Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 24.04.2011

Już za tydzień beatyfikacja Jana Pawła II. O czym warto pamiętać?

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie radzi pielgrzymom udającym się na uroczystości do Włoch, by do wyjazdu dobrze się przygotować.
Już za tydzień beatyfikacja Jana Pawła II. O czym warto pamiętać?(fot. PAP/Janusz Mazur)
Galeria Posłuchaj
  • Jadwiga Pietrasik, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie: na daje karta JP II SPECIAL PASS?
  • Na uroczystość nie zostały przewidziane bilety wstępu
  • Ksiądz Leszek Rynkiewicz z Radia Watykańskiego: kto pierwszy, ten lepszy
  • Będą trudności w poruszaniu się po Rzymie
  • Specjalne parkingi zostały wyznaczone dla zorganizowanych pielgrzymek autokarowych
Czytaj także

Warto na przykład kupić w internecie specjalną kartę JP II SPECIAL PASS. Gwarantuje ona między innymi bezpłatne poruszanie się po Rzymie komunikacją miejską od 30. kwietnia do 2. maja - mówi Jadwiga Pietrasik, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie.

Karta zapewnia także bezpłatne zwiedzanie z audio-przewodnikiem Bazyliki świętego Jana na Lateranie, Więzienia Mamertyńskiego, czyli miejsca uwięzienia świętych Piotra i Pawła i wycieczkę autobusem turystycznym "Roma Cristiana" po najsłynniejszych zabytkach chrześcijańskiego Rzymu. Koszt karty wynosi 18 euro. Karta nie zapewnia wejścia na mszę beatyfikacyjną w dniu 1 maja. Jadwiga Pietrasik przypomina, że na uroczystość nie zostały przewidziane bilety wstępu, a o wejściu na plac świętego Piotra zadecyduje kolejność przybycia. Ambasada przestrzega też przed oszustami oferującymi bilety i wejściówki na uroczystości.

W przeddzień beatyfikacji odbędzie się czuwanie modlitewne na terenie Circus Maximus. W ramach inicjatywy "Biała Noc Modlitwy", przez całą noc otwartych będzie osiem kościołów w centrum Rzymu. Ksiądz Leszek Rynkiewicz z Radia Watykańskiego przewiduje, że wielu pielgrzymów nie będzie w ogóle spać przed mszą beatyfikacyjną albo będzie nocować na dworze w okolicach Watykanu.

Transmisje z beatyfikacji

Plac Świętego Piotra może pomieścić 150-200 tysięcy osób. Dla tych, którzy nie dostaną się na Plac, w jego pobliżu zostanie ustawionych 14 telebimów. Radio Watykańskie we współpracy z Polskim Radiem przeprowadzi bezpośrednie transmisje w języku polskim: z czuwania przygotowującego do beatyfikacji, Mszy beatyfikacyjnej oraz poniedziałkowej liturgii dziękczynnej. Transmisje będą słyszalne w Rzymie na falach ultrakrótkich o częstotliwości 93.3 MHz. Warto więc, by pielgrzymi przybywający do Rzymu mieli ze sobą odbiorniki radiowe.

Władze włoskiej stolicy zapewniają, że transport publiczny zostanie zintensyfikowany, a w nocy z 30 kwietnia na 1 maja, kiedy odbędzie się wieczorne czuwanie modlitewne, środki komunikacji będą kursować do godziny 2.00, a potem od godziny 4.00 rano. W ten sposób wierni będą mogli zarówno wrócić po czuwaniu na Circus Maximus, jak i o świcie 1. maja udać się na beatyfikację. Ksiądz Leszek Rynkiewicz przestrzega przed trudnościami w poruszaniu się po Rzymie prywatnymi samochodami. Należy się również liczyć z koniecznością dotarcia na miejsce uroczystości na piechotę.

Specjalne parkingi zostały wyznaczone dla zorganizowanych pielgrzymek autokarowych. Dla autokarów z Polski wyznaczono parking przy Stadionie Olimpijskim. Wszystkie te parkingi są połączone z komunikacją miejską: jedną z dwóch linii metra, kolejką podmiejską, autobusami, tramwajami - mówi Jadwiga Pietrasik, polska konsul w stolicy Włoch.

Wszelkie informacje oraz praktyczne wskazówki polscy pielgrzymi znajdą na stronach internetowych polskiej Ambasady w Rzymie. Placówka służy też pomocą rodakom w nagłych przypadkach. 

/



IAR, sm