Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 28.04.2012

UE ma już swoje przedstawicielstwo w Birmie

Po zawieszeniu sankcji, to kolejny gest Unii i uznanie dla demokratycznych przemian rozpoczętych przez birmańskie władze, po trwających prawie pół wieku wojskowych rządach.
Laureatka pokojowego Nobla Aung San Suu Kyi, przywódczyni birmańskiej opozycji  i szefowa unijnej dyplomacji Catherine AshtonLaureatka pokojowego Nobla Aung San Suu Kyi, przywódczyni birmańskiej opozycji i szefowa unijnej dyplomacji Catherine AshtonPAP/EPA/NYEIN CHAN NAING

Unia Europejska ma już swoje przedstawicielstwo w Birmie. Biuro Wspólnoty otworzyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Po zawieszeniu sankcji, to kolejny gest Unii i uznanie dla demokratycznych przemian rozpoczętych przez birmańskie władze, po trwających prawie pół wieku wojskowych rządach.
Dialog z opozycją, niedawne wybory parlamentarne do których została dopuszczona, zwolnienie części więźniów politycznych - te decyzje birmańskich władz doceniła Bruksela. Zawieszenie na rok sankcji, z wyjątkiem embarga na dostawy broni i wznowienie kontaktów ma być zachętą do dalszych przemian. - Ten kraj wyruszył w podróż, której celem jest pełna demokratyzacja, co na pewno potrwa. Unia Europejska obiecuje, że będzie wspierać Birmę w jej przemianach” - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji. Podczas rozmów z przedstawicielami birmańskich władz Catherine Ashton poinformowała, że wkrótce Bruksela będzie mogła przeznaczyć około stu milionów euro na zdrowie, edukację i walkę z ubóstwem. Biednej Birmie i jej gospodarce pomogą też unijne firmy, które po zawieszeniu sankcji, rozpoczną inwestycje.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, gs