Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 22.11.2011

Sankcje za program atomowy. "Banki irańskie to pralnie"

Sankcje dla Iranu ogłosiły rząd USA, Wielka Brytania i Kanada. We wtorek wstępne porozumienie ws. sankcji spodziewane jest w Unii Europejskiej.
Banknot 50 tysięcy riali irańskich (IRR)Banknot 50 tysięcy riali irańskich (IRR)fot. PAP/EPA

Nowe sankcje USA, Kanady, Wielkiej Brytanii wymierzone są w irański przemysł naftowy, petrochemiczny i sektor finansowy. Są odpowiedzią na najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, który przedstawił dowody, że irański program nuklearny służy nie tylko celom pokojowym.

Rozporządzenie wydane przez prezydenta Baracka Obamę mówi, że zabronione będą "niektóre transakcje związane z rozwojem irańskich zasobów naftowych". Upoważnia ono do karania osób, które pomagają w rozwoju i ekspansji irańskiego sektora petrochemicznego.

Minister skarbu Timothy Geithner ogłosił, że "cały irański sektor bankowy, z Centralnym Bankiem Iranu włącznie, jest zagrożeniem dla rządów lub instytucji finansowych, które robią interesy z irańskimi bankami". Sektor ten - powiedział Geithner - jest centrum prania pieniędzy. Administracja nie ogłosiła konkretnych sankcji przeciw irańskim bankom, ale Geithner oświadczył, że określenie ich jako pralnia pieniędzy stanowi poważne ostrzeżenie dla światowych instytucji finansowych, żeby unikały transakcji z Iranem.

Brytyjski minister finansów George Osborne poinformował, że instytucje finansowe jego kraju zaprzestały po południu transakcji z irańskimi bankami, w tym bankiem centralnym Iranu. Także Kanada zapowiedziała, że, w ramach międzynarodowego pakietu sankcji, w trybie pilnym wstrzyma eksport do Iranu wszelkich towarów wykorzystywanych w sektorze naftowym czy gazowym.

Unia zastanawia się nad sankcjami

Z kolei kraje UE mogą we wtorek osiągnąć wstępne porozumienie w sprawie nowych sankcji wobec Iranu, co umożliwi objęcie kolejnych 190 osób i przedsiębiorstw zakazami podróży i zamrożeniem aktywów - podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na dyplomatów.

Według tego źródła nowe sankcje najprawdopodobniej uderzą w przemysł żeglugowy i zostaną sformalizowane na kolejnym posiedzeniu szefów dyplomacji krajów UE 1 grudnia.
W najbliższych dniach w Brukseli mają być prowadzone rozmowy na temat ewentualnych dalszych kroków Unii Europejskiej w celu zwiększenia nacisku na Iran w związku z jego programem nuklearnym - twierdzą dyplomaci.

IAR, PAP, agkm

Zobacz galerię; Dzień na zdjęciach >>>