Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Tomasz Kamiński 26.08.2011

Będą kolejne szokujące nagrania Leppera?

Detektyw Krzysztof Rutkowski twierdzi, że zdobędzie nowe nagrania ws. Andrzeja Leppera. Lider Samoobrony mógł wskazywać osoby, które są powiązane z jego śmiercią.
Będą kolejne szokujące nagrania Leppera?fot. flickr/lublincompl

- Będę miał kolejne nagrania z wypowiedzią szefa Samoobrony. Wskazuje na nich nazwisko osoby, mogącej mieć bezpośredni związek z tymi dramatycznymi wydarzeniami - zdradza detektyw Krzysztof Rutkowski na łamach Super Expressu.

Wicepremier czuł się zagrożony?

W czwartek gazeta ujawniła treść pierwszego nagrania. Rutkowski miał je otrzymać od nieznanego sobie człowieka podczas pogrzebu Andrzeja Leppera. - Ten człowiek obserwował mnie przez cały pogrzeb. W końcu podszedł, przekazał mi kopertę z płytą, mówiąc: to pomoże Andrzejowi - opisuje Rutkowski.

Ujawniony przez gazetę wywiad to szokujący zapis rozmowy z człowiekiem, który czuł się zagrożony.

Były szef Samoobrony twierdzi w nim m.in., że nie dał się wciągnąć w intrygę z podtekstem korupcyjnym. Dodaje również, że niejednokrotnie ostrzegano przez konsekwencjami.

Czy nagrania kogoś kompromitują?

Detektyw zapewnia, że już poznał tożsamość tajemniczego informatora. Mało tego, zapowiada, że otrzyma od niego kolejne sensacyjne nagrania Leppera. Mają zawierać informacje, kto czyhał na życie szefa Samoobrony. Różne podejrzenia mogą także paść na jego współpracowników.

Informator podobno też obawia się o swoje życie i jest zagranicą. Dlatego detektyw nie chce zdradzić jego tożsamości.

Śledztwo w sprawie śmierci Andrzeja Leppera poprowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Z jej ustaleń wynika, że przyczyną samobójstwa Andrzeja Leppera mogły być kłopoty finansowe. Dariusz Ślepokura z warszawskiej Prokuratury Okręgowej powiedział, że takie przepuszczenie wynika z dotychczas przeprowadzonych rozmów ze świadkami.

Dramatyczna decyzja

Biegli nie stwierdzili, by do śmierci Andrzeja Leppera przyczyniły się osoby trzecie. W trakcie oględzin ciała stwierdzono, iż na szyi występuje tzw. "bruzda wisielcza".

Szef samoobrony zmarł 5 sierpnia, a pochowano go sześć dni poźniej. Andrzej Lepper miał 57 lat, był żonaty - miał syna i dwie córki. Karierę polityczną rozpoczynał w latach 90. od organizowania protestów rolniczych i blokad dróg. W 2000 roku założył partię polityczną Samoobrona RP, a chwilę później jego ugrupowanie weszło do Sejmu. Lepper był wicepremierem w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, gdy ekipą rządzącą krajem była koalicja PiS-Samoobrona- LPR.

Zobacz galerię Dzień na zdjęciach >>>

tk