Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 23.05.2012

Uczniowie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych

Ponad 170 uczniów ze szkół w całej Polsce upamiętniło losy kilkudziesięciu żołnierzy wyklętych - członków podziemia niepodległościowego w latach 1945-56.
Uczniowie uczcili pamięć żołnierzy wyklętychYouTube
Posłuchaj
  • Rafał Pękała z Biura Edukacji IPN
  • Jedną z najciekawszych prac wykonali uczniowie z jednego z gimnazjów w Aleksandrowie Kujawskim. Kacper Kurtys wyjaśnia, że wraz z kolegami przybliżyli postać Zbigniewa Rostka
  • Marta Jagła i Bartosz Suchorski z gimnazjum w Białych Błotach wraz z kolegami przygotowali projekt poświęcony oddziałowi "Zemsta"
  • Historyk IPN, doktor Tomasz Łabuszewski
Czytaj także

W Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej odbył się finał III projektu edukacyjnego "Kamienie pamięci - historie żołnierzy wyklętych".

Rafał Pękała z Biura Edukacji IPN wyjaśnił, że projekt poświęcony żołnierzom wyklętym miał znaczenie edukacyjno - społeczne. Uczniowie odkryli przede wszystkim dla siebie i lokalnych społeczności kilka zapomnianych postaci. Ważne jest też to - dodał Rafał Pękała - że te postacie poczuły się docenione ponieważ do tej pory były skazane na zapomnienie. Istotne jest też to, że wielu uczniów po raz pierwszy usłyszało i zrozumiało co oznacza stwierdzenie "żołnierze wyklęci".

Historyk IPN, doktor Tomasz Łabuszewski, specjalizujący się w tematyce żołnierzy wyklętych podkreśla, że praca młodzieży ma ogromne znaczenie edukacyjne, ale też i wielką wartość dokumentacyjną. Historyk podkreślił, że uczestnicy konspiracji antysowieckiej wymierają, dlatego być może to właśnie ci młodzi ludzie mieli okazję dokonać ostatnich nagrań z lokalnymi bohaterami, którzy po wojnie nie godzili się na sowiecką rzeczywistość.

Młodzież przygotowała portfolio postaci zawierające transkrypcje rozmów z nagrań świadków historii, często z samymi bohaterami projektu. Przygotowane prace zawierają archiwalne zdjęcia i dokumenty - pracom nierzadko towarzyszy opis działań upowszechniających rezultaty projektu w środowiskach szkolnych i lokalnych uczniów.

IAR, mr

''