Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 03.11.2011

Dożywocie za zabicie i spalenie zwłok kobiety

Sąd Apelacyjny w Białymstoku skazał na dożywocie i 25 lat więzienia dwóch mieszkańców Zambrowa oskarżonych o brutalne zabójstwo, a potem spalenie zwłok młodej kobiety.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Utrzymane zostało tym samym orzeczenie sądu pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny. Sąd apelacyjny oddalił i uznał za bezzasadne cztery apelacje: trzy obrońców dwóch oskarżonych, a także apelację pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych, którymi byli rodzice zamordowanej.

Okoliczności zdarzenia

Do zbrodni doszło w sierpniu 2009 roku. 21-letnia dziewczyna umówiła się z jednym z mężczyzn na spotkanie. Tam okazało się, że przyszedł także jego kolega i cała trójka wspólnie pojechała z Zambrowa na działkę do pobliskiej miejscowości Sędziwuje. Tam, jak ustaliła w śledztwie prokuratura, pili piwo i w pewnym momencie doszło do sprzeczki, dziewczyna miała obrazić jednego z mężczyzn. Chciała wracać do domu. Mężczyźni zabrali jej i zniszczyli komórkę, potem doszło do szarpaniny. Uderzona w twarz 21-latka upadła, uderzając głową o próg domu.

Sprawcy wpadli w panikę, myśleli, że dziewczyna nie żyje. Kiedy się poruszyła, zaczęli ją kopać i uderzać kijem i siekierą. Żeby ukryć zbrodnię, mężczyźni próbowali spalić zwłoki w stercie słomy w pobliżu gospodarstwa, gdzie przebywali. Pożar zauważyli sąsiedzi, zawiadomieni strażacy znaleźli w pogorzelisku zwłoki.

Zbrodnia niczym z horrorów

Sprawstwo wyszło na jaw, gdy jeden z mężczyzn powiedział o tym żonie i bratu.
Sąd pierwszej instancji przyjął, że sprawcy chcieli zabić, a motywem była prawdopodobnie obawa, że dziewczyna powie komuś o tym, co się działo na działce.

Jak uzasadniał wyrok apelacyjny sędzia Janusz Sulima, sąd nie miał wątpliwości, że mieli oni zamiar bezpośredni zabójstwa. Świadczy o tym m.in. fakt, iż wtedy, gdy myśleli, że dziewczyna nie żyje, podjęli decyzję, że spalą zwłoki, a kiedy dziewczyna poruszyła się, dobili ją kijem i siekierą i zacierali ślady przestępstwa.

- Zbrodnia niebywała, wyjątkowa, przeciętny człowiek widuje to tylko w horrorach, trudno mu wyobrazić sobie, że człowiek jest zdolny do czegoś takiego - mówił Sulima.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Orzeczone kary sąd apelacyjny uznał za "adekwatne" do tego, co zrobili oskarżeni.
Karę mniej surową wymierzono temu z nich, który w dniu zabójstwa opowiedział o wszystkim żonie, potem zawiadomił policję. Sąd uznał, że w jego przypadku są jakieś szanse na "przywrócenie go społeczeństwu".

mr