Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 05.04.2011

Prezydent Gbagbo wreszcie odda władzę? Negocjacje rozpoczęte

Były prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Laurent Gbagbo rozpoczął negocjacje w sprawie swojej kapitulacji - poinformował premier Francji Francois Fillon.
Laurent GbagboLaurent Gbagbo (fot. PAP/EPA/NIC BOTHMA)

Negocjacje w sprawie kapitulacji prowadzi dwóch wysokich rangą oficerów wojsk Laurenta Gbagbo. Wcześniej dowódca wojsk Laurenta Gbagbo ogłosił, że jego oddziały zaprzestały walki i zwróciły się do ONZ o zawieszenie broni.

Laurent Gbagbo, który po listopadowych wyborach prezydenckich nie oddał władzy w ręce swego rywala, ukrywa się w schronie w swojej rezydencji w Abidżanie. Oddziały Alassane Quattary, prezydenta uznanego przez ONZ, są wspierane przez siły międzynarodowe.

Śmigłowce ONZ i Francji zbombardowały cele wokół dobrze ufortyfikowanego pałacu prezydenckiego, w którym ukrywa się Gbagbo. Doniesienia agencyjne mówią o kilkudziesięciu ofiarach śmiertelnych walk. Trwały one od ubiegłego tygodnia. Szczególnie trudna jest w związku z tym sytuacja około czterech milionów cywilnych mieszkańców miasta, którzy są odcięci od elektryczności, brakuje im żywności i wody.

Pożar
Pożar po bombardowaniu w Treichville (fot. PAP/EPA/LEGNAN KOULA)

Paryż podkreśla, że jedynym celem francuskiej interwencji na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest "likwidacja ciężkiej broni przetrzymywanej przez zwolenników Laurenta Gbagbo". Potwierdził to rzecznik francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Bernard Valero poświęcił znaczną część konferencji prasowej na omówienie sytuacji na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a przede wszystkim na uzasadnienie wzmożonej aktywności wojsk francuskich w tym kraju. W ostatnich dniach sekretarz generalny ONZ poprosił prezydenta Francji, by oddziały francuskie stacjonujące na Wybrzeżu Kości Słoniowej wsparły zbrojne siły Narodów Zjednoczonych.

Francji zależy zatem na pokazaniu, że interwencja w tym kraju Afryki jest legalna, a także, że jej ramy zostały wcześniej wyraźnie zarysowane. - Jedynym celem interwencji Francji jest pomoc dla sił ONZ w likwidacji ciężkiej broni pozostającej w rękach ostatnich zwolenników Gbagbo, którzy nie zrozumieli, że bieg historii zmienia się - mówił rzecznik resortu.

Bernard Valero przypomniał, że drugim celem sił francuskich jest ochrona obywateli Francji i innych krajów przed niebezpieczeństwami związanymi z toczącymi się na Wybrzeżu Kości Słoniowej walkami.

IAR, sm