Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 02.04.2012

Zwycięstwo opozycji, „nowa era” w Birmie

Według nieoficjalnych danych partia noblistki Aung San Suu Kyi zdobyła 43 mandaty spośród 45, które mają być obsadzone.
Zwycięstwo opozycji,  nowa era w Birmiefot. PAP/EPA/BARBARA WALTON

Noblistka Aung San Suu Kyi wyraziła nadzieję, że zwycięstwo jej partii w wyborach uzupełniających będzie początkiem nowej ery w Birmie.

Suu Kyi, która zdobyła prawdopodobnie jedno z miejsc w parlamencie, chwaliła entuzjazm Birmańczyków, biorących udział w głosowaniu. - Mamy nadzieję, że wszystkie partie, które wzięły udział w tych wyborach, będą w stanie z nami współpracować w celu stworzenia prawdziwie demokratycznej atmosfery w naszym kraju – dodała, przemawiając do tysięcy zwolenników zgromadzonych przed siedzibą Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) w Rangunie.

Oficjalne potwierdzenie wyników przez komisję wyborczą oczekiwane jest dopiero za kilka dni.

Nawet jeśli potwierdzą się szacunki NLD, wpływ partii noblistki pozostanie minimalny. Jedną czwartą miejsc w parlamencie mają zagwarantowaną wojskowi, a 80 proc. pozostałych mandatów przypada zbliżonej do armii Partii Związku Solidarności i Rozwoju (USDP).

Dla teoretycznie cywilnych władz, składających się głównie z byłych członków junty, stawka w wyborach jest wysoka. Stany Zjednoczone i Unia Europejska sygnalizowały, że gdyby wybory były wolne i uczciwe, zaistniałaby możliwość zniesienia niektórych sankcji, nałożonych w ciągu ubiegłych dwóch dziesięcioleci w związku z łamaniem praw człowieka przez birmańskie władze.

W niedzielę komisarz ds. handlu Karel De Gucht potwierdził, że 23 kwietnia UE rozważy zniesienie sankcji gospodarczych wobec Birmy. Dodał, że Unia bierze też pod uwagę przywrócenie Birmie przywilejów handlowych przysługujących ubogim krajom.

W Birmie od roku trwają reformy, które zaskoczyły nawet największych przeciwników władz. W marcu ubiegłego roku junta przekazała formalnie władzę popieranej przez nią administracji cywilnej, prezydent Thein Sein zaczął dialog z opozycją.

Na wolność wyszły setki więźniów politycznych, podpisano zawieszenie broni z rebeliantami, poluzowano cenzurę, wprowadzono prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych.

PAP, agkm

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>