Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 04.04.2011

Nie doszło do kolejnej konfrontacji Lepper - Ziobro. Rozprawa odroczona

Andrzej Lepper stanął przed koszalińskim sądem rejonowym w sprawie składania fałszywych zeznań. Rozprawa, z powodu nieobecności Zbigniewa Ziobry, została po raz kolejny odroczona.
Andrzej LepperAndrzej Lepperfot. PAP/Jerzy Undro

Lepper jest oskarżony o składanie fałszywych zeznań przed prokuraturą podczas konfrontacji ze Zbigniewem Ziobrą latem 2007 roku w sprawie tzw. afery gruntowej.

Przed rozpoczęciem rozprawy szef Samoobrony nie przyznawał się do winy i jednocześnie zarzucał Zbigniewowi Ziobrze mataczenie podczas wspólnych zeznań.

- Jeżeli pan Ziobro po kilku dniach, po zeznaniach w Koszalinie ujawnił jakiś dowód to znaczy, że tu go zatajał - powiedział Andrzej Lepper.

Zbigniew Ziobro, wbrew sugestiom prokuratury, został przez sąd uznany za pokrzywdzonego na skutek zeznań Andrzej Leppera. Tym samym, będzie mógł uczestniczyć w procesie w charakterze oskarżyciela posiłkowego - powiedział prokurator Artur Stupak.

- Ja podtrzymuje akt oskarżenia, który został złożony, a więc pokrzywdzonym jest wymiar sprawiedliwości, sąd widać doszedł do odmiennego stanowiska - powiedział prokurator.

Rozprawa z powodu nieobecności Zbigniewa Ziobry - została po raz kolejny odroczona. Termin następnego posiedzenia wyznaczono na 9 maja. Wówczas prawdopodobnie dojdzie do trzeciej już konfrontacji pomiędzy Andrzejem Lepperem i byłym ministrem sprawiedliwości. Szefowi Samoobrony grozi do trzech lat więzienia.
Afera gruntowa

Celem akcji przeprowadzonej przez CBA w 2007 roku było wykrycie afery łapówkarskiej w ministerstwie rolnictwa i ewentualnego udziału w niej wicepremiera Andrzeja Leppera.

Akcja CBA zakładała kontrolowane wręczenie łapówki dwóm podejrzanym współpracownikom wicepremiera w celu sprawdzenia, czy zostaną mu przekazane pieniądze, gdyż miał on być osobiście zainteresowany uzyskaniem korzyści majątkowej. Podejrzanym zaproponowano przekwalifikowanie nieistniejącej w rzeczywistości działki rolnej na budowlaną na Mazurach w zamian za żądaną przez nich kwotę.

Dokumenty transakcji zostały spreparowane przez CBA i przekazane podejrzanym o łapówkarstwo przez podstawionych "biznesmenów" zainteresowanych w odrolnieniu działki na Mazurach. "Biznesmenami" byli w rzeczywistości funkcjonariusze CBA.

Akcja CBA nie powiodła się, gdyż doszło do przecieku informacji. Podejrzani współpracownicy Leppera zostali ostrzeżeni i wycofali się z transakcji. Działania CBA doprowadziły do rozpadu koalicji PiS-Samoobrona-LPR i do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

IAR,kk