Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 25.01.2012

Kolejna instytucja popiera ACTA. "Jest zasadna"

Stowarzyszenie Autorów i Wydawców "Polska Książka" popiera podpisanie przez Polskę porozumienia ACTA, jednocześnie podkreślając, że potrzebna jest dyskusja na jego temat.
Kolejna instytucja popiera ACTA. Jest zasadnafot. PAP/Maciej Kulczyński

"Jako organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, działająca na rzecz upowszechniania wiedzy o prawie autorskim wśród użytkowników twórczości wszelkiego rodzaju oraz podejmująca w ramach swoich głównych celów statutowych ochronę majątkowych interesów autorów i wydawców utworów, Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Polska Książka stoi na stanowisku, że podpisanie i ratyfikowanie przez Polskę ACTA jest zasadne i powinno nastąpić jako kolejny etap w rozwoju prawa własności intelektualnej" - napisał prezes Stowarzyszenia Autorów i Wydawców "Polska Książka" Andrzej Nowakowski.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Jego zdaniem, ACTA zapewnia przede wszystkim silniejszą ochronę interesów majątkowych polskich twórców i wydawców poza granicami Unii Europejskiej i to jest "zasadniczą mocną stroną tej umowy" i powinno przemawiać za jej podpisaniem przez Polskę.

Jak zaznacza, równocześnie działanie prawne wydawców i innych uprawnionych z tytułu praw autorskich powinno być kierowane przeciwko "podmiotom masowo udostępniającym treści chronione prawem autorskim w internecie lub organizującym proceder ich masowego nielegalnego komercyjnego udostępniania, (...) a nie przeciwko pojedynczym osobom prywatnym sporadycznie pozyskującym takie treści".

"Błędna polityka informacyjna"


"Przychylam się przy tym do opinii, iż należy wprowadzić przy przyszłym stosowaniu ACTA odpowiednie zabezpieczenia gwarantujące ochronę wolności słowa i chroniące przed nieuzasadnioną ingerencją w treści publikowane w internecie" - akcentuje prezes Stowarzyszenia.

Jednocześnie podkreślając, że "w umowie znajdują się zapisy ustalające zakres jej stosowania w środowisku cyfrowym w taki sposób, że nie może ona prowadzić do naruszania praw podstawowych, zwłaszcza prawa do prywatności i wolności słowa, a także prawa do sprawiedliwego procesu".

Nowakowski podkreśla, że pilnie potrzebna jest merytoryczna "a nie tylko medialna" dyskusja zainteresowanych środowisk, obejmująca także zwiększenie społecznej świadomości w odniesieniu do ACTA.

"Polska Książka sądzi, że obserwowany obecnie społeczny sprzeciw wobec ACTA jest wyrazem braku akceptacji dla skutecznego systemu prawa własności intelektualnej i wynikiem błędnej polityki informacyjnej" - pisze Nowakowski.


CZYTAJ TAKŻE: treść umowy ACTA w języku polskim>>>

PAP,kk