Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 07.02.2012

Rząd od początku nie chciał konsultacji ws. ACTA

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało instrukcje negocjacyjne w sprawie ACTA. Przygotowano je dla delegacji, która uczestniczyła w rozmowach w latach 2008 i 2009.
Rząd od początku nie chciał konsultacji ws. ACTAPAP/Radek Pietruszka

Dokumenty zawierają polskie stanowisko podczas posiedzeń Komitetu Polityki Handlowej 30 maja, 11 lipca, 13 września i 3 grudnia 2008 roku oraz 24 lipca 2009 roku.

Podczas spotkania z lipca 2009 roku, polska delegacja miała zapoznać się z przebiegiem 5 rundy negocjacji w sprawie ACTA. W szczególności chodziło o informację na temat możliwości udostępnienia informacji o ACTA podmiotom społecznym. Z dokumentu możemy również dowiedzieć się, że dotychczasowe ustalenia mówiły o zakazie przekazywania informacji poza krąg administracji publicznej. Uniemożliwiało to rozpoczęcie konsultacji społecznych.

Ujawnienie stanowisk negocjacyjnych zapowiedział premier Donald Tusk podczas poniedziałkowej debaty z internautami. Dostępu do tych dokumentów domagały się organizacje broniące praw człowieka i wolności słowa w internecie.

W instrukcji z 30 maja 2008 roku napisano, że priorytetową kwestią jest, by zakres odpowiedzialności karnej nie wykraczał poza uregulowania porozumienia TRIPS (dotyczące prawa autorskiego, praw pokrewnych oraz znaków towarowych). Regulacje nie powinny mieć zastosowania do praw z patentu.

W instrukcji na spotkanie 11 lipca 2008 zapisano, że Polska nie wniesie zastrzeżeń do rozdziałów umowy ACTA, dotyczących definicji i środków celnych. Do wiadomości polskiej zapisano, że w trakcie konsultacji międzyresortowych do Ministerstwa Kultury nie wpłynęła żadna uwaga co do omawianych dokumentów.

Przed spotkaniem z września 2008 roku możemy przeczytać, że Polska zapozna się z informacją na temat drugiej sesji negocjacyjnej, która odbyła się w Waszyngtonie 29-30 lipca 2008. Polscy negocjatorzy mieli również wyrazić zadowolenie ze stanowiska Unii Europejskiej, która przygotowała stanowisko odnośnie drugiego rozdziału umowy ACTA. Dotyczy on środków cywilnoprawnych.

W instrukcji na spotkanie ekspertów ds. własności intelektualnej 3 grudnia 2008 roku napisano, że polska strona zgłosiła uwagi do rozdziałów ACTA dotyczących przepisów karnych i cywilnych. Polska delegacja domagała się między innymi, aby w procedurze cywilnej "decyzja co do wydania zarządzenia tymczasowego przeciwko osobie naruszającej prawa własności intelektualnej była pozostawiona sądowi". Odnośnie przepisów karnych polska delegacja chciała uzupełnienia zakresu pojęcia przestępstwa popełnianego "na skalę handlową". Postulowano też, by sankcją karną nie obejmować osób, które dopuszczają się rejestracji filmów w sali kinowej za pomocą kamery.

Polska podpisała umowę ACTA 26 stycznia. Pod wpływem protestów, które odbywają się w całym kraju premier Tusk poinformował, że do końca roku Polska nie rozpocznie procesu ratyfikacji umowy.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swoich stronach internetowych będzie stopniowo publikować dokumenty dotyczące negocjacji w sprawie ACTA.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, to