Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Szymon Gebert 11.02.2012

Pentagon przyspiesza prace nad bombą-gigantem

Pentagon uzyskał zgodę Kongresu na przeznaczenie dodatkowych funduszy na nadzwyczajne przyspieszenie prac nad bombą, która ma zniszczyć irański program nuklearny.
Test pocisku GBU-57, lub Massive Ordnance Penetrator, zrzuconego z bombowca B-52Test pocisku GBU-57, lub Massive Ordnance Penetrator, zrzuconego z bombowca B-52Fot. Pentagon

Ważąca 13,6 tony „Massive Ordnance Penetrator” to najcięższy i najpotężniejszy ładunek konwencjonalny kiedykolwiek stworzony. Na świecie są tylko dwie maszyny zdolne do jej przeniesienia: amerykańskie bombowce B-2 i B-52. Według oficjalnych danych jest zdolna razić cele ukryte 61 metrów pod ziemią.

Prace nad nią są prowadzone równolegle do prac wywiadu, który bada w jaki sposób Iran chroni swoje ośrodki nuklearne i wojskowe. Niektóre z nich budowane są w wydrążonych skałach, inne pod ziemią. Wszystkie bez wyjątku nie znajdują się na powierzchni: Iran nie posiada bowiem środków przeciwdziałania atakowi z powietrza. Nadzieja na pozyskanie od Rosji nowoczesnych systemów przeciwlotniczych S-300 upadła, gdy Kreml po latach deliberacji ostatecznie wycofał się z planów sprzedaży i zwrócił pieniądze.

/

Według FoxNews Kongres zgodził się niedawno na przesunięcie ponad 81 milionów dolarów, celem wydania ich na natychmiastowe przyspieszenie prac nad „MOP”. Chodzi o to, żeby pociski usprawnić – według niektórych doniesień bowiem nie wystarczą one na irańskie bunkry – oraz, żeby 20 stworzonych już bomb było w każdej chwili gotowych do zrzucenia na cel.

Zmiany budżetowe w Siłach Powietrznych nastąpiły miesiąc po tym, jak Iran ogłosił że rozpoczął pracę nad wzbogacaniem uranu we wzmocnionym podziemnym bunkrze niedaleko Qom. W sobotę irański prezydent zapowiedział nadchodzące „ważne oświadczenie ws. programu nuklearnego”, sugerując że naukowcy dokonali jakiegoś przełomu w pracach, które oficjalnie dotyczą cywilnego zapotrzebowania na energię atomową.

W tym samym czasie w Izraelu zakończyły się szkolenia z obrony przeciwrakietowej, w których wzięły udział wszystkie zaangażowane służby: straż pożarna, obrona cywilna, ratownicy, zespoły pogotowia i wojska. Sukcesem zakończył się też kolejny test systemu „Strzała”, który ma chronić izraelskie niebo przed odwetem z Iranu, Libanu, lub Syrii.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

FoxNews, "The Wall Street Journal", "Haaretz"/sg