Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Chodurski 13.01.2012

"Precz z łapami od niepodległych Węgier"

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Pięta wystąpił z trybuny sejmowej w obronie Węgier przed "bezprecedensowym spektaklem gróźb, połajanek i nacisków stosowanych przez urzędników UE".

Zdaniem posła PiS z jednej strony słyszymy zapewnienia UE o solidarności i wielomilionowej pomocy dla Włoch, Grecji, Portugalii, z drugiej strony widzimy szantaż i ingerencję w sprawy wewnętrzne Węgier.

"Węgrzy mają prawo do swojej konstytucji. Węgrzy mają prawo do oceny zbrodniczego systemu komunistycznego. Węgry mają prawo do ochrony rodziny i przeciwstawienia się aborcji" - podkreslił poseł Pięta.

Jak powiedział wolność i demokracja - wartości rzekomo leżące u podstaw UE - zasługują na poszanowanie przez organy UE, "które nie mają mandatu demokratycznego".

"Proszę państwa, stawiamy sprawę jasno. Precz z czerwonymi łapami od niepodległych Węgier!" - oświadczył poseł PiS. Na te słowa prawa strona sali plenarnej zareagowała oklaskami.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

Prawicowy rząd Viktora Orbana od kilku miesięcy jest obiektem krytyki ze strony lewicowej prasy europejskiej. Zarzuca mu się m.inn., że wprowadza do węgierskiej konstytucji zmiany mające ograniczyć demokrację. Viktor Orban stanowczo odrzuca te oskarżenia a jego rząd wciąż cieszy się poparciem większości Węgrów.

W środę Komisja Europejska nasiliła presję na Węgry, zapowiadając otwarcie trzech procedur karnych w celu wymuszenia zmiany budzących kontrowersje nowych przepisów. Decyzje mają zapaść w przyszłym tygodniu.

Chodzi przede wszystkim o ograniczenie, zdaniem UE, niezależności banku centralnego; reformy sądownictwa, w tym zwłaszcza obniżenie obowiązkowego wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów z 70 do 62 lat; ograniczenie niezależności urzędu ds. ochrony danych.

W środę Komisja Europejska skrytykowała Węgry za to, że nie realizują przyjętego planu trwałego ograniczania deficytu finansów publicznych i zaleciła otwarcie nowego etapu procedury dyscyplinującej wobec tego kraju, co może prowadzić do sankcji w postaci odebrania przysługujących funduszy spójności.

Już w poniedziałek rząd Węgier zadeklarował gotowość do ustępstw ws. kontrowersyjnego prawa o banku centralnym, co KE i MFW postawiły jako warunek oczekiwanej przez rząd Orbana pomocy finansowej. 20 stycznia komisarz ds. walutowych Olli Rehn spotka się w tej sprawie - a także w sprawie złej sytuacji węgierskich finansów publicznych - z ministrem odpowiedzialnym za pomoc finansową dla Węgier Tamasem Fellegim.

PAP/mch