Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 28.09.2022

Prof. Kubiak: gazociągi Nord Stream przestały być Rosji potrzebne

Dwa dni temu w rejonie Bornholmu zarejestrowano podwodne eksplozje, po których doszło do wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Politycy w Europie i na świecie wskazują na prawdopodobieństwo sabotażu ze strony Rosji. 
Posłuchaj
  • Prof. Kubiak: gazociągi Nord Stream w sensie ekonomicznym przestały być potrzebne Rosji (Więcej świata/Jedynka)

Celowe działania 

Uszkodzenia Nord Stream są wynikiem celowego działania - skomentował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zachód wskazuje, że za wysadzenie gazociągu Nord Stream i Nord Stream 2 odpowiada Rosja, która ma motyw i dysponuje środkami. Wywiad amerykański niejednokrotnie ostrzegał Niemców przed możliwością takiego ataku. - Z nieoficjalnych informacji wynika, że kilkanaście tygodni temu jedno z państw skandynawskich obserwowało ruchy jednostek cywilnych należących do Państwowej Służby Ratownictwa, czyli de facto jednostek federalnych rosyjskich - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Na pokładzie zidentyfikowano kilku oficerów Głównego Zarządu Badań Podwodnych i żołnierzy rosyjskich Morskich Sił Specjalnych, tak że nitki wiodą w dość jasnym kierunku - podkreśla.  

- Gazociągi Nord Stream przestały być Rosji potrzebne w sensie ekonomicznym. Z jednej strony jest to dogodny instrument nacisku wykazujący możliwości eksploatacyjne Rosji, z drugiej strony jest to pole, w które można uciekać przed roszczeniami odszkodowawczymi - kontynuuje gość Jedynki. 

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe 

W sprawie wycieku z Nord Stream pojawia się wiele znaków zapytania. Niektórzy zwracają uwagę, że to może być dalsza próba wykorzystywania energii do szantażu, bo do wycieku doszło w dniu otwarcia gazociągu Baltic Pipe. To szlak przesyłu gazu z Norwegii przez Danię do Polski i krajów sąsiednich, który jest kluczowy dla uniezależnienia się od dostaw błękitnego paliwa z Rosji.

Część ekspertów uważa z kolei, że to celowe działania Gazpromu, by móc powołać się na siłę wyższą i nie płacić ogromnych odszkodowań za przykręcanie kurka z gazem i łamanie umów na dostawy surowca. - Dla ekspertów nie stanowi żadnej tajemnicy, że gazociągi pomorskie czy podwodne kable światłowodowe stanowią bardzo ważny element infrastruktury nowoczesnego świata - uważa gość Jedynki. - W istocie można to wpisać w strategię rosyjskiej wojny informacyjno-propagandowej - dodaje. 

Czy można przewidzieć działania Rosji? - 24 lutego okazało się, że cała nasza siatka pojęciowa dotycząca rosyjskiej przewidywalności się rozsypała. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło, Rosja dalej jest nieprzewidywalna - odpowiada ekspert. - Nawet akceptując hipotezę, że za wysadzeniem rurociągu stali Rosjanie, należy postawić pytanie, czy to nie jest przejaw walki określonych frakcji w gronie rosyjskiej elity sprawującej władze - podkreśla prof. Kubiak. 


Posłuchaj
21:20 Jedynka/Więcej świata - 28.09.2022.mp3 Prof. Kubiak: gazociągi Nord Stream w sensie ekonomicznym przestały być Rosji potrzebne (Więcej świata/Jedynka)

 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

Tajemnicze eksplozje gazociągu Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - felieton Michała Strzałkowskiego.

- Reakcje świata na referenda na okupowanych terenach Ukrainy. Więcej w felietonie Katarzyny Semaan oraz rozmowie z dr. Adamem Eberhardtem, analitykiem Warsaw Enterprise Institute. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), dr Adam Eberhardt (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans/kor