mu prawa i przyspieszył rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, uchylając regułę pięciu lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się oficjalnie 28 czerwca 2005 roku, podczas ceremonii otwarcia prac powołanego w tym celu, Trybunału Kanonicznego Diecezji Rzymskiej. Po beatyfikacji Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym w Kościele katolickim. Potem mógłby rozpocząć się proces kanonizacji, a dopiero po jego zakończeniu papież Polak byłby uznany za świętego.

Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II został zamknięty w 2007 roku. Wtedy to dokumentacja na temat życia i heroiczności cnót papieża Polaka oraz cudu, przypisywanego jego wstawiennictwu, została przekazana do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Rozpoczął się wówczas drugi, tak zwany "rzymski etap" procesu.

Po dwóch latach prac, w maju 2009 roku komisja teologów wydała pozytywną opinię w sprawie heroiczności cnót Jana Pawła II. Watykańska kongregacja przedstawiła swoją opinię Benedyktowi XVI, który 19 grudnia tego samego roku podpisał dekret. Pod koniec 2010 roku watykańskie komisje: lekarska i teologiczna uznały uzdrowienie francuskiej zakonnicy z choroby Parkinsona, tej samej, na którą cierpiał papież. 11 stycznia 2011 przychylną opinię o cudzie wydała Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych.

Od śmierci Jana Pawła II, każdego roku do jego grobu przybywa kilka milionów pielgrzymów. Pozostawiają listy i kartki, które zawierają intencje, modlitwy, a także podziękowania oraz świadectwa nawróceń i uzdrowień. Wszystkie trafiają do Biura Postulacji Beatyfikacji i Kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Są traktowane jako unikatowy materiał i zostają włączone do dokumentacji procesu beatyfikacyjnego.

kk