Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 18.05.2012

Polska ambasada odpowiada na kłamstwa o Katyniu

Artykuł opublikowany niedawno na stronie weteranów Specnazu zaprzeczał historycznej prawdzie o zbrodni katyńskiej. Polska ambasada wysłała w tej sprawie sprostowanie. Dzięki uprzejmości polskich dyplomatów mogą Państwo je przeczytać na portalu polskieradio.pl
Ekshumacje w Katyniu w 1943 rokuEkshumacje w Katyniu w 1943 rokuWikipedia/"Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów" /domena publiczna

Artykuł wywołał duże wzburzenie w Polsce. Początkowo sądzono, że opublikowano go na stronie Specnazu, ale potem okazało się, że to prywatna strona weteranów tej jednostki. MSZ zdecydował, że oświadczenie w tej sprawie wyśle rosyjskiemu portalowi polska ambasada. Polscy dyplomaci przesłali wyjaśnienie, punktując nieprawdy zawarte w artykule weteranów o Katyniu. Z polską wersją tego oświadczenia, udostępnioną nam dzięki uprzejmości dyplomatów, można zapoznać się na portalu polskieradio.pl.


- Sugerowanie, że sprawa Zbrodni Katyńskiej była – i jest obecnie - wykorzystywana do celów politycznych, mających szkodzić Rosji jest absurdalne – zauważa polska ambasada, odnosząc się do artykułu zamieszczonego na stronie weteranów Specnazu. W oświadczeniu ambasady podkreślono, że rozliczenie się z przeszłością i uznanie prawdy historycznej nie może osłabić autorytetu żadnego państwa. - Może natomiast przyczynić się do tego, że jego stosunki z sąsiadami przestaną być zakładnikiem tragedii sprzed lat – podkreślili polscy dyplomaci.

Polska ambasada wyliczyła szereg nieprawdziwych stwierdzeń w artykule. Zauważyła m.in., że jego autor w wielu miejscach sugeruje niezgodnie z prawdą, że los polskich jeńców dopełnił się z wyroku Niemiec.

Nieśmiertelnik
Nieśmiertelnik i medalik chrzcielny znaleziony w Katyniu

Dyplomaci przypomnieli, że Polska przez cały czas szuka prochów kolejnych ofiar NKWD. - Brak spisów ofiar i nieprzekazanie całej dokumentacji śledztwa katyńskiego utrudnia skompletowanie danych wszystkich „zaginionych” w ZSRR, stąd tez mogą pojawiać się różnice w poszczególnych publikacjach i dokumentach – zauważają. Ambasada podkreśla również, że artykuł podważa wiarygodność dokumentów przekazanych stronie polskiej przez władze ZSRR i Federację Rosyjską. - W sugestię, że przekazane przez stronę rosyjską najważniejsze dokumenty są falsyfikatami trudno raczej uwierzyć – zaznaczono w oświadczeniu..

Polscy dyplomaci przypomnieli, że nie wszystkie materiały dotyczące Katynia zostały Polsce przekazane.

agkm

Zobacz także: serwis specjalny portalu polskieradio.pl: KATYŃ >>>