Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sylwia Mróz 18.09.2011

Wybory: ostatnia szansa dla niepełnosprawnych

Jeszcze tylko w poniedziałek wyborcy niepełnosprawni i starsi mogą poinformować właściwy urząd miasta lub gminy o zamiarze głosowania korespondencyjnego, w tym również za pomocą nakładki na karty sporządzonej w alfabecie Braille'a.

Wyborca nie musi tego robić osobiście. Zgłoszenie (do wójta, burmistrza, prezydenta miasta) może być dokonane ustnie, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej.

>>> Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH <<<

Trwa kampania "Wybory dla wszystkich", zachęcająca osoby niepełnosprawne do czynnego udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Aby ułatwić oddanie swojego głosu osobom, dla których do tej pory dotarcie do lokalu wyborczego stanowiło barierę, wprowadzono szereg zmian do kodeksu wyborczego. Niepełnosprawni wyborcy będą mogli, miedzy innymi, głosować za pomocą wyznaczonego wcześniej pełnomocnika lub metodą korespondencyjną.

Promujący kampanię "Wybory dla wszystkich" sparaliżowany od 1993 roku Janusz Świtaj, ma nadzieję, że ta kampania zachęci osoby niepełnosprawne do czynnego udziału w wyborach.

Informacje dotyczące terminów oraz usprawnień z jakich mogą skorzystać osoby niepełnosprawne w nadchodzących wyborach parlamentarnych dostępne są w w urzędach miast i gmin.

sm