Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 16.05.2011

Polscy studenci wystartują w konkursie łazików marsjańskich (wideo)

Trzy polskie łaziki, Copernicus, Scorpio i Magma2, będą konkurować z robotami z całego świata na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w zawodach University Rover Challenge (URC).
Polscy studenci wystartują w konkursie łazików marsjańskich (wideo)  fot. screen z YouTube

Łaziki, które już we wtorek wylecą na zawody w USA, w poniedziałek zaprezentowano w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów w Warszawie.

Wojciech Głażewski z politechniki w Białymstoku, wraz z kolegami zaprezentował pojazd Magma 2, wyposażony w zdalnie sterowanego latającego zwiadowcę.

- Umie bez problemu poruszać się w trudnym terenie, ma na pokładzie manipulator, którym możemy pobierać próbki skał. Jest też peryskop z zamontowaną kamerą, dzięki której operator widzi co się dzieje przed robotem - wymienia Głażewski.

Robota Scorpio zbudowała 12-osobowa grupa studentów z Wydziału Elektroniki oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.

- Nasz pojazd posiada manipulator, który mam nadzieję pomoże nam prawidłowo wykonać trzy z czterech konkursowych zadań - powiedział Grzegorz Hapel koordynator projektu z grupy Scorpio.

Manipulator zbudowany jest w oparciu o szeregową strukturę kinematyczną, składającą się z sześciu elementów, zakończoną uniwersalnym chwytakiem imitującym dłoń człowieka.

Trzeci z zaprezentowanych robotów Copernicus przygotowali studenci i absolwent z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Jak wyjaśnił Sebastian Meszyński koordynujący prace nad Copernicusem, łazika wyróżniają wbudowane panele słoneczne, będące alternatywnym źródłem energii, oraz kamera główna na peryskopie.

Roboty będą musiały wykonać cztery zadania. Będą szukały życia na Marsie, zaginionego astronauty, wykonają zadanie nawigacyjne i inżynieryjne. W tym ostatnim zadaniu, robotem należy wykonać odpowiednie manipulacje np. włożyć wtyczkę do gniazdka.

- To jest świetna przygoda, niesamowite przeżycie. Jest to przeogromna satysfakcja - dodaje Głażewski.

Konstrukcje przygotowane przez polskich studentów są jedynymi pojazdami z Europy, które przeszły eliminacje i wezmą udział w finale międzynarodowego konkursu University Rover Challenge.



IAR,PAP,kk