Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 24.06.2011

Konieczna jest reforma układu z Schengen

Unijni przywódcy zobowiązali Komisję Europejską do przedstawienia propozycji dotyczących przywracania kontroli granicznych.
Przejście granicznePrzejście graniczneGlow Images/East News

Na reformę układu z Schengen naciskało kilka krajów, przede wszystkim Francja, Włochy, Austria i Dania w związku z napływem imigrantów z Afryki Północnej. To temat II dnia szczytu, który rozpoczął się w Brukseli. Pierwotnie we wnioskach ze szczytu napisano, że przywrócenie kontroli paszportowych będzie możliwe w sytuacjach kryzysowych, lub gdy jakiś kraj nie będzie radził sobie z ochroną granic.

Polska przeciwna zmianom

Polska zabiegała o wykreślenie tego drugiego warunku. Stwierdzenie bowiem, że jakiś kraj nie jest w stanie bronić swych granic jest uznaniowe i może doprowadzać do sytuacji, że sąsiadujące państwa samodzielnie będą podejmowały decyzje o opuszczaniu szlabanów granicznych. Ponadto w dokumencie zapisano także, że wszelkie decyzje będą podejmowane na zasadzie wspólnotowej, by nie pozostawiać żadnemu państwu swobody w tej sprawie.

Polska wprawdzie na początku w ogóle była przeciwna rozpoczynaniu dyskusji o możliwości przywracania kontroli granicznych, ale debata w Unii zaszła już tak daleko, że nie sposób jej zatrzymać. Teraz pozostaje już tylko Polsce pilnowanie, by w kolejnych propozycjach nie było zbyt daleko idących stwierdzeń dotyczących czasowego zamykania granic. Komisja Europejska ma przedstawić propozycje we wrześniu, później zajmą się nimi unijne rządy i europosłowie.

gs