Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 01.04.2011

Polacy nadesłali już 10 tys. zdjęć do stworzenia portretu Jana Pawła II

Nietypowy portret, przygotowany w związku z beatyfikacją Jana Pawła II, zostanie odsłonięty 1 maja. Organizatorzy przypominają, że jeszcze można nadsyłać zdjęcia.
Polacy nadesłali już 10 tys. zdjęć do stworzenia portretu Jana Pawła IIfot. portretjp2.pl

Wizerunek papieża-Polaka złożony ze zdjęć zostanie umieszczony na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystość odsłonięcia portretu zaplanowano na 1 maja na godz. 15, po uroczystościach beatyfikacyjnych w Watykanie. Portret będzie miał rozmiary ok. 50 metrów na 26 metrów.

Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł informuje, że nadesłano już ponad 10 tys. zdjęć. Przypomina, że ciągle można nadsyłać fotografie, które będą wykorzystane przy tworzeniu portretu Jana Pawła II.

W tym celu należy najpierw wysłać SMS o treści "P" jak "Portret" na numer 72551, a następnie przesłać swoje zdjęcie za pośrednictwem strony www.portretjp2.pl. Organizatorzy proszą o udzielanie pomocy ludziom starszym, pragnącym wysłać swoje fotografie.

Zdaniem proboszcza parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie, księdza Krzysztofa Mindewicza, portret Jana Pawła II stworzony z nadsyłanych zdjęć to symbol zjednoczenia Polaków z osobą Ojca Świętego.

Odsłonięcie portretu będzie jednym z wielu przedsięwzięć przygotowanych w związku z beatyfikacją. Uroczystości w Wilanowie rozpoczną się o godzinie 9 mszą świętą. Następnie przewidziano wspólne oglądanie transmisji z Watykanu.

Zaplanowano również atrakcje dla dzieci, między innymi podróże "Ciuchcią Papieską". Organizatorzy zapowiadają, że podczas uroczystości beatyfikacyjnych można też będzie zobaczyć słynny papamobile, którym podróżował Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1979 roku.

Czytaj więcej w specjalnym serwisie: Beatyfikacja Jana Pawła II>>>

fot.
fot. PAP/Tomasz Gzell

"Niepapieski" film na rocznicę śmierci Jana Pawła II

1 kwietnia na ekrany polskich kin wchodzi nowy film Macieja Ślesickiego. W głównych rolach zobaczymy Bogusława Lindę, Pawła Królikowskiego i Krzysztofa Stroińskiego.

9 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w bezprecedensowym geście jedności miliony Polaków wyłączyły na trzy minuty światła w swoich domach, by oddać hołd zmarłemu tydzień wcześniej Janowi Pawłowi II. Jednocześnie wyzwoliła się energia emocjonalna o niespotykanym potencjale. W tamtym momencie mógł się wydarzyć każdy ziemski cud.

Te trzy minuty stanowią punkt zwrotny w życiu bohaterów filmu. Wrażliwy chłopak, który nie potrafi pogodzić się z otaczającą go agresją i sam sięga po przemoc; reżyser, który nie chce już robić filmów i zamiast wykorzystać szansę na wielką międzynarodową produkcję, zakochuje się w swojej nauczycielce angielskiego; malarz uwięziony w sytuacji bez wyjścia; ojciec, który stara się chronić synka przed swoją przeszłością. Losy ich wszystkich splotą się w czasie trzech minut.

Więcej o filmie czytaj tu>>>

IAR,kk