Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 11.02.2011

Kraje Unii Europejskiej obchodzą dziś Dzień Numeru 112

MSWiA zapewnia, że do końca roku powstanie zintegrowany system numeru alarmowego 112.
Kraje Unii Europejskiej obchodzą dziś Dzień Numeru 112SXC

Polska od kilku lat próbuje dokończyć budowę systemu, który w sytuacjach zagrożenia pozwala dzwonić tylko na jeden numer i uzyskać kompleksową pomoc policji, straży pożarnej czy służb medycznych.

Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak podkreśla, że trwają prace nad wdrożeniem systemu informacyjnego, który połączy kilkanaście wojewódzkich stacji powiadamiania ratunkowego. - W tej chwili te centra są wyposażane w nowoczesny sprzęt teleinformatyczny - powiedziała IAR rzeczniczka.

Operatorzy numeru 112 mają mieć możliwość szybkiej lokalizacji dzwoniącej po pomoc osoby. Dzięki współpracy z operatorami telefonicznymi służby mogą namierzyć telefon, z którego dzwoniono na ten numer. Na przykład kiedy dziecko, które jest w niebezpieczeństwie, nie zna dokładnego adresu zamieszkania.

Spośród mieszkańców Unii Europejskiej większość Polaków zna numer 112. Mimo to tylko około 30 procent telefonów na numery 112 i 998 wymaga interwencji służb. Małgorzata Woźniak podkreśla, że wciąż wiele osób traktuje numer 112 jako pomoc w różnych błahych sprawach. Wiele osób dzwoni pod ten numer, gdy chce zamówić taksówkę, z prośbą o podanie adresu czynnej apteki lub sklepu całodobowego.

Główne obchody Dnia Numeru 112 odbywają się w Krakowie - mieście wojewódzkim, w którym powstał pierwszy pełny system powiadamiania ratunkowego. Przed południem na krakowskim rynku utworzony zostanie "łańcuch ludzkich rąk" w kształcie numeru 112. Do Krakowa zaproszone są też dzieci, które dzwoniąc na numer alarmowy uratowały życie innych osób. W wielu miastach przewidziane są dla dzieci lekcje na temat bezpieczeństwa.

kh