Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 02.04.2011

Tysiące ludzi na nocnych czuwaniach w rocznicę śmierci Jana Pawła II

W całym kraju wierni czczą pamięć Jana Pawła II, w 6. rocznicę jego śmierci. Główne uroczystości odbywają się w Warszawie i Krakowie.
Warszawa. Nocne czuwanie na Pl.Piłsudskiego w 6 rocznicę śmierci Jana Pawła IIWarszawa. Nocne czuwanie na Pl.Piłsudskiego w 6 rocznicę śmierci Jana Pawła IIfot.PAP/Paweł Kula

Najważniejsze punkty warszawskich obchodów to modlitwy, rozważania i wspomnienia papieża. Od godziny 20:00 na Placu Piłsudskiego trwa tradycyjnie czuwanie. Modli się tam wielu warszawiaków.

Tematem rozważań podczas czuwania jest świętość. Jest to nawiązanie do majowej beatyfikacji Jana Pawła II. Podczas czuwania można usłyszeć czytane przez aktorów teksty Jana Pawła II o świętości i fragmenty nagrań papieskich homilii z pielgrzymek do Polski. Na telebimie prezentowane są nagrania o tematyce świętości. O 21:37, w godzinę śmierci Jana Pawła II, żołnierze zagrali na trąbce utwór "Cisza".

Czytaj także w serwisie Beatyfikacja Jana Pawła II>>>

Krakowianie pod "papieskim oknem"

Również o 20.00 czuwanie rozpoczęło się w Krakowie. Krakowianie zebrali się pod Papieskim Oknem przy Franciszkańskiej 3. Czuwanie pod papieskim oknem to kulminacja obchodów każdej rocznicy śmierci papieża. O 21:37 z wiernymi modlił się netropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Zabrzmiał też dzwon Zygmunta. Kraków już od rana przypominał o tym ważnym dniu i samym papieżu.

Ulica
Ulica Franciszkańska 3. „Okno papieskie” nad bramą wjazdową do Pałacu Biskupiego w Krakowie.

Na Małym Rynku na najmłodszych czekała miejska gra planszowa przypominająca o papieskich pielgrzymkach. Gra miała 104 pola symbolizujące wszystkie pielgrzymki. Gracze zdobywali punkty odpowiadając na pytania dotyczące życia Karola Wojtyły. Tuż obok gry stało mobilne muzeum Jana Pawła II - ciężarówka z 18-metrową platformą, na której zgromadzono najciekawsze pamiątki po papieżu. Jutro będą mogli je oglądać z bliska warszawiacy, a w planach są kolejne miasta i miejscowości.

W Krakowie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15.00. W bazylice OO.Franciszkanów wierni wysłuchali dziewięciu pierwszych rozdziałów Ewangelii według świętego Jana. Na krużgankach klasztoru ojców Dominikanów odbyła się akcja "Kraków czyta Jana Pawła II". Krótkie fragmenty tekstów papieża odczytywali artyści, duchowni, dziennikarze i młodzież, m.in. Krzysztof Globisz, Anna Dymna, ojciec Leon Knabit czy Stanisław Soyka. Akcję zakończył koncert Stanisława Soyki, który wykonał Tryptyk Rzymski.

W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie kardynał Stanisław Dziwisz otworzył wystawę "Kanonicza kardynała Karola Wojtyły". Składają się na nią głównie pamiątki z czasów jego pobytu w Krakowie - a więc jeszcze przed wyborem na papieża. Są liturgiczne szaty i religijne przedmioty, ale i sporo osobistych przedmiotów Karola Wojtyły między innymi sprzęt sportowy: kajak, narty i rower.

Nocne czuwanie młodzieży w Katowicach

W katowickiej archikatedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla odbył się wieczorem koncert Chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina. Obok dzieł klasyków muzyki religijnej Maxa Regera i Antona Brucknera, światowe prawykonania miały dwa utwory - "Dream of the Rood" Piotra Ślęczka i "Nos autem gloriari" Adriana Robaka. Koncert poprzedziła msza w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II i Ojczyzny. Po koncercie rozpocznie się tradycyjne Wielkopostne Czuwanie Nocne Młodzieży w Krypcie katowickiej Katedry, a w jego trakcie odbyło się między innymi "spotkanie" z Janem Pawłem II w godzinie przejścia do domu Ojca o 21:37. Czuwanie potrwa do godziny 5:30 i zakończy się przed pomnikiem Jana Pawła II przed katowicką archikatedrą.

Najwyżej położony w Polsce pomnik papieża

W Zębie, najwyżej położonej miejscowości w Polsce, na granicy z Zakopanem, odsłonięto po godzinie 21:00 pomnik poświęcony JanowiPawłowi II. Ma on upamiętniać wizytę Ojca Świętego w tym miejscu w czasie jego pielgrzymki do Polski w 1997 roku.

Jan Paweł II miał wpływ na życie zdecydowanej większości Polaków

82% Polaków uważa, że nauki i osoba papieża Jana Pawła II wpłynęły na ich życie - tak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia. Z kolei ponad połowa respondentów zapytana w sondażu, jak powinna być obchodzona rocznica śmierci Jana Pawła II odpowiedziała, że tylko poprzez uroczystości kościelne.

Prezes Instytutu Badania Opinii Homo Homini Marcin Duma uważa, że odpowiedzi respondentów dotyczące wpływu polskiego papieża na ich życie są związane nie tylko z kwestią religii. "Deklaracje znacznej części respondentów należy interpretować nie tylko przez pryzmat religii i religijności. Na odpowiedzi wpływ miał także aspekt historyczny i niebagatelna rola Jana Pawła II w polskiej drodze do wolności." - zauważa Marcin Duma.

Z badania wynika, że nauki i osoba papieża nie wpłynęły na życie 16% respondentów. Natomiast jedynie 2% badanych nie ma zdania na ten temat.

Polskie Radio zapytało także Polaków o to, jak powinna być obchodzona rocznica śmierci Jana Pawła II. Prawie 53% badanych uważa, że powinny być to tylko uroczystości kościelne, bo to jest wydarzenie kościelne. 20% Polaków chce, by były to obchody o randze państwowej, z kolei prawie 18% uważa, że każdy powinien obchodzić rocznicę indywidualnie, we własnym sumieniu.

Marcin Duma podkreśla, że badani najprawdopodobniej nie chcą tych uroczystości łączyć z obecnością polityków. "Nie chcemy obchodzić tej rocznicy ani z prezydentem, ani z premierem i liderami partii opozycyjnych. Postrzegamy to wydarzenie jako związane z religią i strefą intymną każdego człowieka" - uważa prezes Instytutu Badania Opinii Homo Homini.

Z badania wynika, że 3% respondentów chce łączyć rocznicę śmierci papieża z uczczeniem ofiar katastrofy smoleńskiej, a jedynie 0,4% twierdzi, że rocznica śmierci Jana Pawła II nie powinna być obchodzona. Sondaż przeprowadzono telefonicznie 1 kwietnia na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd oszacowania wynosi 3 procent.

iar/mch