Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 09.07.2011

Sudan Południowy - nowy kraj na mapie Afryki

O północy południe formalnie odłączyło się od reszty Sudanu i utworzyło nowy kraj.
Flaga Sudanu PołudniowegoFlaga Sudanu Południowegofot. PAP/EPA/GIORGOS MOUTAFIS

Do sobotniego święta południe Sudanu szykowało się od wielu miesięcy. Po tym jak w styczniu 99 proc. mieszkańców południa opowiedziało się w referendum za odłączeniem od Chartumu, ustalono, że formalnie stanie się to 9 lipca.

Stolica nowego państwa Dżuba ma w sobotę przyjąć 3,5 tys. zagranicznych gości. Wśród nich będą sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon oraz szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Przygotowania do uroczystości trwały od kilku tygodni. Budowano nowe drogi, sadzono kwiaty i odnowiono międzynarodowe lotnisko. - Pracowaliśmy dzień i noc, na pełnych obrotach, żeby zdążyć na sobotnie święto - przyznaje jeden z robotników. Żołnierze ćwiczyli marsze paradne, a tancerze swoje występy.

- Najpierw podniesiemy flagę Południwego Sudanu i opuścimy flagę Sudanu. Potem prezydent południa podpisze konstytucję. Prezydent północy Omar Baszir ma wygłosić przemówienie, ostatni raz jako przywódca Republiki Sudanu, a jego hymn zostanie zagrany po raz ostatni. Na koniec przemówi nasz prezydent Salva Kiir - mówi Barnaba Marial Benjamin, minister informacji Republiki Południowego Sudanu.

Policja Sudanu Południowego skonfliskowała też prawie 800 sztuk nielegalnej broni. - Jakikolwiek problem, który pojawiłby się, byłby ciężarem dla całej społeczności, a nie tylko dla sił bezpieczeństwa. Dlatego pracujemy wszyscy razem - przyznaje inspektor policji Tito Madu.

Świętowanie niepodległości ma trwać wiele godzin.

"Polska z ogromnym zadowoleniem wita powstanie na kontynencie afrykańskim nowego, suwerennego państwa Republiki Sudanu Południowego" - czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ. "Dzielimy z mieszkańcami tego kraju radość i entuzjazm z okazji proklamacji niepodległości".

IAR,kk