Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 11.04.2012

Ukradli tablicę poświęconą rozstrzelanym przez Niemców

Tablica upamiętniająca 81 osób rozstrzelanych przez Niemców pod koniec wojny na starym cmentarzu żydowskim w Cieszynie (Śląskie) została skradziona ze ściany tamtejszego budynku pogrzebowego.
Stary Cmentarz Żydowski w CieszynieStary Cmentarz Żydowski w CieszynieWikipedia/Maciej Dembiniok

Zobacz serwis Polskiego Radia poświęcony II wojnie światowej >>>

Szefowa bielskiej Gminy Żydowskiej, która opiekuje się zabytkową nekropolią, Dorota Wiewióra poinformowała, że metalowa tablica została skradziona niedawno. - W ostatnią sobotę marca widziała ją jeszcze osoba, która dozoruje kirkut - powiedziała. Kradzież zgłoszono policji w Cieszynie.

Rzecznik policji w Cieszynie Rafał Domagała powiedział, że wkrótce przesłuchani zostaną potencjalni świadkowie. Policjanci skontrolują też punkty skupu złomu.

Metalowa tablica upamiętnia ofiary niemieckich rozstrzeliwań w roku 1944 i 1945. Śmierć poniosło tam 65 Polaków, 15 Czechów i obywatel Włoch. Po wojnie, latem 1945 roku, ich ciała zostały ekshumowane i złożone na cieszyńskim cmentarzu komunalnym. Miejsce kaźni upamiętniła tablica.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Stary kirkut powstał w połowie XVII wieku dzięki Jakubowi Singerowi, pierwszemu Żydowi, który osiadł w Cieszynie na stałe. Cieszyński historyk Janusz Spyra wspomina, że przez 150 lat grzebano na nim jedynie członków rodziny Singera. W XVIII wieku rozpoczęto pochówki innych Żydów. Od 1866 roku kirkut funkcjonował jako cmentarz żydowskiej gminy wyznaniowej w Cieszynie. Wówczas wzniesiony został dom przedpogrzebowy. Na początku XX wieku zaprzestano grzebania na starym cmentarzu, choć sporadyczne pochówki zdarzały się jeszcze w okresie międzywojennym.

mr