Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 11.02.2012

Polacy na ulicach. Manifestacje przekonają rząd?

Przeciwnicy umowy ACTA spotkali się między innymi w Warszawie, Katowicach, Koszalinie, Poznaniu, Szczecinie, Lublinie i Wrocławiu.
Polacy na ulicach. Manifestacje przekonają rząd?fot. PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Organizator demonstracji w Warszawie Grzegorz Ruszkowski: wciąż istnieje zagrożenie że ACTA wejdzie w życie
Czytaj także

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

W Warszawie około 100 osób pikietowało przed Pałacem Prezydenckim. Organizatorzy spodziewali się pół tysiąca uczestników. Organizator demonstracji Grzegorz Ruszkowski mówił, że wciąż istnieje zagrożenie, iż ACTA wejdzie w życie i "zabetonuje prawo własności intelektualnej". Jego zdaniem, samo ściąganie z internetu powinno być legalne, a karać należy za udostępnianie tego, co pobraliśmy.

Ruszkowski odpierał też zarzuty, jakoby demonstracje były organizowane głównie przez zwolenników piractwa. Zapewnił, że protest dotyczy głównie sposobu procedowania nad porozumieniem. Wśród protestujących był także Olaf Wojak, który zasłynął tym, że na debatę w Kancelarii Premiera przyszedł w sandałach. W sobotę na Krakowskim Przedmieściu również pojawił się w letnim obuwiu.

Mieszkańcy Katowic zorganizowali happening połączony ze zbieraniem podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum w sprawie ACTA. W sumie w proteście uczestniczyło grupa kilkudziesięciu osób.

W Poznaniu około 400 osób przeszło przed siedzibę Platformy Obywatelskiej. Budynek ochraniali policjanci, ale protest przebiegł pokojowo. Manifestanci wykrzykiwali hasła przeciwko rządowi Donalda Tuska.

W Krakowie protest rozpoczął się przed Zamkiem Królewskim na Wawelu. Później przeciwnicy wprowadzenia międzynarodowej umowy przeszli głównymi ulicami Krakowa i zablokowali dwa mosty.

fot.
fot. PAP/Paweł Supernak

Grupa organizacji pozarządowych, protestujących przeciwko wprowadzeniu umowy ACTA, wysłała w piątek do premiera list. Dziękują w nim za podjęcie próby negocjacji. Domagają się również informacji, czy zostały już udostępnione wszystkie dokumenty w sprawie ACTA. Premier obiecał to internautom podczas niedawnej debaty.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przyznał w Krakowie, że jeszcze nie wszystkie dokumenty zostały przedstawione opinii publicznej. Na stronach internetowych ministerstwa zamieszczano ostatnie opinie w tej sprawie.

We wtorek i środę na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowano 11 instrukcji negocjacyjnych w sprawie ACTA. Jak ocenił minister Zdrojewski, emocje spowodowane przez podpisanie umowy powinny zacząć opadać.

IAR, aj