Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 17.01.2011

Szymborska odbierze Order Orła Białego

Przed południem na Wawelu Bronisław Komorowski uhonoruje około 20 osób ze świata kultury wysokimi odznaczeniami państwowymi.
Wisława SzymborskaWisława SzymborskaFot. PAP

Przed południem na Wawelu Bronisław Komorowski uhonoruje około 20 osób ze świata kultury wysokimi odznaczeniami państwowymi. Prezydent najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego wyróżni poetkę Wisławę Szymborską.

Sekretarz laureatki literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku Michał Rusinek w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przypomina, że Wisława Szymborska bardzo rzadko odbiera przyznane wyróżnienia. Michał Rusinek przyznaje, że Wisława Szymborska przez długi okres uważała, iż poeci nie powinni otrzymywać takich odznaczeń.

"Dyplomatyczna robota"

- Zdecydowała się na przyjęcie tego orderu ze względu na to, że będą dziś odznaczeni także inni znakomici twórcy kultury - podkreśla Michał Rusinek. Kancelaria Prezydenta na razie nie opublikowała pełnej listy osób, które zostaną odznaczone. Według informacji Polskiego Radia z rąk Bronisława Komorowskiego Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski odbiorą między innymi Agnieszka Holland, Krystyna Janda i Janusz Gajos.

Michał Rusinek dodaje, że często podczas podróży zagranicznych Wisława Szymborska wykonuje zadania wydawałoby się przeznaczone dla dyplomatów.

- Bardzo często ona robi o wiele większą robotę dyplomatyczną niż ambasady - powiedział.

Zdarzało się, że po przyjeździe poetki o Polsce mówiło się dobrze w kraju gdzie zazwyczaj mówi się źle, a po drugie mówiło się dużo - wylicza sekretarz Wisławy Szymborskiej. Po uroczystościach na Wawelu Bronisław Komorowski spotka się z członkami Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, któremu zgodnie z ustawą patronuje prezydent. Organizacja ta co roku dzięki dotacji z budżetu państwa współfinansuje remonty wielu budowli w Krakowie. Do tej pory Komitet wsparł prace rewaloryzacyjne w ponad 350 obiektach. W 2010 roku Społeczny Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa na remonty przeznaczył ponad 42 miliony złotych.

Najwyższe odznaczenie RP

Order Orła Białego jest najwyższym i najstarszym polskim odznaczeniem państwowym, nadawanym od 305 lat. Honoruje się nim wybitnych Polaków oraz wysokich rangą przedstawicieli obcych państw za wyjątkowe zasługi na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej. Order został ustanowiony 1 listopada 1705 roku przez króla Augusta II. Był potem najwyższym odznaczeniem Księstwa Warszawskiego i kongresowego Królestwa Polskiego. Odnowiony w II Rzeczpospolitej, miał rangę najwyższego odznaczenia państwowego. W PRL oficjalnie go nie zniesiono, ale też nie wręczano. Jedynie władze emigracyjne przyznawały odznaczenie. Order został restytuowany w 1992 roku. Obecnie nadawany jest przez kapitułę, której przewodniczy prezydent jako Wielki Mistrz Orderu. Po 1989 roku pierwszymi kawalerami orderu byli papież Jan Paweł II oraz król Szwecji Karol XVI Gustaw. Dotychczas, licząc od restytucji w 1992 roku, Kapituła nadała około 150. Orderów Orła Białego, w tym 35 pośmiertnie. Z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego wyróżnienie otrzymało dotąd 10 osób, w tym Jan Ekier, Henryk Mikołaj Górecki, Henryk Samsonowicz, Adam Michnik i biskup Alojzy Orszulik.

to