Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wittenberg 05.07.2011

Połowiczna wiedza Polaków na temat HIV

Polacy dużo wiedzą o drogach zakażenia HIV oraz sposobach zabezpieczania się przed zakażeniem, ale nie wiedzą kiedy i gdzie wykonać test w kierunku HIV.
Połowiczna wiedza Polaków na temat HIVsxc.hu

W związku z tym Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło kampanię "Zrób test na HIV" zachęcającą do wykonywania badań w kierunku HIV. Kampania potrwa do maja 2012 r.

- Chcemy podkreślić, że taki test można zrobić bezpłatnie i anonimowo w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całym kraju. W każdym z nich wykwalifikowany doradca pomoże ustalić, czy podejmowane zachowania seksualne są lub były ryzykowne i - jeżeli jest taka potrzeba - zaleci wykonanie testu w kierunku HIV. Rozmowa z doradcą jak i samo wykonanie testu są w PKD anonimowe i bezpłatne - poinformowała dyrektorka Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska.

Nie jest źle z naszą wiedzą na temat HIV

Centrum zleciło badanie dotyczące profilaktyki zakażeń HIV/AIDS, które zrealizował TNS OBOP. Przeprowadzono je w dniach 1-8 czerwca na próbie 600 osób w wieku 18-39 lat.

Okazuje się, że Polacy czują się bardzo dobrze poinformowani o drogach zakażenia HIV oraz sposobach zabezpieczania się przed zakażeniem (odpowiednio 85 proc. i 84 proc. badanych). Jednak większość nie wie, kiedy należy wykonać test w kierunku HIV. Niemal połowa respondentów (49 proc.) przekonana jest, że trzeba to zrobić bezpośrednio po zdarzeniu, a co piąty (20 proc.) wskazał inny termin, przed upływem 12 tygodni. Jedynie 4 proc. respondentów wie dokładnie, kiedy udać się do PKD (przynajmniej po 12 tygodniach od możliwego zakażenia) oraz zna termin "okienko serologiczne" określający przedział czasu od zakażenia do wytworzenia przeciwciał. Co ciekawe, określenie to zna dobrze aż 84 proc. osób, które nigdy nie wykonywały testu.

Rozmowa to podstawa

Polacy chętnie rozmawiają ze swoimi partnerami o sprawach związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli mają opory, to głównie ze strachu przed oceną partnera (13 proc.) lub ze wstydu. I choć głównymi tematami poruszanymi są poprzednie związki (66 proc.) oraz odpowiednie zabezpieczenie (59 proc.), to badani dyskutują także o zagrożeniach zakażeniem HIV (38 proc.) oraz pytają partnera o test w kierunku HIV (24 proc. pytało partnera, a 21 proc. spotkało się z tym pytaniem).

Gdzie zrobić badanie?

Wykonując test w kierunku HIV, Polacy udaliby się przede wszystkim do lekarza rodzinnego (37 proc.) a następnie do punktu krwiodawstwa (27 proc.) lub do przychodni (24 proc.). Co piąty badany decydując się na test, w pierwszej kolejności samodzielnie poszukałby niezbędnych informacji w internecie lub innych źródłach (21 proc.). Według 80 proc. Polaków osoby zakażone HIV lub chore na AIDS powinny mieć prawo do kontynuowania pracy mimo zakażenia, a prawie połowa ankietowanych akceptuje zachowanie choroby w tajemnicy.


Jak informuje Krajowe Centrum ds. AIDS, w 2010 r. test w kierunku HIV w PKD wykonało ponad 25 tys. osób i choć liczba ta z roku na rok wzrasta, nadal jest zbyt mała.

mr