Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 08.12.2011

Europejski "szczyt ostatniej szansy"

Unijny szczyt ma przynieść odpowiedź na to, jak uratować strefę euro przed kryzysem i gdzie znaleźć pieniądze na ratowanie bankrutów. Porozumienie jednak nie jest oczywiste.
Europejski szczyt ostatniej szansy

Szczyt, który ma uratować Unię Europejską, zaczyna się wieczorem w Brukseli. Przedtem odbędzie się spotkanie Europejskiej Partii Ludowej. Obecni na nim będą premier Donald Tusk, także kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

USpory i rozbieżne stanowiska powodują, że zaplanowane do piątku spotkanie, może przedłużyć się do soboty. Przed tym szczytem wyjątkowo dużo jest niewiadomych.

Przede wszystkim deklarowane w poniedziałek porozumienie między Francją a Niemcami w sprawie większej dyscypliny finansowej i zmian traktatowych wcale nie jest takie oczywiste - mówią unijni urzędnicy. Wciąż otwarta pozostaje sprawa sankcji dla krajów które przekraczają dozwolone wskaźniki i sposób przeprowadzenia zmian traktatowych. Paryż chce umowy międzyrządowej w ramach eurolandu, Berlin zmian w unijnym traktacie dla 27.państw i pełnej procedury ratyfikacyjnej.

Głos zabiera także Bruksela, która naciska na szybkie, łatwe zmiany i uproszczoną procedurę. - Sprawy są niezwykle skomplikowane i wciąż jest zbyt wiele pytań , postęp w rozmowach następuje bardzo powoli - mówi Polskiemu Radiu Janis Emmanuilidis z brukselskiego Centrum Polityki Europejskiego.

Nie wiadomo co na szczycie zrobi Wielka Brytania, która nie zgadza się na żadne zmiany w unijnym traktacie, bo obawia się, że wpłyną one negatywnie na działalność prężnego, finansowego londyńskiego City. A tymczasem czas na decyzje nagli. - Zbliżamy się do ściany i katastrofy. Tym razem to już jest poważna sprawa - powiedział Polskiemu Radiu Marco Incerti z Centrum Studiów nad Polityką Europejską w Brukseli. Brak porozumienia może bowiem pogrążyć strefę euro, a to odbije się negatywnie na całej Unii.

Szczyt frakcji chadeckiej w Brukseli

W szczycie weźmie udział Donald Tusk. Wcześniej w Marsylii będzie uczestniczył w spotkaniu szefów państw i rządów Europejskiej Partii Ludowej. Na szczycie EPL przywódcy 17 państw i szefowie Rady, Komisji i Parlamentu Europejskiego będą również omawiać propozycje wyjścia z kryzysu. W spotkaniu wezmą także udział prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Donald Tusk w Marsylii spędzi kilka godzin.

Zmiany traktatów albo umowy międzyrządowe

Przed dwoma dniami Donald Tusk powiedział, że Polska postanowiła nie tylko nie przeszkadzać, ale także wesprzeć działania, które przyspieszą ratowanie strefy euro. Podkreślił, że niezależnie od tego, kiedy Polska przyjmie wspólną walutę, to codzienne życie Polaków w dużym stopniu zależy od tego, w jakiej kondycji jest strefa euro. Donald Tusk tłumaczył, że strona polska opowiada się za zmianami traktatowymi, ale jeśli reformy będą miały formę umowy międzyrządowej, też taką propozycję poprzemy. Wydaje nam się ona co prawda mniej korzystna, ale może okazać się szybsza, co sprawia, że jest do zaakceptowania. – Najważniejsze - dodał premier - by zmiany te odbudowały reputację, wiarygodność i stabilność strefy euro, a także nie wykluczyły państw, które do strefy euro jeszcze nie należą.

Dodatkowe koszule i krawaty

Sekretarz stanu MSZ ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że zanim zostaną podjęte konkretne decyzje w sprawie zmian traktatowych, Unia Europejska musi przekonać inwestorów o swojej pełnej determinacji do obrony euro i zastosowania wszystkich możliwych mechanizmów stabilizujących wspólną walutę. Minister podkreślił, że strona polska stoi na stanowisku, że reforma traktatów jest możliwa, a nawet pożądana.- Zdecydowanie lepiej, aby ta rewizja odbywała się w ramach traktatów unijnych, aby to był proces, który obejmuje wszystkie państwa członkowskie Unii, powiedział minister. Zaznaczył, że jest to jeden z tych szczytów, gdy nie wiadomo, kiedy się zakończy. Żartował, że warto przygotować dodatkowe koszule i krawaty.

IAR, agkm

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>