Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Agnieszka Kamińska 10.01.2012

Wojna prokuratur: Parulski straci stanowisko?

Prokurator generalny złoży wniosek do prezydenta o o odwołanie naczelnego prokuratora wojskowego - informuje prasa.
Gen. Krzysztof ParulskiGen. Krzysztof Parulskifot.PAP/Leszek Szymański

O planach Andrzeja Seremeta pisze "Dziennik Gazeta Prawna", zaznaczając, że to nieoficjalne informacje. "Rzeczpospolita" z kolei dowiedziała się nieoficjalnie, że Andrzej Seremet nie wyobraża sobie już współpracy z prokuratorem.

Odwołanie Krzysztofa Parulskiego należy do kompetencji prezydenta, ale nie wiadomo, jakie stanowisko zajmie w tej sprawie Bronisław Komorowski. We wtorek spotyka się z szefami obu skonfliktowanych prokurator - o 10.30 do kancelarii przyjechał Andrzej Seremet, o 14.30 odbędzie się rozmowa z Krzysztofem Parulskim.

Celem spotkań jest uzyskanie informacji o przyczynach próby samobójczej podjętej przez prokuratora Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu płk. Mikołaja Przybyła oraz o źródłach konfliktu strukturalnego w prokuraturze. Prezydent zwrócił się także do Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka z prośbą o przedstawienie merytorycznej oceny efektów działań prokuratury w resorcie obrony.

Spór prokuratur

W poniedziałek, po próbie samobójczej płka Mikołaja Przybyła kierownictwo jednej i drugiej prokuratury na przemian organizowało konferencje, podczas których akcentowało różnice zdań.

Parulski pytany wieczorem o swą ewentualną dymisję, odparł: "Co miałoby to uzasadniać; zachowanie prawego człowieka?". "Zapytamy w oparciu o wyniki tego śledztwa (ws. próby samobójczej Przybyła), kto powinien się podać do dymisji" - mówił.

Powiedział, że kierownictwo NPW akceptuje ogólną treść przekazu Przybyła. Zaznaczył jednak, że nie w pełni akceptuje zawarty w tym oświadczeniu wątek działań lobbingowych przeciw prokuraturze wojskowej.

Szef NPW podkreślił, że to polski parlament będzie decydował, czy prokuratura wojskowa ma istnieć. "My się z tymi decyzjami pogodzimy" - dodał.

Od października w Prokuraturze Generalnej trwają prace dotyczące reformy prokuratury wojskowej, spowodowane są one m.in. zmniejszeniem się liczby spraw prowadzonych przez te prokuratury. Powołano specjalny zespół, który ma wypracować propozycje zmian. Z przedstawionego w marcu zeszłego roku sprawozdania prokuratora generalnego wynika, że w 2010 r. prokuratury wojskowe prowadziły 3448 spraw o przestępstwa i wykroczenia. Zakończono natomiast łącznie 3105 spraw. Natomiast według wcześniejszych danych w 2009 r. prokuratury wojskowe prowadziły 5936 spraw o przestępstwa i wykroczenia. Zakończono zaś łącznie 5541 spraw.

PAP, IAR, "Rz", "DGP", PAP, agkm

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Czytaj więcej o próbie samobójczej prokuratora