Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 24.04.2011

Orędzie papieskie: połóżmy kres podziałom, nienawiści i przemocy

Benedykt XVI zaapelował o pokój na Bliskim Wschodzie, w Libii oraz we wszystkich miejscach, gdzie dochodzi do rozlewu krwi.
Papież Benedykt XVIPapież Benedykt XVI(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

- Zmartwychwstanie Chrystusa nie jest owocem spekulacji, mistycznego przeżycia: jest wydarzeniem, które niewątpliwie przerasta historię, do którego jednak dochodzi w dokładnym momencie historii i które pozostawia w niej niezatarty ślad - mówił w południe Benedykt XVI w orędziu świątecznym. Zakończyło je tradycyjne uroczyste błogosławieństwo "Urbi et Orbi", które papież poprzedził życzeniami świątecznymi w 65 językach.

- Światło, które oślepiło strażników pilnujących grobu Jezusa, przemierzyło czas i przestrzeń. Rozdarło mroki śmierci i przyniosło na świat blask Boga, blask Prawdy i Dobra - powiedział Benedykt XVI, wymieniając następnie miejsca, do których powinno ono dotrzeć bezzwłocznie. Poczynając od Ziemi Świętej Bliskiego Wschodu, którym papież życzył położenia kresu podziałom, nienawiści i przemocy.

Modlitwa za pokój

Benedykt XVI wyraził poparcie wszystkim, którzy w krajach północnej Afryki zabiegają o promocję wspólnego dobra i budowę społeczeństwa, gdzie zostałoby przezwyciężone ubóstwo, a decyzje polityczne podyktowane były szacunkiem do człowieka. Wspomniał o uchodźcach i uciekinierach, by spotykali się z solidarnością.

Modlił się także o pokój na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz pociechę i nadzieję dla mieszkańców Japonii, borykających się jeszcze z konsekwencjami niedawnego trzęsienia ziemi, a także o siłę dla cierpiących z powodu swej wiary.

- W naszym sercu jest radość i ból, na naszej twarzy uśmiech i łzy, bo taka jest nasza ziemska rzeczywistość - stwierdził Benedykt XVI. Przed udzieleniem błogosławieństwa, papież złożył życzenia w 65 językach.

(fot.
(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

Ponad sto tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego w Watykanie. Była to próba generalna przed beatyfikacją Jana Pawła II, która odbędzie tam za tydzień, 1 maja. Wierni i pielgrzymi wypełnili Plac św. Piotra i prowadzącą od niego do Tybru Via della Conciliazione.
/

Ołtarz papieski i stopnie bazyliki watykańskiej ozdobiono dziesiątkami tysięcy kwiatów, przywiezionych specjalnie z Holandii. Tamtejszy hodowcy dostarczają je do Watykanu od 1985 roku. Nowy transport spodziewany jest 30 kwietnia, w przeddzień beatyfikacji Jana Pawła II, z którym związana jest ta tradycja. Na balkonie, z którego Benedykt XVI skierował do wiernych orędzie wielkanocne, a następnie udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, miastu i światu, było 1700 kremowych róż.

O godzinie 17 papież odleci do podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo. Odpoczywać tam będzie do sobotniego popołudnia, gdy powróci do Rzymu, by przemówić do uczestników modlitewnego czuwania, poprzedzającego beatyfikację Jana Pawła II.

/



IAR, sm