Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 01.09.2011

Jakie zmiany czekają nas po pierwszym dzwonku?

Obowiązkowe wychowanie przedszkolne dla pięciolatków, egzamin gimnazjalny według nowych zasad, wakacje tydzień później - to najważniejsze zmiany w roku szkolnym 2011/2012.
Uczniowie podczas inauguracji roku szkolnego w szkole podstawowej w Słotwinie. Dla blisko 5,5 miliona uczniów i ponad 660 tys. nauczycieli rozpoczął się nowy rok szkolny 20112012.Uczniowie podczas inauguracji roku szkolnego w szkole podstawowej w Słotwinie. Dla blisko 5,5 miliona uczniów i ponad 660 tys. nauczycieli rozpoczął się nowy rok szkolny 2011/2012. (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Galeria Posłuchaj
  • Rzecznik MEN Grzegorz Żurawski o zmianach w wydawaniu zaświadczeń o dysleksji
  • Za ciężkie tornistry uczniów - relacja Barbary Góry (IAR)
Czytaj także

Dziś dla blisko 5,5 mln uczniów i ponad 660 tys. nauczycieli rozpoczyna się nowy rok szkolny. Po raz pierwszy dzwonek usłyszy ok. 430 tys. uczniów rozpoczynających naukę w I klasach szkół podstawowych.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ministerstwo Edukacji Narodowej od czterech lat wskazuje priorytet, na który w danym roku szkolnym będzie próbowało zwrócić uwagę placówkom oświatowym. 2008/2009 był "Rokiem przedszkolaka", 2009/2010 - "Rokiem historii najnowszej", 2010/2011 ogłoszono "Rokiem odkrywania talentów".

Sześciolatki do szkół, pięciolatki do przedszkoli

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadza od 1 września 2012 obowiązek szkolny dla sześciolatków. W trzyletnim okresie pilotażowym (2009/2010, 2010/2011 i 2011/2012), poprzedzającym jego pełne wprowadzenie, decyzję o rozpoczęciu edukacji dziecka w wieku sześciu lat podejmują rodzice oraz dyrektor szkoły. Tak więc po raz ostatni to rodzice decydują, czy ich dziecko pójdzie wcześniej do szkoły - za rok będzie to już powszechnym obowiązkiem.

/

fot. PAP

Konsekwencją tej decyzji jest także objęcie obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym pięciolatków od roku szkolnego 2011/2012.

Nowa podstawa programowa

Od 1 września nie tylko w przedszkolach, I i II klasach szkół podstawowych oraz I i II klasach gimnazjów, lecz także w III klasach szkół podstawowych i III klasach gimnazjów obowiązywać będzie nowa podstawa programowa. Określa ona cele i treści nauczania, pożądane umiejętności uczniów oraz zadania wychowawcze szkoły, które są potem uwzględniane w programach nauczania oraz przy pisaniu podręczników szkolnych.

Nowa podstawa programowa ma być wprowadzana w życie stopniowo przez siedem lat - za rok obowiązywać będzie także w IV klasach podstawówek i I klasach szkół ponadgimnazjalnych, itd., aż obejmie wszystkie klasy oraz typy szkół. W międyczasie Jednocześnie uczniowie starszych roczników będą się nadal uczyć według starej podstawy programowej.

/




Nowy egzamin gimnazjalny


Uczniowie rozpoczynający 1 września naukę w III klasach gimnazjów będą pierwszym rocznikiem, który w kwietniu napisze egzamin według nowych zasad. Nadal będzie się on składał z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i języka obcego, jednak na zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wyszczególnione zostaną wyniki z: polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych.

Począwszy od roku szkolnego 2011/2012 egzamin gimnazjalny z języka obcego będzie zdawany na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Każdy gimnazjalista będzie miał obowiązek przystąpić do egzaminu na poziomie podstawowym. Egzamin na poziomie rozszerzonym będzie obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka rozpoczętą w szkole podstawowej. Prawo przystąpienia do niego będzie miał natomiast uczeń, który dobrze poznał język obcy poza szkołą. Ocena z egzaminów z języka obcego będzie liczyła się przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

/




Z jedynką do następnej klasy


Od nowego roku szkolnego uczniowie szkół ponadgimnazjalnych otrzymają możliwość promocji do następnej klasy mimo oceny niedostatecznej na świadectwie - pod warunkiem, że przedmiot, z którego otrzymali taką ocenę, będzie kontynuowany w następnej klasie.

Możliwość przechodzenia do następnej klasy - nawet po niezdaniu egzaminu poprawkowego - istnieje już w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Zaświadczenie o dysleksji


Wraz z nowym rokiem szkolnym zmienią się zasady wydawania zaświadczeń o dysleksji przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Według nowych przepisów taka opinia będzie wydawana raz na cały okres edukacji ucznia. Bezpośrednio na prośbę rodziców opinię będzie mógł otrzymać uczeń w klasach 4-6. W gimnazjach, liceach czy technikach uczniowie będą kierowani do specjalistow przez szkoły.

Według badań, dysleksję, która objawiają się problemami z nauką czytania, ma w Polsce od 9 do 10 procent uczniów z klas 0-4.

Szafki na podręczniki

Od 1 września 2011 wchodzi w życie obowiązek nakazujący szkołom przygotowanie miejsc do przechowywania przez uczniów (klas I-III szkoły podstawowej i I-III gimnazjum) podręczników oraz przyborów szkolnych.

Od 1 września we wszystkich publicznych i niepublicznych szkołach oraz placówkach oświatowych uczniowie muszą mieć też dostęp do ciepłej, bieżącej wody i mydła.

Ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10-15 procent wagi ciała ucznia. Według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego zadbać mają o to rodzice i szkoła.

Wakacje tydzień później

Nowy rok szkolny będzie dłuższy niż dotąd: począwszy od 2011 będzie się kończył zawsze w ostatni piątek czerwca.

Dodatkowo - w związku z obywającymi się w przyszłym roku mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012 - szkoły będą miały możliwość zawiesić zajęcia na czas oznaczony w przypadku, gdy na danym terenie wystąpi zagrożenie bezpieczeństwa uczniów.

Zmiany, które wejdą w życie 1 września 2011, są związane z nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji narodowej z listopada ubiegłego roku.

IAR,PAP,MEN,kk