Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 07.09.2011

Forum w Krynicy o europejskich dylematach

Kierunek zmian polityki rolnej UE, konsekwencje kryzysu dla strefy euro, geopolityczne szanse Europy - to główne tematy XXI Forum Ekonomicznego.
XX Forum Ekonomiczne w Krynicy-ZdrojuXX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrojufot. Wikimedia Commons/prezydent.pl

W Krynicy-Zdroju rozpoczyna się trzydniowe Forum Ekonomiczne, największe tego typu spotkanie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wśród ponad 2 tys. gości z 60 krajów w Krynicy organizatorzy zapowiadają obecność m.in. premiera Donalda Tuska, wicepremiera Waldemara Pawlaka, ministra finansów Jacka Rostowskiego i innych członków rządu. Będzie też szef NBP Marek Belka, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, liczni politycy z państw Europy Środkowo-Wschodniej, przedstawiciele największych światowych i regionalnych firm, naukowcy.

Główne tematy to zmiany wspólnej polityki rolnej UE, walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną w państwach dążących do integracji z Unią, konsekwencje kryzysu finansów publicznych w grupie PIGS (Portugalia, Włochy, Grecja, Hiszpania) dla całej strefy euro. Wśród sąsiadów Unii szczególna uwaga poświęcona zostanie Ukrainie.

Europejskie dylematy

Hasło przewodnie organizowanego już po raz 21. Forum, w tym roku brzmi: "Europejskie dylematy. Partnerstwo czy współpraca". Pomysłodawca i przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Zygmunt Berdychowski wyjaśnia, że uczestnicy trzydniowego spotkania będą szukali przede wszystkim odpowiedzi na pytanie o przyszłą politykę ekonomiczną Unii Europejskiej oraz krajów, które mają aspiracje, by przystąpić do Wspólnoty.

21. Forum Ekonomiczne oficjalnie rozpocznie się o godz. 13.45 sesją plenarną. Wcześniej zostanie zaprezentowany raport "Konkurencja, współpraca, solidarność europejska. Europa Środkowo-Wschodnia 2004-2011. Wieczorem odbędzie się gala rozdania Nagród 21. Forum Ekonomicznego.

W ciągu trzech dni w Krynicy-Zdroju odbędzie się ponad 150 dyskusji panelowych, w których wezmą udział specjaliści z całej Europy, Stanów Zjednoczonych, Chin, krajów arabskich. Nie zabraknie paneli poświęconych między innymi: kryzysowi gospodarczemu, energetyce, przyszłości europejskiego rolnictwa, roli krajów Europy Środkowo-Wschodniej, relacjom Unii Europejskiej z Rosją, cyberbezpieczeństwu czy sytuacji w ogarniętych konfliktami częściach świata. Mocno zaakcentowane zostaną sprawy ukraińskie.

Forum Ekonomicznemu towarzyszą, tak jak w poprzednich latach, Forum Inwestycyjne (od wtorku do środy w Tarnowie) i Forum Regionów, a także zaplanowana na piątek Konferencja Ministrów Gospodarki Partnerstwa Wschodniego.

agkm

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach