Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Gabriela Skonieczna 06.05.2011

Reliwie Jana Pawła II w Polsce. Krew papieża trafi w niedzielę na Wawel

Niedzielna procesja ku czci św. Stanisława będzie dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. W uroczystości ma uczestniczyć prezydent Bronisław Komorowski.
Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz (P) i ksiądz Andrzej Baczyński (L) prezentują papieski pastorał podczas konferencji prasowej na temat beatyfikacji Jana Pawła II w krakowskiej KuriiMetropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz (P) i ksiądz Andrzej Baczyński (L) prezentują papieski pastorał podczas konferencji prasowej na temat beatyfikacji Jana Pawła II w krakowskiej Kuriifot. PAP/Jacek Bednarczyk

Dziękczynienie za beatyfikację papieża i kanonizację świętego Stanisława Kazimierczyka będą motywem przewodnim tradycyjnej procesji ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. Poprowadzi ją przedstawiciel Watykanu kardynał Camilo Ruini, będzie w niej uczestniczył także nuncjusz apostolski arcybiskup Celestino Migliore oraz prezydent Bronisław Komorowski.

Camillo Ruini, który jako wikariusz diecezji rzymskiej otwierał proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, wygłosi homilię podczas mszy św. odprawionej na dziedzińcu klasztoru Paulinów na Skałce, przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci.

Po procesji pozłacany relikwiarz w kształcie księgi z krwią papieża zostanie umieszczony w centralnym miejscu Katedry Wawelskiej obok relikwii św. Stanisława.

Procesja krakowskich patronów

W procesji, której tradycja sięga XIII w., niesione są relikwie najważniejszych polskich świętych, m.in. św. Stanisława i św. Wojciecha, oraz świętych związanych z Archidiecezją Krakowską. Tym razem będzie też relikwiarz z kroplą krwi Jana Pawła II i relikwiarz ze szczątkami kanonizowanego w październiku zeszłego roku Stanisława Kazimierczyka.

- W pierwszym tysiącleciu patronem organizacji kościelnej był św. Wojciech, potem ładu moralnego w drugim tysiącleciu był św. Stanisław, biskup męczennik. Na to tysiąclecie dany nam jest wielki patron wolności, jedności i solidarności Jan Paweł II - mówił kard. Dziwisz.

Niezwykła beatyfikacja

Metropolita krakowski podkreślił, że w beatyfikacji papieża Polaka 1 maja uczestniczył "cały Rzym" i pielgrzymi z całego świata.

- Przeżyłem w Rzymie 27 lat. Uczestniczyłem w kanonizacjach i beatyfikacjach, ale nigdy tak się nie odbyła żadna z uroczystości jak właśnie ta beatyfikacja Jana Pawła II - i co do liczby zgromadzonych ludzi, i co do atmosfery. Tyle było życzliwości, zaangażowania i miłości - mówił kard. Dziwisz.

Kardynał Dziwisz podkreślał, że wiele osób przyszło na plac św. Piotra także 2 maja, by podziękować za beatyfikację. - Nie przypuszczałem, że będzie aż tylu ludzi - powiedział.

Uroczystości ogólnopolskie

- Zawsze po takich uroczystościach przychodzi czas na dziękczynienie. Pierwsze dziękczynienie w Polsce będzie w najbliższą niedzielę podczas procesji z Wawelu na Skałkę - zapowiedział metropolita krakowski. Ogólnopolskie uroczystości dziękczynne odbędą się także 5 czerwca w Warszawie, od 24 do 26 czerwca we Włocławku, 26 sierpnia na Jasnej Górze, a 14-16 października w Przemyślu.

Uroczystości ku czci św. Stanisława odbyły się w Krakowie po raz pierwszy już w XIII w., rok po kanonizacji, która miała miejsce w 1253 r. Św. Stanisław pochodził ze Szczepanowa. W 1072 r. został biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 roku z rąk króla Bolesława Śmiałego.

gs