Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wittenberg 13.08.2011

Pielęgniarki-katoliczki nie muszą asystować przy aborcji

Dwie pielęgniarki oskarżyły brytyjski szpital o zmuszanie do postępowania wbrew przekonaniom. Placówka zwolniła je z obowiązku pracy w klinice aborcyjnej.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu/public domain

Dwie pielęgniarki-katoliczki w W. Brytanii nie będą musiały asystować przy przerywaniu ciąży po tym, jak oskarżyły publiczną służbę zdrowia o dyskryminację z powodu przekonań. To pierwszy przypadek zastosowania ustawy antydyskryminacyjnej w takiej sytuacji – pisze „Daily Telegraph”.

Pielęgniarki pracowały w szpitalu w Londynie. Podczas jednego dyżuru tygodniowo zajmowały się pacjentkami w klinice aborcyjnej. Do ich obowiązków należało m.in. podawanie leków wywołujących wczesne poronienie. Obie panie były jednak katoliczkami i asystowanie przy aborcji było sprzeczne z ich przekonaniami. Zwróciły się więc z prośbą o pomoc prawną do Thomas More Legal Centre, które specjalizuje się w sprawach związanych z dyskryminacją z powodów religijnych. Prawnicy zmusili dyrekcję szpitala do zwolnienia pielęgniarek z obowiązków sprzecznych z ich przekonaniami.

Dyrekcja początkowo zgodziła się jedynie, by pielęgniarki nie podawały leków wczesnoporonnych. - Co by się stało, gdyby wszystkie pielęgniarki tak myślały - argumentował jeden z dyrektorów szpitala.

Pielęgniarki pozostawały nieugięte i przekonywały, że jakiekolwiek działanie w klinice aborcyjnej nie mieści się w ich światopoglądzie. Po ponownej interwencji ośrodka prawniczego szpital zgodził się, by w ogóle nie były wyznaczane do pracy w klinice aborcyjnej.

Według "Daily Telegraph", obie pielęgniarki pochodzą z zagranicy i nie życzyły sobie, by podano ich tożsamość.

Dyrektor Thomas More Legal Centre, Niel Addison, zaznaczył, że ustawa aborcyjna z 1967 r. przyznaje lekarzom i pielęgniarkom prawo odmowy udziału w aborcji, zaś ustawa z 2000 r. (Equality Act) zabrania dyskryminacji ze względu na przekonania religijne.

W odróżnieniu od ustawy aborcyjnej ustawa antydyskryminacyjna daje prawo wystąpienia do sądu pracy.

PAP, wit