Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 14.12.2011

Fiasko reform szpitali. Długi i kolejki nie maleją

Jak wynika z raportu NIK, komercjalizacja większości skontrolowanych szpitali nie przynosi zamierzonego efektu.
Fiasko reform szpitali. Długi i kolejki nie maleją(fot. PAP/Tomasz Gzell)
Posłuchaj
  • Piotr Wasilewski z Departamentu Zdrowia NIK: reformy nie przyniosły efektów
Czytaj także

W raporcie czytamy, że kolejki pacjentów nie zmniejszają się, całkowite zadłużenie służby zdrowia nie maleje, a część z poddanych przekształceniom szpitali wpada w kolejne długi.

Najważniejsze cele komercjalizacji: powstrzymanie generowania strat i zmniejszenie kolejek pacjentów oczekujących na zabiegi - w większości skontrolowanych szpitali - nie zostały osiągnięte. Nie poprawiła się również dostępność świadczeń zdrowotnych, gwarantowanych w ramach ubezpieczenia.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Radzą sobie jedynie te placówki, które już przed komercjalizacją osiągały dodatnie wyniki finansowe. Tym, które wcześniej generowały duże straty, komercjalizacja na razie nie pomogła. Według założeń Ministerstwa Zdrowia zastępowanie szpitali publicznych spółkami miało motywować ich zarządy do większej dbałości o kondycję finansową placówek.

Tymczasem w niektórych wypadkach cały proces przemian ograniczył się do operacji księgowych, czyli oddłużenia placówki. Na miejscu, w szpitalu, zachowywano status quo: likwidatorami i nowymi dyrektorami aż połowy skontrolowanych placówek zostawali dotychczasowi dyrektorzy. Nie służyło to ani zachowaniu przejrzystości, ani naprawie sytuacji. W konsekwencji te szpitale, które przed komercjalizacją przynosiły duże straty, po przekształceniu wpadały w kolejną spiralę długów.

Skutki przekształceń

NIK zwraca również uwagę, iż pomimo przejęcia przez samorządy zobowiązań finansowych przekształcanych placówek, całkowite zadłużenie publicznej służby zdrowia pozostało na zbliżonym poziomie. Zmniejszyło się z 10,3 na 9,6 miliardów złotych. Od 2000 roku do czasu zakończenia kontroli w placówki niepubliczne przekształcono 105 szpitali.

W procesie komercjalizacji szpitali błędy popełniały także samorządy, które nie nadzorowały odpowiednio prawidłowości przekształceń. Lekceważyły one przepisy i reguły rządzące likwidacją, źle monitorowały sytuację finansową nowo tworzonych podmiotów oraz zakres udzielanych przez nie świadczeń.

Ministerialny program wspierania przekształceń szpitali spotkał się z niewielkim zainteresowaniem samorządów. W ciągu pierwszych dwóch lat wykorzystano zaledwie 15 procent z zapisanych na trzy lata środków. Z niemal półtora miliarda złotych wykorzystano 212 milionów. Samo Ministerstwo Zdrowia nie miało możliwości wykorzystać programu do sprawdzenia, jak działa komercjalizacja, ponieważ nie zagwarantowało sobie przesyłania twardych danych, pozwalających na rzetelną ocenę skutków przekształceń.

IAR, sm