Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Gabriela Skonieczna 30.05.2011

Miliardy euro na korepetycje. Korzysta z nich połowa uczniów w UE

W samej Grecji rodzice wydają na nie 950 mln euro - podaje raport Komisji Europejskiej. To 20% wydatków rządowych tego kraju na szkolnictwo podstawowe i średnie.
Miliardy euro na korepetycje. Korzysta z nich połowa uczniów w UEGlow Images/East News

W Hiszpanii - 450 mln, we Włoszech 420 mln euro, na Cyprze 111 mln euro. W porównaniu z krajami południa wydaje się, że w krajach północnych, a zwłaszcza w Szwecji czy Finlandii, "szkoły zaspokajają oczekiwania" rodziców. Tam korepetycje nie są bowiem tak popularne.

Zainteresowanie prywatnymi korepetycjami rośnie natomiast we Francji (2,2 mld euro rocznych wydatków, wzrost o 10 proc. co roku); w Niemczech (do 1,5 mld euro) i Austrii (126 mln euro).

Korepetycje - samo zło?

W ocenie autorów raportu, prywatne lekcje odzwierciedlają nierówności społeczne. - W korepetycjach znacznie mniej chodzi o wsparcie uczniów, którzy w rzeczywistości ich potrzebują, lecz o utrzymanie konkurencyjnej przewagi tych uczniów, którzy już mają przewagę nad innymi i są uprzywilejowani - podaje raport.

Według Komisji Europejskiej to nie jedyny negatywny aspekt korepetycji. - Lekcje prywatne mogą ograniczyć czas wypoczynku dzieci, co może dać niepożądane efekty psychologiczne i wychowawcze - czytamy w dokumencie.

Nieprecyzyjne dane z Polski

Zawarte w raporcie dane dotyczące Polski są niepełne i nieaktualne (z publikacji z 2006 roku). W Polsce, zauważa raport, z około 65 proc. dzieci korzystających z korepetycji około jednej trzeciej pobiera tylko indywidualne lekcje (lub w małych grupach), jedna trzecia chodzi na zajęcia przygotowawcze, a jedna trzecia na jedno i drugie.

Firmowany przez KE raport został przygotowany przez niezależnych ekspertów z sieci NESSE, czyli utworzonej z inicjatywy KE w 2007 roku sieci profesjonalistów zajmujących się społecznymi aspektami szkoleń i edukacji.

gs