Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 02.11.2011

Unijni politycy zirytowani greckim referendum

W środę we Francji premier Grecji będzie przekonywał europejskich przywódców przed szczytem G20 do swojego pomysłu - referendum o unijnej pomocy. Wszyscy są zaskoczeni.
Premier Grecji zapowiedział wieczorem referendum w sprawie pomocy europejskiej dla GrecjiPremier Grecji zapowiedział wieczorem referendum w sprawie pomocy europejskiej dla Grecjifot. PAP/EPA/PANTELIS SAITAS

Na zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu greckiego gabinetu jego szef Jeorjos Papandreu przekonywał ministrów, że referendum potwierdzi wolę pozostania Aten w strefie euro. Grecki rząd potwierdził wolę przeprowadzenia referendum w sprawie przyjęcia pakietu pomocowego Unii Europejskiej.

Papandreou stwierdził, że wynik plebiscytu da silny mandat oraz sygnał w samej Grecji i poza nią co do europejskiego kursu Aten i udziału w unii walutowej. W przekazanym prasie oświadczeniu, podkreślił, że Grecja nie stoi przed dylematem kolejnego rządu, ale przed "tak lub nie dla Europy i tak lub nie dla euro".

Z kolei rzecznik rządu zapowiedział, że referendum zostanie przeprowadzone jak najszybciej, zaraz po sformułowaniu szczegółów pakietu ratunkowego dla Grecji.

/

Konsultacje przed G-20

W środę we Francji Papandreu będzie przekonywał do swojego pomysłu europejskich przywódców przed szczytem G20.

O przyspieszonym spotkaniu w Cannes zdecydowali prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Prezydent Sarkozy oświadczył we wtorek po wieczornym nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w Paryżu, że dla Grecji jedynym możliwym wyjściem z kryzysu jest przyjęcie planu zaakceptowanego przez 17 krajów eurolandu w ubiegłym tygodniu w Brukseli.

Zapowiedź referendum w sprawie przyjęcia pakietu, którego jednym z założeń obok szeregu posunięć oszczędnościowych, jest redukcja zobowiązań Aten o 100 mld euro, wywołała spadki na światowych giełdach. Doprowadziła też do przesilenia politycznego w Grecji.

Posłanka Partii Socjalistycznej, Milena Apostolaki, wystąpiła z jej frakcji na znak protestu przeciwko referendum. Jej zdaniem, podzieli ono społeczeństwo. Po odejściu Apostolaki sojaliści mają w parlamencie tylko jeden mandat ponad wymaganą wiekszość.

Wotum zaufania

Na piątek zapowiedziano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Jeorjosa Papandreu. Sześciu polityków Partii Socjalistycznej wezwało premiera Papandreu do ustąpienia. Jeden z jej przywódców, Vasso Papandreu, zaapelował o utworzenie rządu ocalenia narodowego i rozpisanie przedterminowych wyborów (Vasso Papandreu nie jest spokrewniony z premierem).

Reakcja unijnych polityków

Propozycja referendum - jak wynika z doniesień, zirytowała część europejskich polityków, którzy starają się pomóc rządowi w Atenach. Unia Europejska oświadczyła, że oczekuje, iż Grecja wypełni zobowiązania w zamian za przyznanie jej pomocowy finansowej przez kraje eurolandu. Wspólne oświadczenie w tej sprawie opublikowali szef Komisji Europejskiej i przewodniczący Rady Europejskiej.

Jose Barroso i Herman Van Rompuy poinformowali, że kontaktowali się już telefonicznie w tej sprawie z premierem Papandreu. Obaj unijni liderzy nie skomentowali wprost decyzji greckiego rządu. Napisali, że przyjęli ją do wiadomości, ale też wyrazili przekonanie, że nowy pakiet pomocowy jest najlepszym rozwiązaniem dla Grecji i że wywiąże się ona ze wszystkich zobowiązań. W zamian za pomoc Ateny musiały przyjąć drastyczny plan oszczędnościowy, program prywatyzacji i przygotować reformę finansów publicznych.

W opublikowanym oświadczeniu Jose Barroso i Herman Van Rompuy przypomnieli decyzje szczytu strefy euro, w tym obietnicę wdrożenia drugiego pakietu pomocowego dla Aten do końca roku. Grecki dług ma być zredukowany o 100 miliardów euro z obecnych 350 miliardów euro, co oznacza 50-procentowe straty dla inwestorów posiadających greckie obligacje. - Te decyzje wraz z ambitnym programem reform pozwolą Grecji na redukcję długu do 120% PKB do 2020 roku - napisali unijni liderzy.

Dodali, że przyznana pomoc spowoduje, że mniejsze będzie obciążenie dla greckiego budżetu, a to pozwoli na finansowanie programów, które przyczynią się do wzrostu gospodarczego i poprawy sytuacji na rynku pracy.

IAR, agkm


Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH